şükela:  tümü | bugün
368 entry daha
  • şunu diyen insanın dininden haberi yok demektir.
  • allah'ın dinini dizayn etmeye çalışan akneslin hayali.
    bunların peygamberi reis, şeyhülislamı hatipoğlu'dur.
    bu nedenle her türlü boka batarlar.
  • bi bitmediniz mk.
  • orucu zorluklara rağmen tutmak gerektiğini unutanların beyanı. orucu yaradan için tutuyorsak gerçekten öyle yapalım. nasıl ki ramazan dışında kılmadığınız namazlarınız için "ibadet allah ile kul arasındadır." diyorsanız*, ramazanda da aynısını söylemek gerekmiyor mu?

insanlardan oruç tutanlara karşı anlayış beklemek absürd bir durum değil, buna saygı gösteririm. ama ramazan günü sokak ortasında sigarasını içen, elinde bir şeyler yiyerek gezen, soğukluğu şişenin üstündeki buğulanmadan belli olan suyunu lıkır lıkır tepesine diken kapalı kızların sayısı bile azımsanamayacak denli artmışken, yani biz bile bize saygı göstermiyorken kimden ne saygısı bekliyoruz? ne yazık ki, "osmanlı döneminde gayrimüslimler bile açıktan bir şey yemez, içmezdi." muhabbetleri artık birer hikaye oldu.

ayrıca, toplum olarak saygı duymak için saygı göstermemiz gerektiğini unutalı çok oldu. bu sözüm her taraf için geçerli.

not: peşinen söylemek istiyorum. lütfen kapalı kızlar diye belirtmemden dolayı üstüme çullanılmasın; bu şekilde belirtmemin tek sebebi, dindar erkekler şekil şemalden anlaşılmıyor. en uç görünümlü olan orucunu tutabilirken, en mülayim tiplisinin hiç alakası olmayabiliyor.
  • dünyanın en saygısız güruhunun kendi hassasiyetleri söz konusu olduğunda arsızlık derecesinde talepkar olduklarını gösteren söz. ayrıca bu sanane benim inancımdan ibadetimden cevaplarıyla bir şey düzelmiyor arkadaşlar. ben bundan sonra banane senin ramazanından, git ötede tut orucunu demeyi düşünüyorum. saygı maygı yok, bitti.