şükela:  tümü | bugün
  • teenage mutant ninja turtles'ın bi iki bölümünde farelere hükmeden bir dürzü olarak izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.
  • açıkcası bunu "sıçan kralı","kral sıçan","kral olan dev pis fare" gibi yazmak, böyle türkçeye cevirmek gerekirdi ama açıkcası "sıçan kral" demek çok eglenceli.. hiç bir şekilde aklimda tutamadigim edebi oyunlardan bir tanesi resmen.. hem bir hayvan olan sıçan ama aynı zamanda kral, ve tuvalete gidip, hacetini gören kral.. süpper..

her neyse.. orta çağdaki bir avrupa efsanesidir rat king.. kuyrukları birbirine dolanmis, yer darligindan birbirleri ile sırnaş olmuş farelere denirmiş.. illa bir düğümlenme neticesinde bir araya gelme de degil bu.. işte japon tutkaliyla, kanla, zimbayla falan birbirine kenetlenme.. birlikte büyüyor, birlikte hareket ediyor bu sıçan kral denen hadise.. 40-50 tane sıçan'ın oluşturduğu bir kitle.. aman tanrim.. beslesen beslenmez..

efsanelere göre, bu sıçan kral'ın belirmesinden 1 hafta sonra kara veba belirirmiş.. o zaman çok korkunç seyler olur, bissuru insan ölü ölüverirmiş.. ki bu kara veba'nin da yegane sorumlusu, "kirler bizim günahlarimizdir,günahlarimizdan sadece ölümde arinalim ey cemaat" diyip banyoyu yasaklayan katolik kilisesi ama konu bu değil..

her neyse, hikaye'nin eninde sonunda bir kandirmaca, bir hoax oldugu ortaya cikmis.. ipnetorun birisi sicanlari yakalayip yakalayip kuyruklarindan bagliyor, sonra ortama salip "veba gelicek ahali, benim veba ilacimi alin, ölmeyin!" diye dolanirmis.. ahan da fotosu bile var

http://upload.wikimedia.org/…mmons/f/f4/ratking.jpg
  • google images'ta aratılası söz öbeği. yalnız onlar kurutulmuş biber-patlıcan değil yani iyi bakın... bi arkadaşım öyle sanmış önce.

sonra anlamış ama.
  • estonya'da çekilen finlandiya - estonya, 2012 yapımı film. ortalama bir film ama tabi oyuncuların tipleri ortalamanın çok üstünde. benim platonik aşkıma benzeyen bir değil iki erkek var filmde. max ovaska ve julius lavonen adında iki tane taş değil de kaya olan iki adam. şaka yapmıyorum gerçekten uzun boylu, sarışın, gözlüklü ve bilgisayar oyunu seven geek değil de daha çok dork diyebileceğimiz kişilikte bir yazar varsa ben de yazar olunca bana bir yeşil yaksın