şükela:  tümü | bugün
  • teorik aerodinamikte inviscid ve incompressible varsayımları altında birer adet uniform flow, eşdeğer kuvvette source ve sink potansiyel fonksiyonları superpose edilerek elde edilen ve oval bir geometri üzerindeki inviscid akışın elde edildiği hız vektör alanı çıkarılan bir ovaldir.

    2 boyutlu düzlemde analizi yapıldığında haliyle oval yerine bir elips etrafındaki inviscid velocity vector field elde edilmesi kaçınılmazdır. source ve sink bir elipsin odak noktalarını oluşturacaktır. dolayısıyla elipsin üzerindeki noktalarda stream function 0 değerini almak zorunda kalır.

    radyal düzlemle kartezyen arasında, x=rcosa ve y=rsina dönüşümleri kullanılarak uniform akışa ait olan stream function da source ve sink ile superpose edilirse stream function aşağıdaki gibi olacaktır.

    psi=v_inf*r*costeta+delta*(teta_source-teta_sink)/2pi

    eğer rankine ovalindeki source ve sink birbirine kuvvetleriyle aralarındaki mesafenin çarpımı sabit kalacak şekilde yaklaştırılarak limit alınırsa, günün sonunda silindir etrafındaki potansiyel akışa ait denklem elde edilmiş olur.