şükela:  tümü | bugün
 • ulubatlı souness olarak türk futbol tarihinde yerini alan souness'in, fb stadyumu'nun göbeğine şanlı galatasaray'ın bayrağını çakışından yıllar sonra, yıllarca tüm fenerbahse taraftarının içinde ukte kalmış bu atraksiyona karşılık vermek üzere bir rambo okan namlı harika insanın gazlanmasının sonucu olarak yapılan eylemin bazı zihinlerde uyandırdığı çağrışım.

  aslında bu ilk de değildir. belki hatırlayanlar vardır; bir gs-fb maçından sonra yaşlı bir fb li de bayrak saplamaya teşebbüs etmiş, fakat heyecandan kalp krizi geçirdiğinden planı akim kalmıştı.

  tanrım bu ne komplekstir? aradan yıllar geçse bile ezik bünyelerde depreşmiş ve dışavurumu için alakalı alakasız her fırsat kullanılmıştır. ayrıca souness'ın olayı ile bunu karşılaştırmak da abestir ve tam bir mantıksızlık örneğidir. souness bayrağı bir fb-gs maçı sonrasında saplamıştı ve ezeli rekabet içinde bu doğaldı. bu rambo denen tipik fenerbahçe taraftarı muhteşem insan ise kendilerini hiç ilgilendirmeyen, galatasaray'ın rakibinin samsunspor olduğu bir maçta içindeki sıkıntıyı bastırmak gayesi ile bu eyleme girişmiştir. kendisinin birebir kopyası olan fb taraftarları ise bu müstesna temsilcilerinin yediği nane ile kendi psikolojileri ve mantık kurguları içinde ne kadar övünseler azdır.

  evet bu son yaşananlar ve taraftar tepkileri de sosyologlar ve psikologlar tarafından incelenmelidir. kitlelerin bilinçaltlarındaki komplekslerin dışavurumunun açık bir örneği vardır karşımızda.

  son olarak, (bkz: fenerbahçe taraftarı sosyopsikolojisi)
 • gerçi fair play açısından bakıldığında souness'ın yaptığı da çok tasvip edilir bir şey değildi elbet ama zaferle noktalanmış bir kupa finalinin ardından gerçekleşmiş olmasıyla kendi içinde bir anlamı olan ve üstelik fotoğraf karelerinde oldukça estetik duran bir eylemdi (adam resmen fethettiği kaleye bayrağını diken cengaver pozu vermişti).buna karşılık rambo okan namlı bu bitlinin yaptığına bir isim vermekte zorlandım ben açıkçası.sen git bir gece önceden stada gir bütün gece artı o sıcakta bütün gündüz o panonun altında bekle sonra elinde bir bıçakla sahaya dalıp çalıya bağladığın bayrağ orta sahaya tuturmaya uğraş çok acaip hakkaten.hayır allah günah yazmasın ama maymun gibi de bir şey bu be arkadaş...
 • souness babanin, saundersin fuzesinden bir kac dakika sonrasinda bayargi dalgalandirarak uc defa santraya cakmasiyla, bu garibanin plastik bayragi adam gibi dikememesini ayni baslik altinda incelemek yanlis olur.
 • o zamanlar souness'in galatasaray'ın teknik direktörü, rambo okan'ın ise sadece bir amigo olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak rambo okan'ın souness'den çok açık bir şekilde daha cesaretli olduğunu söyleyebiliriz burada. souness teknik direktör, adamın dokunulmazlığı var sahada istediği yerde dolaşabilir bayrağı dikerken bile ne bir polis ne de bir güvenlik görevlisi ona karışabilir zaten karışmadı da ama rambo'ya bakınca adamın fenerbahçe klübünde hiç bir görevi yok sadece stada gelmiş, o deli cesaretini göstermiş, sahaya inmiş, binlerce deli taraftarın kızgın ve şapşal bakışları karşısında elinde bıcakla bayrağını dikmiştir. hatta olay anında galatasaraylı taraftarların polis engelini aşıp sahaya girmek istemeleri bile korkutmamıştır rambo'yu. bu olayda bayrağın boyu, şekli, ebatı önemsizdir, renginin sarı lacivert ve fenerbahçe'yi temsil etmesi yeterlidir.

  artık rambo okan'ın fenerbahçe klübünde bir görevi olsa ali sami yen'i düşünmek bile istemiyorum.

  http://img151.imageshack.us/…g151/1556/rambosi3.jpg
  http://arsiv.sabah.com.tr/2002/08/12/s210701.jpg
 • ulubatli souness'in bayragini dikmesinden sonra ilk kez bayrak dikme olayi degildir bu ali sami yen'e, cok bayrak dikilmeye tesebus edilmistir, ama fenerbahcelilerin icindeki ukte hic bitmemistir. yillar gecmis olmasina ragmen fenerlilerin icindeki bu eksiklik ve rahatsizligin gecmemis olmasi ve bir fenerbahceli delininde sahaya atlayip bayragi dikmesi sosyologlarin incelemesi gereken bir seydir yalniz bir butun olarak fenerbahceli taraftarlar incelenmeli ve ulubatli sounessin actigi bu derin yarayi iyilestirmek icin gerekli tedbirleri alinmalidir