şükela:  tümü | bugün
 • birey ya da çıkar gruplarının devlete sağlanan ve rant sağlayıcı nitelikteki çeşitli tekel haklarını ya da imtiyazlarını elde etme ve sürdürme için kıt kaynaklarını harcadıkları politik faaliyetlerdir. ingilizcesi rent seekingdir.
 • suni olarak ortaya çıkan rantın kapılması amacıyla bireylerin nasıl rekabet ettiğini inceler. alti bicimde ortaya cikar :

  monopol kollama: baskı ve çıkar gruplarının devlet tarafından imtiyaz hakkı verilen bir monopolü elde etmek için yaptıkları faaliyet ve harcamalardır.

  tarife kollama: baskı ve çıkar gruplarının yurtiçi tarife uygulanması veya ithalatın yasaklanması için yapmış oldukları faaliyet ve harcamalardır.

  lisans kollama: ithalatta tahsisli kotalardan izin belgesi almak ve bu suretle rant elde etmek için baskı ve çıkar gruplarının yaptıkları faaliyet ve harcamalardır.

  kota kollama: baskı ve çıkar gruplarının global kota ve tahsisli kotaların artırılması girişimleri ve bu amaçla yapmış oldukları harcama ve faaliyetlerdir.

  sosyal yardım kollama: baskı ve çıkar gruplarının devletten sosyal gayeli mali yardım elde etme faaliyetlerine sosyal yardım kollama veya altruizm kollama adı verilir.

  teşvik kollama : baskı ve çıkar gruplarının kısa vadeli ve düşük faizli kredi, destekleme alımları,istisna ve muafiyet şeklinde devletten iktisadi gayeli mali elde etmek için girişmiş oldukları faaliyetlerdir.
 • (bkz: suni kıtlık)