şükela:  tümü | bugün
 • yüz felci olgularının %5-10'unu oluşturan bell paralizinden sonra en sık ikinci hastalık. geçirilmiş varisella zoster enfeksiyonu sonrası immun sistemin düştüğü bir anda ağrı, tinnitus, işitme kaybı ve vertigo ile seyreden pek de selim sayılmayacak bir klinikle ilerleyen ve spontan olarak %20 oranında iyileşen bir tablo. yüz felci bu hastalıkta genellikle kalıcıdır. hastalar sistemik asiklovir ve steroid tedavisinden yarar görürler
 • günümüzde bu sendrom, herpes zoster oticus veya herpes zoster sefalicus olarak da isimlendirilmektedir.
 • bir pazar günü kulagimda gelisen bir ağrıyla kendini göstermeye baslayan sendrom.
  sosyal platformlarda hakkında pek bilgi olmadigi icin bilgilendirme amaciyla surecimi paylasmak istedim.
  dedigim gibi pazar gunu baslayan bir agri ile kendini gosterdi ama surekli bir agri değildi ara ara kulağa vuran on- on bes dk kalık ağrılar
  pazartesi gunu agri sureleri yarim saate cikti ve gece boyu devam ediyordu
  sali gunu agriyla beraber gelen bas donmeleri eslik etmeye basladi
  carsamba sikayetlerim icin kbb doktoruna göründüm ve üst solunum yolu enfeksiyonu ve faranjit teşhisi koyularak nurofen parol yazildi.
  persembe agrilar artik cok siddetliydi kafami ayakta tutamiyordum düşüp bayilacak misim gibi geliyordu. hemen acile gittim üst solunum yolu enfeksiyonu na bagli oldugunu tekrarladilar antibiyotik yazip yolladilar.
  cuma günü kulagimda bir sislik kabarti olusmaya basladi kulagima dokunamiyordum bile agrisindan. ayrica kulagimda ucuk benzeri yapilar olusmaya baslamisti. bu arada belirtmedim ama agrilar basladigindan beri kulagimda tikaniklik ve duyma kaybi vardi. sislik ile beraber duyma kaybi iyice artmisti.
  c.tesi günü gece 3:50 gibi baslayan cok siddetli bir agriyla uyandim ki ben hayatimda hic bu kadar canimin yandigini hatrlamiyorum kelimelere dokemeyecegim bir agri. bu agriyla beraber iki bucuk saate yakin agladim ve aci bir nebze olsun dinince uyuyabildim. sabah uyandigimda cene tarafimda bir kayma vardi ama cok hafif bir kayma sisliktendir deyip onemsemedim. bu ara da kulagimda ki agriyi soylememe gerek yok agri artik rutindi. ogleden sonra 4 civari sag goz kapagimi kapatamadigimi farkettim ve hemen acile basvurdum bana acilde kulak enfeksiyonuna bagli yüz felci gecirdigimi söylediler. 3 saat acilde kaldiktan sonra bir norologa gorunmemi belirttiler. kortizon tedavisine basladim.
  pazartesi gunu olunca yani 16 mart gunu kulagimda ki gecmeyen illet agri ve yuz felciyle beraber doktora gittim. bu arada kulagimda ki ucuk benzeri yapilar zonaya donusmustu kabuk bagliyor gibiydi. norologa gorundum ve norolog kulagima bakinca beni acilen kbb ye yonlendirdi. kbb doktoru kulagima bakar bakmaz hastaneye yatirilmam gerektigini soyledi. ve ramsey hunt sendromu (ramsay hunt sendromu) teşhisi koyuldu
  bugun yani 19 mart hastanede 4.gunum enfeksiyon tedavisi ve yuz felci icin kortizon tedavisine devam ediliyor. cok sukur ki artik o illet kulak agrim yok bitti hala basim donuyor ama eski siddetinde degil. yuz felcimde bir iyilesme yok gibi suan ama hemen iyilesmesini beklememeliymisim uzun surecek gibi ama gecici bir donem umarim bunu atlatacagim.
  cok zor bir surec cok zor hem bedenen hem de mental açıdan erken teşhis onemli ben gec kaldigimi düşünüyorum daha doğrusu doktorlarin fark edemedigini düşünüyorum eger benzer sikayetleriniz varsa gec kalmayin önleminizi alin.
  edit:imla
 • varisella zoster virusunun neden olduğu, fasiyal sinirin uyardığı kaslarda akut paralizi ve dış kulak yolunda veziküler döküntüler görülen hastalıktır.
 • herpes zoster oticus
  suçiçeğine yol açan virüsün neden olduğu klinik bir durum
  suçiçeği geçtikten sonra virüs vücutta canlı kalır ve yıllar sonra tekrar aktive olabilir
  7 numaralı kraniyal sinirde (facial nerve) nöropati yapar, sinir trasesi boyunca ağrılı döküntü gelişir
  bazen yüz felci ve işitme kaybı gelişebilir
  öngörülebilir ve önlenebilir bir durum değildir genelde
  tedavisinde steroid kullanılır (bazı antiviral tedaviler de eklenebilir), yüz kaslarında güçsüzlük ve işitme kaybı gelişmesini önlemek için
 • ramsey hunt sendromunun sebebi önceden geçirilmiş varicella zoster virusunun herhangi bir stres durumunda tekrar alevlenmesi sonucu oluşur.

  buna bağlı olarak dış kulak yolunda veziküler lezyonlarla birlikte, periferik nervus facialis paralizisi yani periferik yüz felci gelişir. çünkü varicella zoster virusu aslında nervus facialis'in genikulat ganglionunda latent kalır.
 • halihazirda justin bieber'in yakalandigini duyurdugu sendrom. adamin yuzunun yarisi felc olmus lan.
 • yanlış hatırlamıyorsam bir diş hekimliğinde uzmanlık sınav sorusuna konu olmuş sendromdur.
hesabın var mı? giriş yap