şükela:  tümü | bugün
 • kısaca rct. türkçeye sanırım rassal kontrollü deneyler ya da rassal kontrollü araştırmalar olarak çevirebiliriz.

  veriye dayalı politika tasarımının ön plana çıktığı günümüzde, (başta iktisat olmak üzere) sosyal bilimlerde giderek daha geniş kullanım alanı ve fırsatı yakalayan bilimsel metod.

  ilk başta tıp ve ilaç üzerine geliştirilen daha sonra tarım ve akabinde iktisada (özellikle kalkınma ile ilgili analizlere) sıçrayan bir metot aslında. tıptaki kullanımı amacına en uygununu denilebilir.

  adından da anlaşılacağı üzere, küçük bir örnekleme odaklanmak yerine seçilen daha geniş kitleyi "rassal seçimle" farklı alt kümelere ayırarak farklı uygulamaların sonucunun ölçülmesi ve bulguların kıyaslanması amaçlanır.

  iktisatta kullanımında bazı yararlar olduğu görülmekle birlikte, bazı metodolojik sıkıntılar nedeniyle arzu edilen azami faydayı sağlayamayacağı iddia edilmekte. angus deaton, lant pritchett ve dani rodrik rct'nin şişirilmiş balon olduğunu düşünenlerden örneğin.

  lokal analizlerde bulunan sonuçların daha geniş örneklemde (farklı şehirler, ülkeler, toplumlarda) uygulanamayabilmesi en önemli sorunu bence. ancak, insan doğası ve süreçler hakkında önemli noktalara ışık tutabiliyor.

  wiki sayfasını koyayım şuraya ilgilenenler için: https://en.wikipedia.org/…ndomized_controlled_trial
 • random number generator* ile farklı senaryolar üzerinden problemleri analiz etmede kullanılan yöntem.
  (bkz: rassallık)
  stokastik mühendislik problemlerinde anakütlenin tamamının alınamayacağı durumlarda input analyzer ile girdi analizi yapılarak istatistiksel dağılımlar belirlenir ve bu dağılımlara uygun olarak üretilen rastgele sayılarla deneyler gerçekleştirilir.
  verification* ve validation* ile deneyin doğru oluşturulması ve doğruluğunun oluşturulması sağlanarak karar verme süreçlerinde değişkenlerin modele etkisi incelenir.