şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendi ekseni etrafinda bir yone cevrildiginde normal donen, aksi yone cevrildiginde ise biraz dondukten sonra yalpalamalarin ardindan durup tekrar obur yone donen yari elips seklindeki nesneymis.
  • saat yönünde rotasyonla (cwr) çevrildiğinde ters yöne dönmek üzere bir süre dönüp yavaşlayan kelt dönemi arkeolojik nesne. bumerang gibi. işlevi tam bilinmiyor, oyun amacına hizmet eder görünüyor. pek van andel bunu serendipity stone (mutlu rastlantı taşı) diye adlandırıyormuş. ccwr yani saat yönünün tersinde çevirme başlatılırsa zemberek/yay gerilmiş gibi geri çevrilme, ters yönde dönmeye başlama ortaya çıkmıyormuş. ressam arkadaşım can demren tanıttı ve anlattı, hem de göstererek. ingiltere'deki kelt arkeolojik alanlarında bu oyuncaklardan çok sayıda bulunmuş.

    az sayıda bazı kelt taşı her iki yönde döndürüldüğünde de tersine dönme hareketini kazanabiliyormuş. ingilizce metinler benim ilk duyduğum gibi cwr/ccwr sabitliği içermiyor, sanırım onu düzeltip stabil dönme yönü ve tersine dönme (kalımsız dönme) yönü demem gerekiyor.