406 entry daha
  • %10 şarjı kaldığı için ekran parlaklığı sıfıra düşürülmüş telefon gibi görünen insanlara benim de saygım sonsuz. kendine o çileyi çektiren benim sülalemi sikebilir sonuçta. mecbur saygı duyuyorum.
  • tüm insanlar iyi niyetli olduğu müddetce herkes saygı görür.şart bu, ayrıcalık yok.
  • oruç tutmak, yenebilecek onca güzel şey varken hiç birini yememektir. nefsini köreltmektir. etraftakilerin bir şey yemesi oruç tutan kişiye saygısızlık değildir. zaten yapması gereken, gördüğü, acıktığı halde yiyememesidir. bu olayı oruç tutmayanlar üzerine yüklemeyin. sorumluluk oruç tutan kişiye aittir. kimse saygı göstermek zorunda değildir. açlığınızın faturasını iftarda çıkarırsınız. aşın bunları.
  • sevabını mı paylaşıyorsunuz başkalarıyla
    işinize gücünüze bakınız onun bunun ağzının midesinin bekçisi değilsiniz.

siz karşıdakininin niyetsizliğine saygı duymalısınız.
  • bakın arkadaşlar, bir ateist olarak size açıklıyorum;
    oruç nedir ? açın halinden anlamak ve nefsini kontrol etmektir.
    eğer kimse siz açken önünüzde yemek yemezse, nefsinizi zorlayacak olay olmazsa ne anlamı kaldı sizin iman gücünüzün ?
    ha madem kendini tutamıyorsun birileri yemek yiyince ya da nefsinizi zorlayınca, ha o zaman tutma güzel kardeşim. tutamıyorsan tutma orucu.
  • ben saygıya inanmıyorum. belki vardır bilmiyorum. *

saygı olayı kişinin kendi oruçlu olduğunu belirtme göstergesinden ibaret gibi geliyor. yanımda su içiyormuş. e içsin. ben oruçluyum kardeş ayıp ama. hasssiktir lavuk. bunu da özellikle erkeklerde görürsünüz. bir tek bu ılık imanlıların orucu sallanır. ulan anneniz sizi nasıl büyüttü, siz yemek yerken tutmadı mı? onların orucu oruç değil mi? kadın evde yemek yapar, çocuğuna yedirir, bin türlü iş yapar bu yavşak sokakta su içen görünce dellenir. hasssiktir. gerçi o kadın da kocası eve gelip sövünce o kadar zorluğu kendi çekmemiş gibi bir de bu hanzoya destek olur.
  • oruç tuttuğum zamanlar oldu, hatta yurtdışında olduğum bir döneme denk geldiği de oldu. kimin ne yediğini, içtiğini görmedim bile. hiçbir zaman birinin yediğini görüp canım çekmedi, kıvranmadım. siz nasıl oruç tutuyorsunuz anlamadım ki!

fakirler aç diye sen kendi yemeğinden kesiyor musun? alacak durumu olmayanlar görmesin diye gizleyerek yiyor musun? sen oruçlusun diye millet neden kuytu köşelerde su içsin?
  • saygı görme neydi? saygı görme sevaptı
    lan siz sevap kazanacaksınız diye ne diye insanlar kendini kısıtlasın. millet yiyecek içecek siz de nefsinize hakim olup sevap kazanacaksınız kardeşim. 30 yıldır oruç tutuyorum hiç bir zaman birisi yedi içti diye rahatsız olmadım. sizinki başkaları size saygı duysun vs değil. "biz salak mıyız da aç kalıyoruz?" diye düşünüyorsunuz. yaptığınızdan emin olsanız içinizde en ufak bir rahatsızlık olmaz. olsa olsa şu olması lazım: "insanlar oruç tutmayınca üzülüyorum" e size ne kardeşim siz kapın işte sevabınızı. oruç un amacı nefsinize hakim olmak ama siz başkalarına tahammül edemiyorsunuz ki. "bize saygı duyulsun!" neyine saygı duyayım senin, pis yobaz. islamın i sini anlayamamışsın ki.
  • bin yıldır değişmeden devam eden tartışma. belli ki ya birbirimizi anlamıyoruz ya da bunun için çaba harcamıyoruz.

(bkz: agree to disagree)
  • bu inançlar ve inançlara olan saygı konusunun toplum eğilimleri ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.

örneğin bence oralete inanmakla tanrıya inanmak arasında hiçbir fark yok. benim inancım da bu desem, bana "eee tamam kardeş söyle bizde ona saygı duyalım" diyecek bir güruh var mı?

oralete geçtim. budist olsam ve ibadetimi gerçekleştirmek istesem, bu "saygı" gösterilecek mi?

o yüzden havalı kelimelerin arkasına saklanıp saçma sapan yorumlarda bulunmayalım
316 entry daha
hesabın var mı? giriş yap