şükela:  tümü | bugün
 • 200 abd yapımı uzak durulması gereken bir film.
 • vücut geliştirmede hareket alanını veya mesafesini niteleyen terim. örneğin bench press yaparken barı göğüse değene kadar indirip dirsekler dik olana kadar kaldırıyorsak hareket alanını yani range of motion'ı tam kullanıyoruz demektir. aynı hareketi barı göğsümüze çok yaklaştırmadan yarım hareket alanıyla da yapabiliriz. hareketi tam yapmak kasların kasılmasında daha etkili olmakla birlikte, eklemlerdeki yükü azaltmak için yarım hareket alanı kullanmanın da faydaları olmaktadır. ayrıca tükenene kadar yapılan setlerde son birkaç tekrarı yarım hareket alanı kullanarak yapmak, toplamda daha fazla tekrar yapmamızı ve kasın maksimum düzeyde çalışmasını sağlar. bu da hipertrofiyi yani kas büyümesini tetikler.

  (bkz: hipertrofi)
  concentric (bkz: konsantrik)
  eccentric (bkz: eksantrik)
 • eklem hareket açıklığı anlamında rom kısaltması ile kullanılır.
 • hareketin başlangıç ve bitiş noktasını temsil eder. örneğin; bench press hareketinde ağırlığın göğüse indirilip tekrar yukarı kaldırılması. hareket mesafesidir.
 • (bkz: eklem hareket açıklığı)

  yenidoğanda omuz abdüksiyonu kısıtlı, kalçada dış rotasyon artmış, iç rotasyon kısıtlı, ayakbileğinde artmış dorsifleksiyon, azalmış ekstansiyon(plantar fleksiyon), dirsek kalça ve dizlerde fleksiyon kontraktürü mevcuttur. 3 aylık olunduğunda kalça dışında tüm eklemlerde erişkin eklem hareket açıklığına ulaşılır. kalçadaki artmış dış azalmış iç rotasyon 2 yaşa kadar devam edebilir. çocukta eklem laksitesi olduğundan erişkinden daha fazla hareket açıklığı vardır. ayrıca daha fazla inversiyon ve dorsifleksiyon mevcuttur ayakta. kadınlarda da bağlar daha gevşektir ve tüm eklemler ve tüm planlar olmamak kaydıyla daha geniş bir eklem hareket açıklığı mevcuttur.
 • olabildiğince dar bir örneği için tıklayınız.

  full range of motion’lı günler dilerim.