şükela:  tümü | bugün
 • son günlerde yaşanılan şamil oymak olayı sonrasında düşündüren ihtimaldir.

  türkiye'de rap müziğin, spotify ve youtube ile birlikte son yıllarda dinlenme oranları inanılmaz rakamlara oluşması ile birlikte, uyuşturucu özentiliğinin eşzamanlı olarak devam etmesi, eğer bu konuların önüne geçilemez ise, devlet bu olayı genelleme içerisine alıp tamamen yasaklayabilir. belki hukuki olarak değil ama fiilen bunu gerçekleştirebilir.

  bu yüzden, bugün şamil oymak olayı bahane olsun ve şapkamızı önümüze koyup düşünmeye başlayalım. uyuşturucu özendirme cezasının öyle saçma bir şey olmadığının, rap müzik yapan arkadaşların bu konuda gerçekten artık dikkat etmesi gerektiğinin, mevzubahis hapis cezalarının müziği yasaklama amacı taşımadığını aslında gayet haklı bir eylem olduğunu anlamamız gerek. aksine, bu yasaklar saçma bulup çiğnendiği sürece süreç bizi bir müziğin yasaklanması ya da en iyi ihtimalle dışlanmasına götürecektir.

  çözüm için, acil tedbirler almak gerekir. bu, piyasanın önde giden isimlerine düşen görevdir. bir anda parayı bulup kendini kaybedenlerden zaten bir beklentimiz yok. ama rap müziğe 20 yılını veren sanatçılar ve dinleyenlere bu haksızlığı yapmaya kimsenin hakkı yok.
 • khontkat gibi efendi ve kendi halinde yaşayan rapçileri üzecek tipte bir istek.
 • cahil hezeyanı.

  başkası başka kültür yaşamasın, hepsi benim gibi sıradan, basit yaşasın alt metinli faşist isteği.
 • okuduğunu anlayamayan cahillerin yorum yaptığı başlık. kendisi kısa pantolonla gezerken, biz dinlediğimiz müzikten, giyim tarzımızdan dolayı baskı görüyorduk bu ülkede.

  bu yüzden 3 günde yırtık dondan fırlar gibi piyasaya giren tiplerin uyuşturucu özentiliği ile tüm emekleri çöp etmesinden rahatsız oluyoruz.

  sen bizi anlamazsın yeni yetme.
 • ben fero, ezhel gibi gerizekalı rap yapanları gördükçe bir rap sever olarak istedigim şey.
  rap müzik yayıldı ama böyle olmamalıydi
 • ihtimal gerçekleşse bile yoluna "underground" olarak devam edecektir, sanatı yasaklamak namümkündür.