şükela:  tümü | bugün soru sor
  • komutandan ziyade ayakkabı boyacısına benzeyen bir insandır.
    vakti zamanında ankara'ya gelip "taliban'a karşı bana yardım edin" diye yalvarmasına karşın "hadi canım yolun uzun" diye refüze edilmiş, wtc olgusuyla ise yeniden hatırlanmış pos bıyıklı özbek bir babayiğittir.
  • surekli tvlerde canlı yayına çıkmaktan savaşmaya vakti kalmadığını sandığım general.
  • afganistan'da hem rusların hem türklerin adamı, eski komünist,
  • türkiyenin egitim ve silah destegi verdigi iddia edilen özbek general.
  • öldürüldüğü iddialarından kısa bir süre sonra cnn türk'te telefonla canlı yayına katılan adam
  • ad ve soyadini kullanarak bu adam hakkinda insan nasil kotu bir seyler soyleye bilir ki imkansiz
  • birlikleri tecavüz, yağma ve gasptan sabıkalı bir komutan. işi de biliyor. yıllarca rus işbirlikçisi afgan hükümetinin emrinde çarpıştıktan sonra ani bir manevra ile mücahitler safına geçti. bu arada cümbüşü milli islami diye de bir parti kurmuştu herhalde.
  • yağma ne ki dostum,
    biraz da zuladan haber ver,
    beyaz bir güvercin gönder, yeter...
    o sarışın kadın sana hep hazır zaten.
    bir kumar makinasının kolundadır şimdi o hatta
    ya bu yanda, ya bir başka kıyıda.
  • reha muhtar'in "gercekten dostumsunuz general dostum" diye hitap ettigi insan
  • vakti zamanında türkiye tarafından çok desteklenen raşit dostum afganistan'da diğer gruplara karşı savaş verirken esirlerin başından aşağı lastik geçirip yakmak, üzerlerinden tankla geçmek gibi aktiviteleri çekinmeden uygulamıştı da taliban eline vermeye başlayınca-tabiri mazur görünüz- "ah kalbim ben senden çok çektim" diyerek kalbini tuta tuta, çekik gözlerini mahzun mahzun süze süze ankara'ya konuvermişti, gata'da tedavi görmek üzere. 9/11'den sonra başına talih kuşu kondu denebilir; gerçi dostum ancak savunma bakan yardımcılığı kapabildi yeni yönetimde, sonra mızıkçılık yaptı falan ama en azından kendi bölgesinde generalcilik oynayabiliyor hala. taliban kalsaydı onu da göremezdi herhalde. bütün bunlar bir yana bırakılırsa tip olarak sevimli bir adam, çekik gözler tombul yanaklar falan. bir de espritüel. mesela tansu çiller'le arasında şöyle bir diyalog geçmiş:

çiller: ordular ne alemde general? (o kadar destek veriyoruz, bir işe yarıyor mu bari diye teftiş ediyor)

dostum: çok iyi tansu hanım, 100,000 yaraklı* adamımız var.

çiller: ------???!!!!!