şükela:  tümü | bugün
  • kendisiyle uzun sayılabilecek bir süredir, müzik üzerine sohbet ettiğimiz suser. yaptığı parçalardan dinlediklerim olmuştu. 17-18 yaşlarındayken ve kısıtlı şartlarla fakat daha lezzetli altyapı ve liriklerle bu işle meşgul olmuş birisi olarak, oldschool hakkında naçizane fikirlerimden de bahsediyorum. dikkate aldığını görüp, hissedebiliyorum zaten.

dediğim gibi, kimi noktalar önüne geldiği zaman akıllı kararlar alıp, o kararı uygulayabilmesi önemli. bunun dışında son dinlediğim parçası, alışılagelmiş rap şarkısı formatının dışındaydı. kitle bunu severse buradan da yürüyebilir ama bilhassa aksak ritm şarkılarda flow kabiliyetini iyi konuşturması gerekiyor. aksak ritm ustası olunca yapılan şarkılar çoğu zaman haz verir ama o mertebeye ulaşmak kolay değildir. bunu, aksak ritm yapmayı pek az becerebilmiş, şimdilerin ''fast rap'' dedikleri şeyi yapan ya da en azından bir süre yapmış birisi olarak tavsiye edebilirim.

yolu açık olsun. gençler, müzikle, sanatla, bilimle uğraşsın. serseri, madde bağımlısı, duyarsız tenekeler olmasınlar. sanat ve bilhassa bunun müzik kolu, çoğu zaman akıllıca bir hobi olagelmiştir.
  • ilginç olay.

bok atmak için söylemiyorum ama cidden hayatımda dinlediğim en kötü şarkılardan biri. neden türkçe rapten haz etmediğimi hatırlatan bir şarkıyı dinledim.

flow = rezalet (hızlı söylemek flow değildir hiçbir vurgu yok akıcılık yok)
    prodüksiyon = tekdüze (şarkıya etki etmiyor sadece öylesine boş konuşmuş olmayayım diye alta eklenmiş gibi)
    sözler = sıkıcı (emperyalizm para falan hep aynı)

15 yıldır rap dinleyicisiyim. türkçe rap diye bir şey olmasına en başından karşıyım zaten ama ondan bağımsız olarak söylüyorum gerçekten çok kötü. müzikle ilgilenmek güzel ama yetenek yoksa müziğin başka alanlarına ya da başka müzik türlerine yönelmek daha mantıklı olabilir. diretmekte bir fayda yok.
  • (bkz: ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeyen timi) yine konuya bodoslama dalmış. :)

şimdi efendim esas konuya gelecek olursak bilindik rap şarkılarını dinlemek dışında rap müzik kulağım çok iyi değildir.
    buna dayanarak naçizane yorum yapacağım.

yukarıdaki çalışmaları yalnızlığımın vermiş olduğu sessizlikte dinledim yani sakin kafa ile. alışılagelmişin dışında çok farklı ve insanın ruhunu dinlendiren bir tını sezdim. rap müziğe farklı bir bakış açısı katmış arkadaşımız. elbette ki daha çok yol var önünde ama tek basina bir şeyler yapiyor oluşu farklılık farkındalık yaratıyor oluşu bence güzel bir olay.

başarılar dilerim kendisine.
  • bir master of ceremony olduğundan, cesaretlendirilmesi ve yapıcı olarak eleştirilmesi gereken müzik sevici suser.

ben genel olarak lirikleri ve ana tema motifleri beğendim fakat barların geçişinde aksaklık var gibi. bir de beatler ana temaya çok uyumlu durmuyor sanki.

müzikle kalması dileklerimle.