şükela:  tümü | bugün
 • artık gündeme getirilmesi gereken konu. madem ki oruçlulara karşı bu kadar açık bir şekilde saygısızca saldırılar ve hakaretler oluyor, öyleyse bir yasa maddesi ile bunu düzenleyelim. yani ülkenin dörtte üçü oruç tutarken sokak ortasında keyiften orgazm olmuş bir halde yemek yemenin alemi yok, gerekirse yasaklanmalı bu saygısızlık. her şeyin bir adabı, ahlakı, sınırı var. terbiyesizliğin adı özgürlük olamaz.

  sen açık alanda birlikte yaşadığın insanın sıkıntısı gözetmeden gözüne baka baka su içiyor, onu da insan gibi değil ağzından boğazına akıta akıta, adeta nispet yapar gibi yapıyorsan hiç kusura bakma kardeşim buna özgürlük denmez. senin özgürlüğün benim özgürlüğümü taciz ettiğin yerde biter.

  neden 11 ay boyunca sokakta bu kadar yiyen içen görmüyoruz sadece ramazan'da sokakta yiyen içen insan sayısı 4-5'e katlanıyor? içeride yer mi yok kardeşim? var. evinde yiyemiyor musun. yiyebilirsin. ama ısrarla sokakta sürdürüyorsun bu eylemi. çünkü amacın başkasının ibadetini özgürce gerçekleştirdiği kişisel alanına tacizde ve tecavüzde bulunmak. öyleyse kusura bakma yapalım bir referandum, hastalar ve oruç tutamayanlar dışında herkese umumi ortamda yemek içmek yasaklansın.

  edit: başlık yeterli olgunluğa ulaştığına göre sosyal deneyimizi bitirelim ve deneyimizin sonuçlarını açıklayalım.

  1- yukarıda aleni bir şekilde abartılı tasvirlerle (ağzının kenarından boğazına dökülen su vb) anlatılan yazıyı ciddiye alanların oranı %90, iq seviyeleri 8-78.

  2- gerçekten ramazan'da açık alanda yemek yemenin yasaklanacağını düşünecek kadar paranoyak olanlar %24

  3- bir kişinin belirttiği marjinal görüş yüzünden tüm dini ve dindarları ülkeden kazımayı öneren katil ruhlu faşist caniler %19

  4- mizahı anlayıp goygoya vurabilecek kadar zeki olanlar %0

  5- dine karşı içlerinde biriktirdiği nefreti ve kini birisi marjinal görüşlerini sadece ifade etti diye islamofobi ve faşizm ile soslayıp hakarete, sözlü saldırıya ve küfüre dönüştürenler %78

  edit 2: yazıyı hiç okumadan entry kasan sazan oranı %89
 • karşı öneri olarak, bütün oruç tutanları ramazan süresince kendilerine tahsis edilen ve oruç tutmayanların giremediği alanlara koyalım, orada rahat rahat iradelerini(!) sınayarak ibadetlerini gerçekleştirsinler, açların halinden anlayarak daha iyi insanlar olsunlar. (ya da ne kadar şahane insanlar olduklarını kanıtlasınlar)
 • oruç tutmayan bir insanın aleni yemek yemesi neden saygısızlık, tutmazken yememesi ikiyüzlülük değil mi?

  edit : çok önemli mi bilmiyorum ama aksatmadan oruç tutarım son 35 yıldır.
 • "her şeyin bir adabı, ahlakı, sınırı var. terbiyesizliğin adı özgürlük olamaz." cümlesini bu fikri savunurken kullanmış yazar. alkışlıyoruz. gidiş yolundan az da olsa puan veriyoruz.
 • oruç sana bunu hissettirmek için var zaten mübarek. ramazan harici zamanlarda sen dışarıda bir şeyler yerken, bunu alacak parası olmayanlar da aynı senin şu an hissettiğini hissediyorlar.

  bu mantıkla dışarıda bir şey yiyip içmek komple yasaklanmalı. ama sistem böyle işlemiyor işte.

  ayrıca (bkz: inş cnm ya)
 • geç kaldın dostum, bu başlığı ramazan başında açacaktın.

  o zaman ramazan ayında marketler de iftardan önce kapansın, çeşmeden su akmasın, hatta bağ bahçe tarla falan üstü örtülsün. mazallah yenecek içecek bi şey görürsek olmaz.

  oğlum bu insanın nefsini sınamak için değil mi? nefis sınanacak bi durum olmazsa ne anlamı kalır?
 • "çünkü amacın başkasının ibadetini özgürce gerçekleştirdiği kişisel alanına tacizde ve tecavüzde bulunmak"

  "kişisel alanına"

  ne kişisel alanı yarraam? dolmuşta, metrobüste giderken burnumun direğini düşüren ağız kokusu mu kişisel alana dahil olan şey? kimin kişisel alanı o sahi? benim mi, yoksa karşımda benden saygı beklerken ağız kokusuyla iflahımı siken yavşağın mı?

  yüzsüzlüğe bak amına koyim, kamuya açık alanda oruç tutarken bunu bile kişisel alan olarak ifade ediyor. senin ben o tek cümlede yapmaya çalışıp beceremediğin o algı yönetimini sikeyim.

  lavuğa bak ya sanki oruç tutmayanlar oruç tutanların evlerine, odalarına kadar girip adam salonda otururken odanın ortasında afiyetle yemek yiyor da kişisel alan ihlali yapıyor. kişisel alan diyor bi de ya temporal lobuna soktuğum.