şükela:  tümü | bugün
  • su kuslarinin yasam ortami acisindan uluslararasi oneme sahip sulak alanlarin korunmasına yonelik; 1971 yılında, tum dunyada devletler duzeyinde imzalanan ilk koruma sozlesmesidir. bu sozlesmenin amacina uygun olarak hazirlanan projeler dogrultusunda ramsar alan(lar)i ilan edilir.

    kaynaklarin gelecek nesillere aktarilmasini garanti eden "surdurulebilir kullanim"i saglamak; diger canlilarin da kaynaklardaki hakkini gozonunde bulundurarak "akilci kullanim"i olusturmak/korumak sozlesmenin dolayisiyla projelerinin en onemli hedeflerinden biridir.

    ramsar 1994 yilinda tbmm tarafindan onaylanmis, akabinde, aralarinda seyfe golu, goksu ve kizilirmak deltalari, ulubat golu ve sultan sazligi'nin bulundugu bircok sulak alan ramsar'a dahil edilmistir.
  • bu sözleşmenin bağlayıcılığına güncel bir örnek vermek gerekirse, ramsar alanı olan kuyucuk gölünün derinliği 13m'den 3m'ye, alana uğrayan kuş sayısı 20 binden 10bine düşmüştür.
  • ulubat gölü gibi orta büyüklükteki bir yerin, su kuşlarına beslenme ve barınma gibi imkanları sağlaması sayesinde su kuşları bakımından uluslararası öneme sahip sulak alanların korunması sözleşmesine dahil olanlardan birisidir.