• sizi dehşete düşürecek bir ekleme yaparak bu konuyu zenginleştirmek istiyorum.

islam dinine inanan insanlar için alkol almanın günahı sadece ramazan'da değil, kurban'da, kadir gecesinde ve hatta cuma gününde de aynıdır !

yani günah günahtır. allaha şirk koşma vesair büyük günahlar dışında alkol alma, domuz eti yeme, tartının eksik tartması, dedikodu gibi tüm günahlar eşit şekilde kantara biner.

daha bir ferahladığınızı düşünerek başlığı terk ediyorum.
  • aldığın içki yarsından çoğunu devlet vergi olarak alıyor. içki parası vergiler ile niyetli vatandaşa haram hizmet sunuyor. fark bu. onun için ramazan ayında içkide ki vergi kaldırılsın.
  • yoktur. eğer içki haramsa bunun günü, ayı yoktur. 11 ay içip 1 ay içmeyenler samimiyetsizdir.
  • ülkenin önemli bir kısmı dinini önce ailesinden sonra da etraftan duyduklarıyla yaşıyor.

mesela ailesinden gördüğü üzere kandil önemlidir diyor ve kandilde normalden farklı yaşamaya çalışıyor. peygamberler döneminde kandilin olmadığını neredeyse 1600’lü yıllara kadar osmanlı’da olmadığını. diğer müslüman ülkelerde kandil kavramının olmadığını bilmiyor.

ramazan harici alkol tüketiminde sakınca görmezken ramazan gelince içeni, ulan ramazanda içilir mi diye yargılıyor. sorsan kur-an’da ramazanda içki içersen çarpı iki günah yazılır diye bir ayet var mı diye ? ramazanda içilmez oğlum diyecek.

ortada bir kitap var. açıp okuyan az ama dini bilen çok.
  • ramazanda icki icmek = diger gunlerde içki içmek
  • bir allahın kulu da dememiş bu başlığa göre ramazanda içki içmek diye bir gün var. türkçe türkçe olalı böyle zulm görmedi. okusanıza oğlum kitabı, yazıyor bak, içkiliyken veya oruçluyken başlık açmaktan uzak durun amk. aynen böyle.
  • ali şeriati'ye göre (1980, 151); kuru bir inançtan dolayı ibadet eden kimsenin itaati ile, başkaldırma bilincine ulaşmış bir insanın itaati arasında fark vardır. başkaldırma bilincine ulaşmış bir insanın itaat etmesi daha değerlidir çünkü onunki iradi bir itaattir.

şimdi baktığımızda, kendisini müslüman olarak addedip dini özümsemeyen ancak karşısındaki herkese dini konuda ahlam kesenlerin ibadeti, itaati ve söylemleri şahsen bana boş beleş muhabbet geliyor.

ben ramazan ayında içki içmiyorum. çünkü içki alabilecek param yok. sen ramazan ayında içki içmiyor olabilirsin, namaz kılıyor olabilirsin, dinini yaşamaya çalışıyor olabilirsin. bunları yaparken bir kişiyi bile dini yönden eleştirme hakkını kendinde buluyorsan boş beleş bir insansın demektir. tıpkı günah diye cuma günü içmeyip cumartesi gününü iple çekenler gibi.

tanım: olmayan farktır.

ibanı nereye gönderiyoruz?
  • yoktur.

allah sanki senin ramazanda içki içmemene sevap yazıyor da diğer 11 ay küp gibi içmene günah yazıyor sadece. bu mantıktaki insanları anlamıyorum. içmeyeceksen hiç içmeyeceksin. içeceksen de içeceksin bu kadar basit. benim sivri zekalı dedem de öyle idi zamanında. 11 ay küp gibi içer, ramazanda tövbe eder, ramazan bitince yine içerdi.
  • bu ülke içer. yani ramazanı kandili bayramı seyranı sallamaz, içer.
    yobaz sen bir kez bile içeni dinden çıkmış görüyorsan(ki memnun olurum) ülkenin %95'i o dediğin dine inanmıyor demektir-ki öyle, git ötede ağla.
    ama yobaz, sen ezik bir fanatik ve dini kültürü olmayan bir cahil olduğun için istemesem de iki arada bir derede kalan en azından %60 lık bir kesim var.
    fakat yobaz, siyasal islam, gelişme ile birlikte farklı dünya kültürlerinin daha yaygın tanınması yüzünden öyle ya da böyle, o inandığın din çökecek. terörü ile, sosyal hayata yaptığı korkunç etkilerle, insanlık tarihinde 21.yy da son hortlamasını yapan orta çağ dogması olarak hatırlanacak ileride.
hesabın var mı? giriş yap