şükela:  tümü | bugün
 • nino oxilia'dan bir başyapıt. imdb'ye göre 1917, bazı başka kaynaklara göre 1915 tarihli bir film. "contessa alba d'oltrevita" rolünde olağanüstü sanatsal bir işe imza atan lyda borelli, ayna çekimlerinde, tüller arasında adeta bir ruh, bir peri hatta bir tanrıça gibi.

  film, 905 metre. restorasyonda kurtarılabilmiş hali 850 metre. internet'te orijinal italyanca kartonet (cartonetté) sürümlüsünün üzerine almanca gömülü altyazıyla bulmak mümkün. keza, bu iki dilden birini bilmeyenler için ingilizce *.srt dosyası da mevcut; hoş, bir silent era klasiği olarak dile, kartonete, altyazıya pek de gerek yok aslında.

  --- spoiler ---
  yaşlı kontes, bir tablonun içinden çıkıveren (o sahne de şaheser) mefisto / mephisto'nun kandırmasıyla yeniden gençliğine dönüverir. aslında bir deneme sürüşüdür bu. kontes eğlencelere katılır; sergio ve tristano adlı iki kardeş kontese aşık oluverir. akabinde bir kardeş ölür...

  mefisto'nun teklifiyle gençliğin taze ruhuna kavuşan kontes, gelişmeler karşısında ruhunu vererek kalıcı gençliğe kavuşmaktan cayar. yeniden yaşlı haline döner ve bir havuzun kıyısında, yanında artık kaybetmiş olan mefisto varken ölür gider.
  --- spoiler ---

  arşivlik, sinefil işi ama sinefil olmayıp da filmi merak eden birilerinin de beğeneceğini sanıyorum; önceden silent era'dan film deneyiminizin olması iyi olur. sonradan "bu muymuş?" dememek için... tablo gibi sahneler, binlerce tabloyu seri bir şekilde görmek gibi rapsodia satanica'yı izlemek. "satan’s rhapsody" ingilizce adı.

  imdb: rapsodia satanica (1917) / nino oxilia

  filmin ister 1915 tarihi baz alınsın, isterse 1917, birinci dünya savaşı sırasında çekildiğini de unutmayalım. filmin sonradan eklenen müzikleri de orijinal ve 1914 tarihli; filme tam uymuş. sepya ve elle renklendirilmiş sahneler var. kimi renkler, o şarabiler, erguvanlar, o cam göbekleri, morlu-turkuvazlı sekanslar tablovari özelliğini artırmakta bu başyapıtın.

  (bkz: nino oxilia)
  (bkz: lyda borelli)

hesabın var mı? giriş yap