şükela:  tümü | bugün soru sor
  • boynunu kırdığı için yıllar boyu yatağa mahkum kalan ve ötanazi isteğinde bulunan, bunun için ispanya hükümetiyle uğraşan ispanyol. 12 ocak 1998'de başkalarının yardımıyla potasyum siyanür içerek hayatına son verdi. ve hayatı alejandro amenabar tarafından filme alındı. kendisini javier bardem canlandırdı. bardem adeta yaşattığı bu rolle sinema tarihinin en iyi performanslarından birini sergilemiş bence. filmin adı mar adentro. yani içimdeki deniz.
  • kendisi hakkında mar adentro'dan evvel bir film daha çekilmiştir, condenado a vivir adında.
  • yatağa mahkum geçirdiği yıllar boyunca güzel şiirler ve öyküler kaleme almıştır. amenebar ramon'un cehennem mektupları isimli kitabını okuduktan sonra filmi çekmeye karar verdiğini söylemiş ve şiirler ölümden bahsettikçe daha fazla yaşadığını hissetmiş.

ötanazi konusunda büyük bir çaba sarfederek yaşamamayı seçmiş bir adam ramon sampedro. hakkında yazılanlara ve yazdıklarına bakınca sarsıcı bir ironi yeteneğinin olduğu görülüyor.

"biçimsiz ve bozulmuş bir bedenin bekçisi olan bir insan için, yani benim için, saygınlık nedir? ben, hayatı, özgürlüğü seven çoğu insan gibi, yaşamanın bir hak olduğuna, ama bir mecburiyet olmadığına inanıyorum." - ramon sampedro
  • 23 ağustos 1968’de hayatı değişmiştir.
  • hayata gözlerini yummasının dün 21. yıldönümü olan denizci.