şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gorunce "len bu manyaklar deniz kestanesi mi yiyor katir kutur" diye sormadan edemediginiz, oysa ki o sert goruntusunun altinda yumusacik kalbi olan bir tropik meyve.. ustundeki dikenlere aldanmayip elinize alirsaniz, bu dikenlerin aslinda yumusak uzantilar oldugunu farkedeceksiniz.. hatta bu yumusak kabugu tirnaginizla bile cikartabilirsiniz.. kabugundan kurtuldugunuz vakit karsiniza yumurtaya benzeyen bir kisim cikacak, dilerseniz karsinizdakiyle tokusturabilirsiniz.. tokusturma sonucunda kirilmadigini gordugunuz bu sert meyve hakkinda yapilacak son uyari ise merkezinde kallavi bir cekirdegi oldugudur.. hart diye isirin, hatta en az bir disinizi sehit verin ki size ders olsun.. boylece delikanliligi bozan tropik meyveleri bir dahaki sefere daha dikkatli yersiniz, ya da yemezsiniz delikanliligi kurtarirsiniz..
  • endonezya ve malezya gibi guneydogu asya ulkelerinde bolca yetisen, bolca da tuketilen meyve. kimi zaman taze yendiginde kabugunun bir kismi da etine karisip meyvenin tadini bozsa da yine de gayet leziz sükela bir meyvedir.
  • lichy lichy diye dört döndüğüm, ara tara kaynağına ulaşamadığım meyvemsi, gerçi arkadaşlar lici benzeri demiş, farklarını idrak edebilecek kadar okumadım henüz ispanyol arkadaşların ingilizcesine güvenip kendini parçalamasın başka insanlar ibret alsınlar istiyorum. bir de içi bayağı göz değil mi, ilk garip olmuyor mu sizin de içiniz vıç vıç ne yiyorum ben tripleri... seviyorum neyse antalyada üretiliyormuş varsa pakize halanın çiftliği sipariş geçeceğim.
  • 'liçi'nin saçlısı' denilebilecek benzerliktedir. ikisi de yılbaşı ağacı süsü gibidir, ikisinin de abidik gubidik bir kabuğu vardır (liçininki yumurta kabuğu gibidir çıtırdatarak açarsınız, bununkiyse mandalinayı ikiye böler gibi tepedek ikiye yumuşakça ayrılır), dokuları zaten aynıdır böyle şeffaf, viynk viynk*, yalnız liçi daha tatlıdır ve çekirdeğinin etrafı kaygan olduğu için meyveye yapışmaz. rambutan'ın kabuğunun içi öyle yumuşaktır ki parmak ucunuzu hafifçe sürttüğünüzde elinizde hafif bir yağ tabakası kalır. elbette bir tropik meyve olarak yağ oranı fazladır.
  • çekirdeksizi yapılsa dünyayı ele geçirir o kadar güzel.
  • üzeru yumusak dikenlerle kapli, oval ve kirmizi renkli, eksimsi bir meyve.
  • uzun süredir aradığım, ne satan ne de getirten bi yer bulabildiğim güzelim meyve. herhangi bir avrupa ülkesine bulunabiliyor da, bizim ülkemizde bilen birini bile bulamıyorsun. gören duyan, bulan bulduran biri varsa eğer 40 yıl minnettar kalırım kendisine.
  • hamile eşimin aş erdiği meyve bulabilceğim yerleri bilenler yardımcı olursa çok sevinirim
  • soyulduğunda üzümü andırır, mükemmel bir tadı vardır, tavsiye ederim gayet güzeldir, migros ve macrolarda birkaç kez fahiş fiyata satıldığını da gördüm.
  • metro gross marketlerde konservesi bulunabilen, kandaki trombosit miktarını arttırdığı söylenilen meyve.