• gittiğim ilk biletli tiyatro oyununda başrol oynamıştır. 2071'de türkiye oyununa, wikipedia'ya göre 1994 yılında, anneme ısrar ettiğim için, tek başıma gitmiş, kendisini ve tüm oyunu büyülenerek seyretmiştim. annem bir tek bilet almıştı, ama oyunu eve yakın bir yerde sanıyordu, halbuki oyun uzaktaydı ve ben çok istemiştim izlemeyi. o da dışarıda oyun bitene kadar beni beklemişti. 9 yaşında bir çocuk olan bendenizin tek başına oyuna gelmesine şaşıran diğer izleyiciler, bana oldukça ilgi göstermiş, içecek yiyecek ısmarlamış, hatta oturduğum zemini yükseltmek için montlarını koyup görebilmemi sağlamışlardı. gördüğüm ilgi karşısında muazzam bir gururla oyunu seyre dalmıştım. oyunda, rasim öztekin'in karakteri, günümüzde (1994) dondurulmuş, 2071'de uyanmıştır. türk lirası dolar karşısında değer kazanmakta (1 türk lirası 82 dolar gibi bir radyo anonsu vardı), kadınların baş tacı edildiği ve atatürk'e büyük saygı duyulan, ona hiç hakaret edilmeyen bir gelecek öngörülüyordu. 2071'deki her şeye şaşırıyordu ama bu üç şeyi unutmuyorum. zira her biri en büyük alkışlara sahne olmuştu, özellikle atatürk kısmı - usta oyunun sonunda bu kısımdan bahsediyor, alkışlar salonu yıkıyor, ben ise tüm alkışlar arasında büyük fark yaratan son atatürk alkışıyla bir başka gururlanıyordum.. ustaya saygıyla.
  • twitter’da bir tweet’e denk geldim. naif, güzel ve hüzünlü.

“râsim, resmeden demektir. arapça râsim “iz, işaret” kökünden gelen sözcük, rasama “iz bırakmak” ile akraba. râsim, iz bırakandır.”

hafızamızda güzel izler bıraktı. allah rahmet eylesin.
  • 44 yaşındayken kendisine kalp yetmezliği teşhisi konulmuştur. çok tecrübeli ve kaliteli bir tiyatrocu ve komedyendir. insanları kalp yetmezliği konusunda bilinçlendirmek için kalp yetersizliği sohbetleri diye video serileri yapmıştır. bugün geçirdiği kalp krizi sonrasında durumu iyidir. en kısa zamanda iyileşmesini ve kilo verip daha uzun yıllar yaşamasını temenni ediyorum.

edit: kalp pili 2018 yılında takılmış.

2. edit: büyük usta, kalp krizi geçirdikten bir gün sonra tüm müdahalelere rağmen hayata gözlerini yummuş. çok babacan bir adamdı, has komedyendi. ailemden birini kaybetmişim gibi üzüldüm, içime bir taş oturdu. kalp, en sinsi katil.
  • galatasaray lisesi günleri, sene 1973, yaş 14:
    rasim öztekin...
  • uzun zamandır ölümüne böylesine üzüldüğüm bir tiyatrocu, oyuncu olmamıştı.

hoşça kal muzo
    hoşça kal fehmi
    hoşça kal bob marley faruk
    hoşça kal rasim öztekin
  • galatasaray lisesi'ndeki yatılı günlerini anlatmaya başladığı videosuna denk geldim. yatılı hikayelerime devam edeceğim diyerek de veda etmiş. serinin ilk ve son bölümü oldu. hayatın en gerçekçi tanımı "biz başka planlar yaparken başımızdan geçenler" sanırım. ertelediğimiz, ötelediğimiz, yaparız ederiz dediğimiz ne çok şey var; fakat bir bakmışsın ki oyun bitmiş perde kapanmış. halbuki daha katacağı pek çok değer, üreteceği pek çok eser ve anlatacağı pek çok hikaye vardı. halil inalcık hoca "72 kitabım var çoğunu 80 yaşından sonra yazdım" demişti. bir kayıp sonrası farazi tahminler değil, üretecekleriyle anlatacaklarıyla esas drama geçmişte değil belki de gelmeyecek olan gelecekte. huzur içinde olsun...
  • ah be içim yandı uyku tutmadı ustayı kendi çapımda andım.suluboya çalışmam
  • 12 eylül davası için güzide tespitlerde bulunmuş oyuncu.

twitter üzerinden şunları yazmış:

faşist anayasaya %93 ile evet de, 30 yıl sonra %100 katılımla yargılanmasını iste. bu değişim diyalektiğin gereği mi yoksa düzen adamlığı mı? 12 eylül'de 1.5 milyon kişi fişlendi. mağdur olanlar bunlar ve aileleridir. geri kalan o dönemde fişleyenleri destekledi! şeffaf zarfta attığımız oyun rengi belli olmasına rağmen, sandık başındakilerin bakışları altında ‘anayasaya hayır’ oyu vermek gurur vericiydi. yeni anayasa için bir halk oylaması yapılacaksa 12 eylül anayasasına %7 ile ‘hayır’ diyen bizlere sorsunlar. çünkü bu işten biz anlıyormuşuz.

büyüksün rasim abi!

ahan da haberin linki: http://www.medyatava.com/haber.asp?id=91623
  • önce doğan cüceloğlu şimdi de rasim baba. arkalarından tek kötü söz söylenmeyen iki insan. rasim babayı iyi bilirdik.
  • zannımca türk sinemasındaki en müstesna karakterlerden biri kendisinin canlandırdığı sürmeli'dir.
hesabın var mı? giriş yap