şükela:  tümü | bugün soru sor
  • su kuslarinin yasam ortami acisindan uluslararasi oneme sahip sulak alanlarin korunmasına yonelik; 1971 yılında, tum dunyada devletler duzeyinde imzalanan ilk koruma sozlesmesidir. bu sozlesmenin amacina uygun olarak hazirlanan projeler dogrultusunda ramsar alan(lar)i ilan edilir.

    kaynaklarin gelecek nesillere aktarilmasini garanti eden "surdurulebilir kullanim"i saglamak; diger canlilarin da kaynaklardaki hakkini gozonunde bulundurarak "akilci kullanim"i olusturmak/korumak sozlesmenin dolayisiyla projelerinin en onemli hedeflerinden biridir.

    ramsar 1994 yilinda tbmm tarafindan onaylanmis, akabinde, aralarinda seyfe golu, goksu ve kizilirmak deltalari, ulubat golu ve sultan sazligi'nin bulundugu bircok sulak alan ramsar'a dahil edilmistir.
  • sulak alanlar konusundaki ilk uluslararası sözleşme.. 2 şubat 1971 tarihinde iran'ın ramsar şehrinde imzalandığı için bu ismi almıştır.. türkiye'nin de 1994 yılında katıldığı bu yönergenin esas amacı, özellikle su kuşları yaşama ortamlarının belirli bir statüye kavuşturulması ve sulak alanların korunmasıdır.. 1994 yılında türkiye'de belirlenen ramsar alanları: kuş gölü, akyatan lagünü , uluabat gölü, büyük menderes deltası, göksu deltası, burdur gölü, seyfe gölü ve sultan sazlığı'dır..

    her ne kadar türkiye anlaşmaya imza koymuş olsa da aldığı tedbirler göstermeliktir.. biraz manyas kuş gölü haricinde diğer tüm sulak alanlar allah'a emanet bir görünüm arzeder.. belediyede ve bakanlıkta adamınız varsa istediğiniz yere istediğiniz binayı kondurabilirsiniz.. bölgedeki köylülerin tapulu arazileri, kuşları koruyoruz diye atıl olarak bekletilir, ama arazinin ortasından devlet koskocaman otoyol geçirmekte bir beis görmez.. niye böyle oluyor diye sorulacak olursa cevap hazırdır efendim: "oraya çevre bakanlığı bakıyor, bize yazı gelmedi, asfaltı çoktan döktük derdinizi oraya anlatın"..
  • bu sözleşmenin bağlayıcılığına güncel bir örnek vermek gerekirse, ramsar alanı olan kuyucuk gölünün derinliği 13m'den 3m'ye, alana uğrayan kuş sayısı 20 binden 10bine düşmüştür.
  • ulubat gölü gibi orta büyüklükteki bir yerin, su kuşlarına beslenme ve barınma gibi imkanları sağlaması sayesinde su kuşları bakımından uluslararası öneme sahip sulak alanların korunması sözleşmesine dahil olanlardan birisidir.