şükela:  tümü | bugün
 • rusyada sonbaharda yağmurların yağdığı ilkbaharda ise karların eridiği döneme verilen isim. bu süreç boyunca ülke bir çamur denizi haline gelir, birkaç anayol haricinde ülke tek bir aracın kımıldayamadığı bir bataklık halini alır.
 • namıdiğer general çamur.ikinci dünya savaşı'nda nazi askeri araçlarının canına okuyarak sovyet savunmasına büyük katkısı olmuştur.batan bir daha çıkamaz,o derece.
 • almanların gururu olan panzerleri işlevsiz hale getiren sonbahar yağmuru. alman kumandanlardan biri bu yağmur hakkında şunları söylemiştir;

  "birden çok korkunç bir düşmanla karşılaşmak zorunda kaldık. rusların, 'rasputitsa' adını verdiği sonbahar yağmurları ve çamur. sonsuz bir çamur deryası. o kadar yapışkan ve kötüydü ki, üzerindeki her şey yapışıyordu. bir tank, kamyon, at ya da bir insan olsun, tuttuğu hiçbir şeyi bırakmıyordu. her türlü hareketi imkansız hale getiriyordu. günde 30 km yerine, 5 ila 8 km gidebiliyorduk. bir adımın önüne diğerini koymak insanüstü bir güç gerektiriyordu. wehrmacht'ın gururu olan panzerler oldukları yere çakılmıştı."

  bunun üzerine hitler, askerlerine şöyle yazmıştı;

  "doğu cephesindeki askerler, yoldaşlarım; bugün her şeyi sonlandıracak savaş başlıyor." *

  ruslarla ve çamurla mücadele etmekten bitkin düşen wehrmacht, hitler'in verdiği gaz neticesinde bir süre daha sıkı mücadele verdiler. kışın gelmesiyle donan toprak sayesinde, almanlar bütünüyle moskova'ya ilerleyişlerini sürdürdüler.
 • bisiklet yarışları da var.
 • rusya'yı işgal etmek isteyenlere karşı rus topraklarının düşmanın karşısına diktiği iki doğal generalden biridir. general kış hazretleri'nin öncüsü ve artçısıdır. rus coğrafyasını yeterince bilmeyen, bilse de doğasını yeterince ciddiye almayan orduların başına büyük zorluk çıkarmıştır.

  ikinci dünya savaşında yer yer sovyet ordusunun manevralarını da kısıtlamış olmasına rağmen asıl ceremesini bu iklim koşullarına yabancı olan alman ordusu çekmiştir. ratputitsa nedeniyle geçici bir bataklık halini almış devasa coğrafyada mekanize birlikler bulundukları yere saplanmış ve hızlı manevra kabiliyeti bir hayli zorlaşmıştır. hız faktörü blitzkrieg taktiğinin temel unsurlarından biri olduğu için söz konusu gereksinimi karşılayamayan alman mekanize birlikleri bir süre sonra ciddi açmaza girmiştir.