şükela:  tümü | bugün
 • iki katlı yatak
 • küçük çocuklu evlerde üstte ben yatıcam kavgası yaratan yatak.
 • uykuda gezinen, daha kötüsü altını ıslatan kişilerin mümkün mertebe alt katta yatmasını gerektiren yataklar...
 • kucuklugumun (utandim, cocuklugum diyemedim) onemli bir kisminda, fransa ile mutemadiyen kari$tirdigim, "ulke.. yatacak yer.. baget (nereden duyduysam artik).. yastik.. hrnn" diye sayiklatmi$ kelime.
 • yatılı okullarda sürünen öğrencilerin derslerden sonra yaşadıkları iğrenç ortak kaderi. otursan bi türlü oturmasan bir türlü en iyisimi ben bunu sadece yatmak için kullanayım dedirten gerçeklik abidesi.
 • alt katında yatanların eziyet çektirmek konusunda çok daha fazla şansı vardır, üst katın tabanındaki suntaya ayaklarınızı dayayarak istediğiniz gibi hareket etirebilir, yukarıdaki zavallının uykusunu cehenneme çevirebilirsiniz (bkz: kardes kavgasi)
 • uzun yillar beni abimin ust kat komsusu yapan yatak cesidi. buyuk ihtimalle o ranza yuzunden onunla 7 yas farka ragmen bir cok kardeste gormedigim samimiyeti, ahengi yakaladik. bitmek bilmeyen uyku oncesi muhabbetleri, isik sondurtme kavgalari, corap savaslari ve daha bir suru kimi igrenc, kimi komik hikayeye ev sahipligi yapmistir ranzalar kardesler arasinda. kardeslerden biri evden ayrilinca, icten ice buyuk bir huzunle izler bu ranzanin atilisini ya da sokulerek tek kata indirilisini geride kalan, her ne kadar odanin tek sahibi olmaya seviniyor gorunse de.
 • uyku mahmurluguyla ust kata kafayi toslamak, yatakta iki buklum oturmak durumunda kalmak; desteklerinden kayan suntayi gordukce "aha sonunda bu gece cokecek i$te" diye uyu(yama)mak, "karde$im ayaklarima duserse koturum kalirim; kafama duserse olmeyebilir, bitkisel hayata girebilirim..." paranoyalari turetmek, paranoyalarin bununla da sinirli kalmayip karde$e bula$masi, olasi bir vicdan azabindan korktugu gecelerde yastigini kapip salonda yatmasi; ust kat uykusunda dondukce alt katta tepik tepik sarsilmak, "abla bana su getir!"lerle hmf hmflayarak sicak yorgandan ayrilmak zorunda kalmak, vs. gibi cileleriyle zaten cok takdir ettigimiz bir yatak cesididir kendisi.

  ama bununla da kalmaz: nevresim degistirmek de ayri i$kencedir bu iki katli pis yarantukta.
  aile arasinda $laf$luf* olarak hitap ettigimiz o eli opulesi lastikli car$aflarin kitliginda, ranzayi kadim dortgen car$aflarla sarmalamak ba$li ba$ina bir kulunç sebebidir.
  alt kat yine bir sekilde normal yatakmi$casina ortulur, tavana kafa koymayi es gecersek elbet. ama hamarat mod'un off geldigi ki$ilerde ust kat, cebelle$en ki$i icin ekstrem sporlar kapsamindadir.
  ust kata tirmanilir, car$af serilir, yatagin uzerinde dort ayak moduna gecilir, her bir kenardan carsaf kenarlari yatak altina siki$tirilmaya calisilir. ote yandan, yatagin uzerindeki varlik, carsafin yuzeyinde potlara neden olur. bu sorunu halletmek icin de merdiven uzerine dikilip son rotu$lar yapilir, akabinde bitap bir sekilde ranzadan inilir...
  of, cok yoruldum..
  bazen dusunuyorum, hayati ben mi kendime zorla$tiriyorum diye. acaba mi?

  *arastirdim, schlafgut imi$ adi.
 • anne baba tarafından erkenden yatırılmış iki küçük kardeşten büyük olanın üst katını kaptığı, bazılarında gece yukarı çıkmanın da sabah aşşağıya inmenin de eziyet olduğu yatak. üstte yatan masum kardeş 1,5 metrelik mesafeden atlayamayacak kadar küçükse , daha küçük olan alttaki kardeş de afacanlık yapıp merdiveni gece çekerse üstteki kardeş resmen biter. aşağı inmek tehlikeli ve ızdıraplı bir sürece bürünür.