• hristiyanların hz isa'nın 2. kez dünyaya gelişine-geleceği zamana verdikleri isim.
  • bana da ilk anda morbid angel'ı çağrıştıran bir kelimedir. fekat farkettim ki kelime anlamına değinilmemiş, mekanın sözlük olması ve o bütün şarkı sözlerine ilham kaynağı olan kelamın aslında benim bildiğim kadarıyla nerden geldiğini anlatmaya çalışmak adına şöyle özetliyim;

rapture kelime anlamı olarak "aşırı sevinç hali, kendinden geçecek kadar sevinmek" manasına gelir.

ve fakat hristyan mitolojisinde* isa ve havarilerinin yanlarına bütün melekleri alarak yer yüzüne ineceği gün, ya da kısaca isa'nın yeniden vücuda gelmesi, geri dönmesi vs olarak geçer. tabii bu konunun detayları zibilyon ayrı mezhepte bizilyon ayrı yorumla aktarılır. ama bu vesile ile hristyan baharatlı toplumlardan gelme kültür, rapture diyince bir gökten inme bir vücuda gelme, dolayısı ile sevindirik olmayı kasteder kelime oyunları ve göndermelerinde sık sık.
  • popüler müzikte çığır açmış bir blondie harikası. bu şarkıdan sonra bir dönemin müzik anlayışı yavaştan değişmeye başladı. bir yandan new wave giderken, bir yandan bass, saksofon, trompet sololarıyla dolu müzikal anlamda dopdolu funk ve aor şarkıları çoğalmaya başladı. 80'lerin sonuna geldikçe endüstriyi iyice saran hip hop'ta bile rapture'dan izler görmek mümkündür. deborah harry'nin vokali, bass partisi, perküsyonlar falan filan her şeyiyle eksiksiz bir şarkıdır bu. farklı albümlerde farklı versiyonları bulunur fakat benim favorim best of blondie albümündeki versiyonudur.
  • içinde yaşamak istediğim hayali şehir*. elbette o ilk kurulduğu zamanlardaki görkemli, insanoğlunun hayalgücünün son noktasını yansıtan halinde.

şu güzelliğe bakar mısınız? saçma sapan dogmalarla sınırlanmamış sanatçılar, uydurma ahlaki değerlerle çalışmaları kısıtlanmayan bilim insanları, kendi ürettiğini kendi tüketen; kendine yetmeyi aşmış bir topluluk.

güzel fikirdi zamanında. kontrolden çıkmasının sebebi ise insanlık varolduğundan beri yaşadığımız sorun: açgözlülük.
  • nadia ali'nin harika parçalarından biri. avicii'nin remix çalışması ile çok daha güzel bir hale gelmiştir.

dinlemek isteyenler için:
    http://www.youtube.com/watch?v=gbvxvitmwic
  • abd'deki fundamentalist protestanlarca kıyametin öncesinde, imanlı hıristiyanların tanrı katına yükseltilmesi, kalan insanlarınsa kıyameti yaşamak üzere geride bırakılmaları şeklinde gerçekleşeceğine inanılan olay.
  • blondie tarafından seslendirilmiş, bazı otoritelerce müzik tarihinin ilk rap şarkısı olarak kabul edilen şarkıdır.
    güzeldir. hatta çok güzeldir.
    lakin (muhteşem yüzyıl'ı hasretle anıyoruz) klibini izleyince ne debbie'nin tarzına ne de ağzına yakıştıramıyorum. ilk çıktığı dönemde olsa belki yadırgamazdım. ama belli bir rap müzik kılık kıyafeti ve tavrı oluştu. kadın straplez bir bluz, kumaş şort ve sarı saçları ile söyleyince komik geliyor.
    yine de çok güzel söylüyor.
  • bioshock isimli oyunun geçtiği su altı şehrinin adıdır. şehir ile ilgili detaylı bilgiyi bulabileceğiniz adres;

http://www.korsanfan.com/konu/rapture.240/

edit: link yenilendi.
  • ne yazık ki memleketimizde pek tanınmayan, iyi müzik yapan, çıkarmış oldukları 2 albüm de gayet güzel olan helsinkili grup.*
  • blondie'nin 70'lerin sonu 80'lerin hemen başında yayınlanmış parçası. yeryüzünün en enteresan benim de çok sevdiğim şarkılarından biridir.

amerika'da listelerde 1 numaraya oturmuş ilk rap parça olarak kabul edilir. tabi bugün rap dediğimiz şey o zamankinden keskin bir şekilde ayrılıyordu bunu bir kenara not düşmek gerekir. yoksa şarkıda gördüğümüz üzere hook ve verse bölümleri üzerine bir şeyler mırıldanarak yapılmış her şarkıyı rap kabul etmiyoruz bugün. debbie harry'nin rap'inin bugüne göre oldukça ilkel olduğunu da söyleyelim.

aslen debbie harry ve blondie üyelerinden bazılarının o dönem siyahilerin takıldığı barlara fazlaca takılmaları ve o tarzdan etkilenmelerinin sonucudur. dönemine gere oldukça cesur olduğunu söylemek gerek.

disco, hip-hop, funk öğelerinin bana kalırsa muhteşem derecede harmanlandığı parça bugün bile conceptual parçalar açısından tam bir referans örneği olsa gerek diye düşünüyorum, başlı başına ders niteliğinde. özellikle sonlara güçlenen bass-line. uff, insan dinlerken kendine engel olamıyor.

şarkının sözlerine gelirsek fazlaca metafor içeren bu parçayı* * biraz garip bir şekilde barış manço şarkılarına benzetiyorum.** tek bir siyasi, politik kelime söylemeden metaforlar üzerine bir mesele bu kadar güzel anlatılabilir. bugün birçok sanatçının yoksun olduğu bir yetenek.
hesabın var mı? giriş yap