şükela:  tümü | bugün
  • halk sağlığı alanında yaptığı çalışmalarla ve edirne tarihi, edirne kültürü alanında yaptığı çalışmalarla tanınan doktor. edirne aşığı.

    hayatı: 1920 yılında malatya'da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1944 yılında istanbul üniversitesi tıp fakültesi'nden mezun oldu. 1946 yılında ilk resmi görevi için aydın'a tayin oldu. 1950 yılında edirne'ye trakya sıtma savaş bölge başkanlığı'nda atandı. 1963 yılında bölge sıtma savaş bölge başkanlığı yanında edirne sağlık ve sosyal yardım müdürlüğü görevine getirildi. 1968 yılında il sağlık müdürü görevine getirildi. 1978 yılında cerrahpaşa tıp fakültesi tıp tarihi ve deontoloji kürsüsü'nde tıp tarihi dalında tıp bilimleri alanında doktorasını tamamladı. 1985 yılında yaş haddinden il sağlık müdürlüğü görevinden emekliye ayrılarak, trakya üniversitesi tıp fakültesi tıp tarihi ve deontoloji anabilim dalı başkanlığı'na yardımcı doçent kadrosu ile alındı ve buradan emekliye ayrıldı. çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerde görev alan kazancıgil'in 25 civarında yayınmış kitabı ve 100'ün üzerinde makalesi bulunuyor.

    kitapları için bkz. http://www.edirnetarihi.com/…-ratip-kazancigil.html
  • an itibariyle trt belgesel de yaşayan bellek isimli bir belgesel kuşağında hayatını anlatan tıp doktorumuz. inanılmaz zeki bir adam tabi ve dinlerken asla sıkılmadım. 90 küsur yaşında birini dinliyor ve sıkılmıyorum. belgesel şu an bitti. aydın dan sıtmayı silmiş kendileri.
  • sultan ll beyazıt külliyesi sağlık müzesini çok gerek varmış gibi yeniden yaptırdı müezzin çocuğu ve müzenin açılmasında büyük emeği geçen ratıp beyi çağırmadı oha diyorum.
    http://www.hudutgazetesi.com/…ar/3234/babafngo.html
  • adı, trakya üniversite tıp fakültesi amfi binasına verildikten kısa bir süre sonra vefat etmiştir.