şükela:  tümü | bugün
  • üzeru yumusak dikenlerle kapli, oval ve kirmizi renkli, eksimsi bir meyve.
  • gorunce "len bu manyaklar deniz kestanesi mi yiyor katir kutur" diye sormadan edemediginiz, oysa ki o sert goruntusunun altinda yumusacik kalbi olan bir tropik meyve.. ustundeki dikenlere aldanmayip elinize alirsaniz, bu dikenlerin aslinda yumusak uzantilar oldugunu farkedeceksiniz.. hatta bu yumusak kabugu tirnaginizla bile cikartabilirsiniz.. kabugundan kurtuldugunuz vakit karsiniza yumurtaya benzeyen bir kisim cikacak, dilerseniz karsinizdakiyle tokusturabilirsiniz.. tokusturma sonucunda kirilmadigini gordugunuz bu sert meyve hakkinda yapilacak son uyari ise merkezinde kallavi bir cekirdegi oldugudur.. hart diye isirin, hatta en az bir disinizi sehit verin ki size ders olsun.. boylece delikanliligi bozan tropik meyveleri bir dahaki sefere daha dikkatli yersiniz, ya da yemezsiniz delikanliligi kurtarirsiniz..
  • endonezya ve malezya gibi guneydogu asya ulkelerinde bolca yetisen, bolca da tuketilen meyve. kimi zaman taze yendiginde kabugunun bir kismi da etine karisip meyvenin tadini bozsa da yine de gayet leziz sükela bir meyvedir.
  • tuylu muylu ilginc ve kirmizi bir meyvedir. ozellikle guneydogu asya'da bulunur.
  • liciye benzeyen meyve.
  • garip bir çekiciliği var bu meyvenin. insan ilk gördüğü anda meraktan etrafında dört dönmeye başlıyor. rengi de baştan çıkarıcı olduğu için yemek için yanıp tutuşuyorsunuz. tadı garip değil fakat içindekinin zarımsı bir tabakaya sahip olması birkaç lokmadan sonra dil üzerinde acayip bir his yaratmaya başlıyor. kanımca 2-3 tane yedikten sonra bırakmak en mantıklısı.
  • lichy lichy diye dört döndüğüm, ara tara kaynağına ulaşamadığım meyvemsi, gerçi arkadaşlar lici benzeri demiş, farklarını idrak edebilecek kadar okumadım henüz ispanyol arkadaşların ingilizcesine güvenip kendini parçalamasın başka insanlar ibret alsınlar istiyorum. bir de içi bayağı göz değil mi, ilk garip olmuyor mu sizin de içiniz vıç vıç ne yiyorum ben tripleri... seviyorum neyse antalyada üretiliyormuş varsa pakize halanın çiftliği sipariş geçeceğim.
  • orangutanların çok sevdiği ve benim aksime çok kolay bir şekilde ayıklayıp yediği uzakdoğu meyvesidir. orangutanlar bunu elma ısırır gibi iki yanından tutup ağzına koyuyor, sonra da zeytin yer gibi bir tur çevirerek ayıklmak suretiyle basitçe ve afiyetle yiyor. lezzetli bir meyva, ama yemeyince de özlenecek birşey değil sanki.
  • dünyayı geziyorum'da özlem tunca'nın 20 rupi(30 kuruşa) yediği meyve
  • saçlı demektir.
    üzerindekileri saça benzettiklerinden dolayı.tadı az biraz üzüme benzer.