şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ing. yiyeceklerin karneyle dağıtılması.
  • rationing, (bkz: ekmek karnesi) 20. yüzyılda, savaş sırasında ve savaştan hemen sonra, ingiliz hükümeti tarafından birkaç kez geçici olarak başlatıldı.

    1939'da ikinci dünya savaşı'nın başlangıcında, birleşik krallık, peynir ve şekerinin yaklaşık% 70'i, meyvelerin yaklaşık% 80'i ve tahıl ve yağların% 70'i dahil olmak üzere yılda 20.000.000 ton uzun gıda ithal ediyordu. ayrıca ingiltere etinin yarısından fazlasını ithal etti. ülkenin sivil nüfusu yaklaşık 50 milyon idi. ingiliz endüstrisini kısıtlayan ve ülkeyi potansiyel olarak boyun eğmeye zorlayan, ingiltere'ye gönderilecek gemilere saldırabilmek için atlantik savaşı'nda almanların başlıca stratejilerinden biriydi.

    kıtlıkla başa çıkmak için, gıda bakanlığı bir gıda karnesi sistemi kurdu. en çok tüketilen gıda ürünlerini satın almak için, her bir kişi seçilen dükkanlara kayıt yaptırmak zorunda kaldı ve gıda karnesi içeren bir belge sağlandı. dükkan sahibi kayıtlı müşteriler için yeterli yiyecek sağladı. halk, alışveriş yaparken gıda karnelerini yanlarına almak zorundaydı.

    1944-45 ration book