şükela:  tümü | bugün
 • kısaca rct. türkçeye sanırım rassal kontrollü deneyler ya da rassal kontrollü araştırmalar olarak çevirebiliriz.

  veriye dayalı politika tasarımının ön plana çıktığı günümüzde, (başta iktisat olmak üzere) sosyal bilimlerde giderek daha geniş kullanım alanı ve fırsatı yakalayan bilimsel metod.

  ilk başta tıp ve ilaç üzerine geliştirilen daha sonra tarım ve akabinde iktisada (özellikle kalkınma ile ilgili analizlere) sıçrayan bir metot aslında. tıptaki kullanımı amacına en uygununu denilebilir.

  adından da anlaşılacağı üzere, küçük bir örnekleme odaklanmak yerine seçilen daha geniş kitleyi "rassal seçimle" farklı alt kümelere ayırarak farklı uygulamaların sonucunun ölçülmesi ve bulguların kıyaslanması amaçlanır.

  iktisatta kullanımında bazı yararlar olduğu görülmekle birlikte, bazı metodolojik sıkıntılar nedeniyle arzu edilen azami faydayı sağlayamayacağı iddia edilmekte. angus deaton, lant pritchett ve dani rodrik rct'nin şişirilmiş balon olduğunu düşünenlerden örneğin.

  lokal analizlerde bulunan sonuçların daha geniş örneklemde (farklı şehirler, ülkeler, toplumlarda) uygulanamayabilmesi en önemli sorunu bence. ancak, insan doğası ve süreçler hakkında önemli noktalara ışık tutabiliyor.

  wiki sayfasını koyayım şuraya ilgilenenler için: https://en.wikipedia.org/…ndomized_controlled_trial