şükela:  tümü | bugün
 • ras=prens
  tafari= adamın adı
  etyopya prensi, afrikada renosans reform ve yenilik peşinde koştuğundan, hristiyan olduğundan cümle hristiyan afroamerikan tarafından saygı görmüş bir nevi devrimci.
  italyanlara karşı eşşeklerle develerle memleketi süpper savunmuş, fakat akabinde gelen darbelerle yurdundan sürülmüş ölmüş gitmiş diye hatırladığım bir hüzünlü sima.
  uzun yaşamış adam bi de iyice tanrlaşmış o yüzden.
 • başarılı da bi öörenci bu, bakmışlar gözleri zeka ile parlıyo yollamışlar onu avrupaya(avrupa avrupa)
  kendi yolunu bulmaya, free bird olmuş adam uçmuş gitmiş, geri dönmüş, döndüğünde herkesi bıraktığı gibi bulmuş mu orasını bilemiyorum, bilmek isterdim.
 • kısaca savunduğu şey ne amcamın, musanın asıl yol gösterdiği kutsal kavim biz zencileriz, vaadedilen topraklarda afrika, falan filan diye oynamış bükmüş teolojiyi, kurmuş ekolünü.
  bob marley'de inceden kafayı kırıp exodus, gibi bu hadiseyi anlatan şarkılar yazmış.
  neymiş yani, beyaz ırk hakimiyeti altında ezilip romalı hristiyanlar tadı yaşadığına inanan kardeşlerle beraber, bir gün afrikaya geri dönülecekmiş, yolda da mj tellendirilecek, ruh arınacakmış.
  güzel müzikler, saçma ideoloji...
  bob marley gibi bi dahinin basbayağı yobaz olması ne üzücü...
 • illa ırkların din bütünlüğü gibi bir ideoloji ışığında müzik dinleyeceksem, oturur grup cemre yi,(bkz: cemre netcafe) grup nur' u dinlerim.(burda dinlemekten kasıt, sallamak.)
  dinî müzik yapan hiç kimseye sempatiyle bakmazken, bob marley'e de bakabiliyorsam, müziğinin kalitesindendir.
  yoksa çakayım etyopya prensi ve mesih i ras tafari'ye.
  dreadlock ise sevdiğimiz bir modeldir, yapmaya çalıştık çuvalladık ayrı.
 • prens tafari yada prens tafarin nin öğretisine inanan kişi anlamına gelir.bir din yada yaşam biçimi olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte bu kavram o rastafari ye göre değişebilmektedir.rastafariler kendilerine rastafarian yada bunun gibi şeyler söylenmesinden çok hoşlanmazlar çünkü onlar rastafaridir.rastafai (prens tafari) birşeylere inanmış o yolda yaşamış herhangi biri olduğunu iddia eder ve o yola inanan o yolda yaşayan herkesi bir rastafaridir.rastafari(prens tafari)'nin her fırsatta bir peygamber yada secilmiş kişi olmadığını belirtmesi rastafarizmin bir din değil yaşam biçimi olduğu tezini kuvvetlendirir.bu arada prens tafari''nin adıda haile selassie dir ve bu isim ona kral olunca verilmiştir "ilham gücü" anlamına gelmektedir. asıl ismi tafari makonnen dir.
  (bkz: haile selassie)
 • "rastafaray" seklinde haykirmak makbuldur.
  misal:
  "caaaaaaaaaaaaaaaaaaaa* rastafaraaaaaaaaaaaaaaay*"
 • (bkz: the holy piby)
 • (bkz: bob marley)
  (bkz: peter tosh)
 • ne zaman abtye digitize'a gitsem kendi user settings'ini kullanmayı tercih ettiğim genç kuşağın mustafa preşava'sı.
 • abdullah muradoglu'nun kose yazisinda bahsettigi ras tafari ile alakali inanis:
  http://www.yenisafak.com.tr/…07&y=abdullahmuradoglu

  habeşistan neresi, hatırlayan var mı..
  elbette.. ilk ezanı okuyan sahabi, habeşli bilal.. hafızanızı biraz daha yoklayın.. hz. peygamber zamanında mekke'de büyük bir baskı altında yaşayan ilk müslümanların iki kez, habeşistan kralı necaşi'ye sığındıklarını hatırlarsınız.. hani hıristiyan kral, müslüman muhacirleri, mekkeli müşriklere teslim etmemişti ya.. işte o ülke.. kanuni süleyman zamanında habeş eyaleti olarak bize katılan ülke..

  başbakan recep tayyip erdoğan, etiyopya'da. 8. afrika birliği zirvesi başkent addis ababa'da yapılıyor.. etiyopya'yı hep habeşistan bildik. yakın tarihlere kadar türk resmi ağızları habeşistan derlerdi.. osmanlı ve cumhuriyet türkiyesi, habeşistan'da büyük itibara sahip.. iki isim hep hayırla yadedilir.. biri sultan abdulhamit, diğeri atatürk..

  kudüs'te habeşli hıristiyanlara ait kopt kilisesi'nin kitaplığı ermeniler tarafından yakılıp yağma edilip, kopt papazları ağır hakaretlere maruz bırakılınca, habeşliler ii. abdulhamit'e başvurmuş.. abdulhamit müdahale edip durumu düzeltmiş. 1935'de faşist mussolini italyan ordusunu habeşistan'a saldırtıyor. zavallı habeşler perperişan.. atatürk son derece hassas.. eli kolu bağlı oturmuyor.. bu arada yurt dışında yaşayan eski bir osmanlı generali, vehip paşa, habeşistan imparatoru haile selasiye'nin askeri müşavirliğini üstleniyor.. yanında iki türk subayı daha.. biri atina büyükelçiliği'nde askeri ataşe, diğeri cidde'de..

  selasiye, atatürk'e şükran duygusunu göstermek için yıllar sonra ankara'ya gelmiş.. anıtkabir'e koymak üzere gümüş çelenk bile yaptırmış. 1953'de ise türk depremzedelere 50 bin habeş doları göndermiş.. selasiye diye geçmeyin.. jamaika ve amerika'da yaşayan siyahlar arasında çok yaygın olan rastafaryanizm mezhebinin mesih olarak kabul ettiği kişi.. zaten ras tafari, selasiye'nin imparator olmadan önce kullandığı isimmiş.. reggae müziğinin efsanevi ismi, jamaika'lı siyah şarkıcı bob marley de bir rasta idi. marley'in bizzat selasiye tarafından vaftiz edildiği rivayet edilir.. marley'in "war" isimli şarkısının sözleri de selasiye'nin konuşmasından alınmaymış..

  benden bu kadar..
hesabın var mı? giriş yap