şükela:  tümü | bugün
  • raspberry pi'nin yeni duyurulan ultra düşük fiyatlı modeli. 5 dolara satılacak cihaz 512 mb ram, 1 ghz işlemci, micro usb ve mini hdmi yuvaları ve 40 pin gpio içeriyor. raspberry bi 1'den %40 hızlıymış.

https://www.raspberrypi.org/…log/raspberry-pi-zero/
  • ölçüleri 65mm x 30mm x 5mm. tam göte sokmalık.
  • abi inanılmaz gerçekten. bir derginin yanında bedava verilen bilgisayar. inanılmaz bir durum bu. benim ilk bilgisayarımdan katlarca hızlı ve 2 parmak boyutunda. şu an cidden ağlamak istiyorum mutluluktan. helal olsun raspberry pi foundation.
  • 35$'lık raspberry pi 2 türkiye'de 40$+kdv. bu aleti kdv dahil 10$'a satsalar 30 liradan ucuz kalıyor. ebay'de 3.5$ olan arduino uno'yu türkiye'de 50 liraya satan elektronikçiler bunun karşısında ne yapacak bakalım.
  • düşün ki bilgisayarın kendisi en basit ek aygıtıyla aynı fiyatlarda. düşün lan bilgisayar alıyorsun yanında bir de klavye mouse. bilgisayar klavye ve mouse'nin toplamından daha ucuz. dehşete düşüyorum resmen. güzel bi dehşet bu ama.
  • ilk duyurulduğu zamanlardaki boyutlarına ve amacına yaklaşmış raspberry pi modeli.
  • türkçe olarak ilk izlenim yazısı hazırlanmıştır:

https://www.raspi-tr.com/…-model-raspberry-pi-zero/
  • ne diyelim adamlar aşmış.

bu arada ethernet kartının bulunmaması bir eksiklik değil. biraz çaba ile usb'yi ethernete dönüştürmek mümkün. konu hakkında yazılmış raspberry pi forumlarında yazılar var.

bu şekilde internete bağlanabileceğini umuyorum.

not: cluster kuran arkadaşa ilave, kendisine simülasyon programları aracılığıyla istediği herhangi bir işletim sistemi kurması mümkün.
  • bir önceki modelde olduğu gibi yine ekran gibi klavye gibi hayati önem taşıyan aparatlardan yoksun piyasaya çıkmıştır.
    ayıp. bir şeyi yapıyorsunuz, lütfen tam yapın. bilgisayar diyorsunuz ekranı yok. ekransız bilgisayar mı olur?!!
  • lego yerine değil de, lego ile birlikte alınsa iyi olur. hatta lego buna bir kutu yapsın, robotun sırtına takılacak şekilde. bir de basit bir dille programlansın filan. lego motorları için bir arayüzü devresi olsun. motorları maviliklere sürsünler.