şükela:  tümü | bugün soru sor
 • süddeutsche zeitung ve guardian adına çalışan, döktüren, yaran spor gazetecisi ve yazar. guardian'ın enfes futbol mail servisi the fiver'daki favori elemanımdır. bavyeralı'dır lakin bayern münchen'li olmadığı kuvvetle muhtemeldir.

  2008 tarihli bir yazısında pomadig sendromu olarak adlandırdığı olgu, bayern ile alman kültürü ve medyası arasındaki ilişkiyi çok güzel tanımlar. "bayern asla rakip ondan daha güçlü olduğu için kaybetmez. eğer kaybetmişse ya maçı ciddiye almamıştır ya da rakibi küçümsemiştir." ana temalı fakat bundan daha derinlere uzanan bir tespittir.

  şöyle buyurur kendileri:

  "naturally, it's a charge that has historically more often than not been directed at bayern. in the eyes of the media, the bavarian giants never really lost because the domestic opposition was better. they lost because they were pomadig, too assured of their own supremacy. the word invokes the idea of dashingly groomed aristocrats afraid to get their shoes dirty against more honest, hard-working opponents. it's inverted snobbery, and it's also a backhanded compliment, of course - it assumes superior talent, vast fortunes and a sense of style - but it's never been perceived as such. in german post-war mythology, the nation was rebuilt through sheer hard work, impeccable professionalism and the will to get stuck in. relying on money and skill was always seen as a form of cheating. it set you up for a well-deserved fall. pomadig, in that sense, was the ultimate crime. "
 • son kitabından bir bölümün şöyle bir çevirisi mevcut:

  http://yazihaneden.com/…li/bir-modern-futbol-adasi/
 • meşhur kitabı das reboot dilimize çevrilmiş, yarın itibariyle raflarda olacakmış.