şükela:  tümü | bugün
  • hocam sakız orucu bozar mı, tükürüğümüzü yutsak birşey olur mu tarzı saçma sorulardan ziyade; hakiki manada toplumu bilgilendirecek, doğru yola sevkedecek, hocaları zorlayabilecek ve ezber bozan sorulardır.
  • hocam karımı boşamak istiyorum, ramazan ayında mı boşamalıyım, yoksa bayram sonrası mı?
  • lan orucun ezberi mi var neyini bozucan?

yemicen içmicen işte neyini anlamıyorsun bu kadar primitif bir aktivitenin? bırakın dini kompleksleştirme çabalarını artık. 600 yılında yaşayan arap kadar bilgiyi aklında tutamıyorsan at kendini aşağı.
  • kaç para alıyon la bölüm başına?
  • kıyamete kadar asla değişmeyecek olan bir kutsal kitaba ve kurallara sahip bir dinin, temel ibadetlerinden biriyle ilgili her sene aynı saçma sapan sorulara muhatap olmaya nasıl tahammül ediyorsunuz?
  • tromsö deki müslümanlar nasıl oruç tutacaklar?
    geçtiğimiz yıllarda norvece taşınma durumum vardı, ciddi ciddi araştırdım ama her hoca kendi yorumuyla birşeyler söyledi, kimse net bir cevap veremedi. o günden beridir kılım hocalara.
    peşin not: tromsönun bir bölgesinde güneş batmiyor, ufuk çizgisinden geri yükseliyor.
  • sakız ne yapıyordu hojjaam yaa
  • hocam nemli havalarda sokağa çıktığımızda, havanın nemini* deri, göz, burun ve ağız yoluyla vücudumuza aldığımız gerçeğiyle olaya yaklaşırsak ne bileyim karadeniz'de yaşayan oruç tutanların orucu kafadan bozulmuş olmaz mı? ağzı açık dolaşanlar için bir fetvanız olur mu?

ege sabahlarında, yapraklar üzerinde su damlacıkları oluşturan çiğ çok yaygın bir yağış şeklidir. o çiğde bir saat ağzını açıp beklesen bir bardak su içmiş gibi olursun. bu konuda hiç kafa yordunuz mu?

büdü: ciddi sorudur fetva veren yeşillendirebilir..
  • hocam orucum ama yoldan geçen kadınların götüne bakıp siktiğimi hayal ediyorum
    orucum bozulur mu