şükela:  tümü | bugün
  • vfb stuttgart'ta top kosturan tunus asilli alman futbolcu. sami khedira'nin kardesi.
  • 1994 doğumlu rani khedira, orta saha elemanıdır. 188 cm. boy, 83 kilo ağırlık.

tıpkı ağabeyi sami gibi futbola tv oeffingen'de başlamış ve vfb stuttgart altyapısında yetişmiştir. u19 almanya karmasında da görev almakta. 14 kasım 2012'de fransa ile oynanan maçta da ulusal forma ile ilk golünü kaydetti.

yine 2012'de stuttgart a takımına alındı ve hâlen bundesliga'da takımına hizmet ediyor.
  • rb leipzig'e transfer olmuştur.
  • tunus milli takımından gelen daveti, arapça bilmemesini gerekçe göstererek reddetmiş oyuncudur. tamam, reddedebilirsin. alman milli takımı forması daha yüksek noktalara çıkarabilir seni ve bu olasılığı yok etmek istememen çok doğal. delikanlı gibi de bunu istediğini söyleyebilirdin. ama böyle insanları salak yerine koyan bahanelerle aklınca ne şiş yansın ne kebap mantığı da hoş olmuyor raniciğim... bu, "alman milli takımından henüz ümidi kesmedim, ama sizi de kaybetmek istemiyorum. ümidimi yitirdiğimde en azından tunus milli takımında oynama şansımı diri tutmak istiyorum." demektir. muhtemelen de tunus milli takımı olacaktır sonun. ama ben net olamayan insanları sevmiyorum.
  • haklı gerekçeler göstererek tunus milli futbol takımını reddeden 24 yaşındaki alman orta saha oyuncusu.

* https://fcaugsburg.de/…darum-das-spiel-zu-gewinnen/

açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"benden milli takımları için oynamamı istemeleri beni gururlandırdı ve onore etti. ama ben almanya'da doğdum ve sadece almanca konuşabiliyorum. oyun tarzım saha içinde iletişim kurmak üzerine olduğu için tunus milli takımına elimden gelen en iyi şekilde hizmet edebileceğimi düşünmüyorum.

"babam tunuslu olmaktan gurur duyan bir insan. iki ülkeyi de kalbimde taşıyorum ve 2018 rusya dünya kupası'nda tunus'u da almanya'yı destekleyeceğim gibi destekleyeceğim."

"dünya kupasına katılabilmek için iki yıldır canını dişine takan futbolcuların yerini almak adil olmazdı."

bu sözlerin üzerine çocuğun hâlâ net olmadığını düşünen varsa üzgünüm ama beyin nakli için sıra almaları gerekiyor.

öte yandan 2017/18 sezonunun başında bonservissiz bir şekilde fc augsburg'a transfer olmuş.

edit: imlâ.