şükela:  tümü | bugün
 • eski tarz protest rap yapan saian ceza norm ender gibi isimleri dinleyen gençler komplex altyapıda sistem eleştirileri içeren parçaları dinleyip kendilerine memleket meselelerini dert edinirlerdi bu bağlamda konuşursak ortalamanın bir kaç tık üzerinde olacağını düşünüyorum
 • düşüktür.

  müzikten zerre anlamayan bu türün ağzından düşürmediği bir savunma ifadesi var: rap müzik asîdir, sistemi eleştirir.sözlerle dayak atar, yargı dağıtır owww yeaaah

  merak ediyorum acaba rap müptelası bu boş ve avam tayfanın yüzde kaçı şiir okuyor? bahsettikleri ve sığındıkları protest tavrın kralını görecekleri mecra şiir çünkü. hem de aptal bir beat'e ya da killa hakan gibi leş tiplere en az üç dakika maruz kalmak zorunda olmadan.

  bu zavallı kardeşlerimizin sorununu çözmez ama çorbada bizim de tuzumuz olsun. müzik denen şeyi duyup öğrenmelerine, hayatlarında bir kerecik de olsa jason becker gibi bir üstada kulak vermelerine vesile olalım. buyrunuz, link:

  https://youtu.be/r5skrnysdme
 • bilimsel araştırmalar neticesinde şüphelenildiği gibi klasik müziği tercih etmek zekayla önemli ölçüde pozitif yönde ilişkilendiriliyor. big band müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde pozitif yönde ilişkilendiriliyor. big band müziğin kavramsal açıdan klasik müzikten daha karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur. diğer yandan şüphelenildiği gibi rap müzik tercihi zekayla önemli ölçüde negatif yönde ilişkilendiriliyor. gospel müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde negatif yönde ilişkilendiriliyor. gospel müziğin kavramsal açıdan rap müzikten daha az karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur.

  2011’de yapılan bir araştırmada zeka testine tabi tutulan bin 500 kişinin 18 farklı müzik türünü puanlaması istenmiş, bulgular her çeşit enstrümantal müzik zevkinin daha yüksek bir iq’nun işareti olduğunu göstermişti.
  araştırma klasik müzik, film müzikleri, ambient müzik, smooth jazz ve big band gibi insan sesi içermeyen müzik türlerinden hoşlanan kişilerin daha yüksek iq’ya sahip olduğunu ortaya koymuştu.

  araştırmacılar zeka ve müzik arasındaki ilişkinin müziğin kavramsal açıdan karmaşıklığına bağlı olmadığına dikkat çekiyorlar, buna örnek olarak operanın daha karmaşık ve entelektüel kimselere uygun bir müzik türü olarak görüldüğünü ancak opera sevenlerin, operadan nefret edenlere göre daha zeki olmadığı belirtiliyor.

  kısaca; bir müzik türünü çok sevmekle iq düzeyi arasında korelasyonlar vardır. buna bağlı olarak araştırmalara göre rap dinlemekle iq düzeyi arasındaki korelasyon negatiftir.
 • yaşam belirtisi gösterebileceklerini düşünmüyorum.
 • herhangi bir rap konserine gidip kitlenin yaş ortalamasına bakmanız yeterli. ancak hepimiz o dönemlerden geçtik. aşağılamanın da alemi yok.
 • bu başlıkta insanların müzik zevkini yargılayanlardan düşük değildir, en azından sosyal zekaları.
  rep müzikten zerre hazzetmeyen biri olarak söylüyorum.

  insanları salın artık.
 • yukarıda bir yazar şu cümleyi kurmuş 'rap yapan, dinleyen birisinin kafası çalışan birisi olması ihtimal dışı' inanır mısınız ağız dolusu küfür etmeye hazırlanıyordum ki durdum ve dedim 'eyy salty bu herif troll olmalı ciddi olacak kadar mağarada yaşamış olması mümkün değil.'
 • tartışmasız yerlerdedir. rap denen sikimsonik şeyi dinleyen tipleri ciddiye almıyorum bile. gitar eğitmeni olduğum için kendim tanık oluyorum. kalitesiz müzik zevkine sahip hiçbir öğrenciyle başarılı olamadım, ne ritim tutabiliyorlar ne kulakları melodileri alıyor. bu tiplerin müzikal hayal güçleri inanılmaz sınırlı, en ufak bir yaratıcılıkları yok. adamlar hayatında vokal harmonisi bile duymamış oluyorlar. buna zıt olarak ise klasik rock, jazz, klasik müzik, blues, swing gibi müzikleri seven öğrencilerle %50 ihtimalle başarılı oluyoruz. kaliteli insan müzik zevki ile kendini direkt belli ediyor.
 • düşüktür.
  önceki başlıklarda fazlasıyla açıklama yapılmış,