şükela:  tümü | bugün
  • 27 haziran 2003 tarihinde haberturk'te vedat yenerer ile yaptığı programda mavi akım konusu açılınca mesut yılmaz'a verip veriştirmeye, bağırıp çağırmaya, gıyabında ayar vermeye başlayan kimse.
  • an itibariyle cevizkabuğu programında başbakanımız için rte kısaltmasını kullanarak "acaba?" dedirtmiş zat-ı muhterem.
  • askeri darbelerin yaşayan yüzü. yüzünden darbe akıyor. gördükçe de korkarım, ürkerim, sivil olduğum için tanrıya şükrederim.
  • emekli tuğgeneral ama hala muvazzaf gibi. eski dönemlerin genelkurmay başkanı kıvamında.

o tavırlar o kükremeler... 32. gün'de iddialara cevap vermekten çok mümtaz'er türköne'ye saldırmayı yeğlemiş. bi anla bakalım bu adam ne diyor, kime laf atıyor? emekli olduğun kurumu savunmaya gelmişsin belli, anlarım da. ama bi tane elle tutulur cümlen var mı üstad? "öyle şey olur mu, bu ordu iç tehdide karşı kuruldu, 2. mahmud musun sen, ne çetesi, hala çete diyorsun..." falan. arkadaşım, çete olmasa onlarca insan neden tutuklansın, ifade vermeye gitsin, gözaltına alınsın... bir şeyler var demek ki.

kimse istemez bu ülkenin en saygın kurumlarından olan/olması gereken türk silahlı kuvvetlerinin karalanmasını. ama sen daha tartışmayı bilmiyorsun, eleştiriye gelemiyorsun. üstelik de tehdit ediyorsun. "benle öyle polemiğe girme bak, kaybedersin" ayıp yahu. bi de yargıya kafa tutma çaban var ki, akıllara zarar: "ben olsam o kozmik odayı açtırmazdım."

ben de sana bi adres göstereyim, istediğini yapabileceğin:

(bkz: muz cumhuriyeti)
  • kafasında saç kalmamış çiğ adam.
  • "kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor."
  • kendisi temiz kalpli bir insan olabilir. gerçekten inanırım buna. herkesin olmasını istediği de kendisinin pek çok yerde değindikleridir. evet kimsenin aklına bir türk askerinin diğer türk askerini öldürmek gibi saçma komplolar gelmemelidir. bu çok büyük şerefsizliktir genel kabule göre de. evet halkın büyük kesimi hala tsk'yı peygamber ocağı (bu bir tabirdir, hilafet ordusu kurulsun f.g. de başına geçsin demiyorum tabi ki )olarak görür. ama bu kurumun sabitlerince de kabullenilmiş olmalıdır. arkasına saklanılınan bir ifade olmamalıdır. öyle ordunun halkın gözünde dinsizmiş gibi bir konuma düşürüldüğünde laf arasında mesaj vermek amaçlı kullanılan bir tabir olmaktan çıkarılmalıdır.

kısacası kendisinin gerçeklerden uzak kaldığını yani kusura bakmasın ama -varsa tabi- çeşitli seminer görünümlü şeylere falan çağrılmadığını bunun için yetersiz olduğunu düşünüyorum. olan ile olması gereken arasındaki farkı kavrayıp ona göre konuşmalı bu hali ile savunmaya çalışırken sıvamaya başlıyor yoksa.
  • darbelerle ilgilii bir programda şehitlik vicdanı yapmaya çalışarak sapla samanı karıştırmak deyimini akla getirmiştir.

ne yani orduyla ilgili her eleştiriden sonra -o kadar şehit verdik biz bu ülke için- repliklerini mi kullanıcaz.

ne kadar da küçülüyorsunuz...
  • biraz fazla bagiran emekli general.
  • jetçi ramiz.

en son katıldığı programda esip gürlemekle yetinmedi; sonlara doğru bir hışımla necip fazıl'ın sakarya türküsü şiirini okudu, eşlik etmek isteyen diğer konukları da fırçalamaktan imtina etmedi.

bir gün bir programda mehmet metiner'le veya rasim ozan kütahyalı ile denk gelip kafa göz dalacak; demedi demeyin.