şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nadir hastalıklar ve yetim ilaçlar. türkiyenin de üyesi olduğu uluslararası örgüt. nadir görülen hastalıkların ihmale uğradığı varsayımı ile yola çıkıyor ve bu hastalıklara ilgi çekmek için uluslararası bir dayanışma hareketi yaratmayı amaçlıyor.
  bir toplumda 2000 de 1' den az var olan hastalıklar nadir sayılıyor. nadir bir hastalığa iyi gelecek ilaçların üretimindeki yetersizlikler bir yana var olanların eczanelerden yok olması sıkça rastlanan bir olay. bu nedenle bu ilaçlara yetim ilaçlar deniyor.

  kaynak: cbt
 • (bkz: yetim ilaç)
 • konuyla alakalı çalışma yapan arkadaşımla vaktizamanında birlikte sunum gerçekleştirmeseydik detaylarını bilmeyecek olduğum önemli bir durum.
  nadir hastalıklar genele göre çok az sayıda görülen hastalıklar, örneğin avrupa'da 2000'de 1 kişide görüldüğünde nadir hastalık sayılıyor. ayrıca bu durum bölgesel olarak değişebiliyor. bir bölgede nadir olarak görülen bir hastalık başka bir bölgede yaygın olarak görülebiliyor. bu hastaların sayısı az olduğu için üretilecek ilaçlar da az olduğundan ve şirketler için bu ilaçların satışından kâr elde edilemediği için oldukça sıkıntı çekiyorlar. bu nedenle bu ilaçlara yetim ilaç deniyor.

  daha fazla bilgi için :
  orphanet
  orphanet türkiye

  orphanet :

  "- nadir hastalıklar envanteri ve sınıflandırmasını içerir
  - bir ansiklopedi içerir
  - klinikler, laboratuvarlar, araştırma projeleri, kayıtlar, klinik denemeler ve hasta organizasyonlarını içeren hizmetler rehberini içerir
  - yetim ilaçlar envanteri içerir
  - klavuzlar ve raporlar içerir
  - bir haber bülteni içerir "
 • az rastlanıldığı için toplumda pek bilinmeyen rahatsızlıkların sayısı 6.000 geçmektedir. tüm dünyada 250-300 milyon kişi bu dertlerden muzdarip. şubatın son günü bu hastalıkların anılması için dünya nadir hastalıklar günü olarak kabul edilmiş. avrupa’da toplumda her 10.000 kişiden en fazla 5’inde ortaya çıkan, sonuçları ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıklar, nadir hastalık olarak tanımlanıyor.