şükela:  tümü | bugün
 • deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan'ın 24 nisan 1972'de tbmm'de yapılan idam oylamasında evet oyu kullanmış eski erzurum milletvekili.
 • dogan kitap'tan çıkan bir devrin hafızası isimli kitabın yazarı.

  kendisi ile tanışma ve bir vesile ile aylarca birlikte vakit geçirme imkânı buldum. imkanı buldum diyorum çünkü rasim bey ile tanışmak benim zihnimde yeni yeni kapılar açtı. siyasetçi olmak ne demek, mütevazılık ne demek, "karşılıksız yardım" ne demek, "köy çocuğu" ne demek, incelik, zariflik ne demek, aile birliği ne demek gibi sorularımın yeni cevaplarını buldum. anlattıkları sayesinde 1960'lı yılları oradaymışım gibi yaşadım: kah marmaratör oldum, kah hukuk fakültesi önünde bekledim, kah meclis koridorlarında yürüdüm, kah cinis bahçelerinde dolandım... neyse çoğunu yüz yüze dinlediğim hâtıralarını şimdi kitap yapmış. okumak o zamanlara geri dönmek olacak benim için...

  eksik kalmasın erzurum araştırmaları sitesinden aldığım biyografisini de şuraya yapıştırayım

  rasim cinisli, 1939 yılında erzurum'un aşkale kazasına bağlı cinis köyünde doğdu. ilk, orta ve lise öğrenimini erzurum'da yaptı. 1958-1959 ders yılında istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde eğitimine başladı. 27 mayıs 1960 darbesi öncesi ve sonrası öğrenci olaylarının tanığı oldu. öğrenci dernek ve cemiyet mücadelelerinin yanı sıra, erzurum kültür ve yardımlaşma derneği'nin yönetim kurulunda hizmet etti. 18 mart 1965'te bursa'da yapılan milli türk talebe birliği kongresinde genel başkan seçildi. mttb genel başkanlığı görevi kasım 1966 tarihine kadar devam etti. 1967-68 yılları arasında askerlik görevini tamamladı. 1969 genel seçimlerinde adalet partisi listesinden erzurum milletvekili seçildi. 1971'de kurulan demokratik parti'nin kurucuları arasında bulundu ve dp genel idari kurul üyeliği yaptı. 1973 genel seçimlerinde demokratik parti'den yine erzurum milletvekili olarak tbmm'de görev yaptı. 1976 yılında süheyla saruhan ile evlendi. istanbul'a yerleşti. siyasi çalışmalarına bir süre ara verdi. 1980 öncesi adalet partisi il idare kurulu üyeliğine (gıyabi) seçildi. 1994'te doğru yol partisi istanbul il başkanlığı yaptı.

  öğrencilik yıllarında başlayan sivil toplum örgütlerindeki çalışmaları, bugüne kadar kesintisiz devam etmektedir.
  - 1960'lı yıllarda ’milliyetçiler derneği' üyesi
  - yine aynı yıllarda ’aydınlar klubü' (şimdiki aydınlar ocağı) üyesi
  - ötüken yayınevi'nin kurucularından
  - türk folklor kurumu kurucularından
  - erzurumlular vakfı üyesi
  - türk edebiyat vakfı üyesi
  - uyuşturucu ile mücadele derneği kurucularından
  - iş dünyası vakfı kurucularından
  - istanbul avrasya bir vakfı kurucularından
  - türkiye için birlik hareketi kurucusu

  rasim cinisli iki erkek, bir kız çocuğu sahibidir. ticaretle ilgilenmektedir.