şükela:  tümü | bugün
 • küba'da yetkileri devraldığı ağabeyi fidel'den 5 yaş küçüktür. 1931 doğumlu.
 • sosyalizmi karalama çabasındaki bazı çığırtkanların fidel castro'nun yetkilerini devretmiş olmasına "saltanat" benzetmesi yaptığı kardeşi. oysa asla unutulmamalıdır ki raul castro sosyalist küba'nın devrimci silahlı kuvvetler komutanı ve dolayısıyla savunma bakanı yani devlet başkanından sonra en kilit isimlerinden biridir ki bu konuma da fidel'in kardeşi olduğu için değil gerilla savaşının en başından beri silah arkadaşı olduğu için, bu görevi en layıkıyla üstlenecek isimlerden biri olması dolayısıyla gelmiştir. ufak bir ayrıntı da che guavera ile fidel'i tanıştıran kişinin raul olmasıdır.
 • ağabeyi fidel'i, che guevara ile tanıştıran kişi..

  küba'nın en önemli 5 kahramından biridir. muhtemelen yakında resmi olarak ikinci castro dönemini başlatacaktır.

  halk arasında radikal raul olarak anılır..
 • (bkz: comandante)
 • küba'nın yeni devlet başkanı.
 • küba'nın doğusundaki eski oriente vilayetinin biran kentinde 3 haziran 1931'de doğan raul castro, sanitago'da okuduktan sonra havana'da üniversite eğitimine başladı.

  üniversite öğrencisiyken, carlos prio socarras'ın yoz iktidarına ve batista zulmüne karşı yapılan siyasi eylemlere aktif bir biçimde katıldı.

  1953'te viyana'daki uluslararası gençlik hakları konferansı'na katılan raul castro, bükreş'te düzenlenecek olan dördüncü dünya gençlik ve öğrenci festivali'nin organizasyon toplantısına davet edildi.

  raul castro 26 temmuz 1953'te moncada kışlası'na düzenlenen saldırıda yer aldı. adalet sarayı'nı işgal eden gruba önderlik ederek, fidel'in ana askeri harekatı olan kışla saldırısına destek olan raul castro, saldırının başarısız olmasının ardından eski pine adası'ndaki model hapishanesi'nde 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı; ancak 1955'te fulgencio batista rejimine karşı yoğun halk baskısı sonucunda moncada saldırısından hüküm giyen diğerleriyle birlikte salıverildi.

  siyasi baskılar sonucunda iltica etmek zorunda kaldığı meksika'da, 1956'daki granma devrimci hamlesinin hazırlığında çalıştı.

  devrimi başlatmak üzere granma teknesiyle küba'ya çıkartma yapan gerillalara alegria de pio'da ateş açılmasının ardından dört gerilladan oluşan ufak bir gruba komuta eden raul castro, 18 aralık'ta purial de vicana'daki cinco palmas'ta yeniden fidel castro'yla buluştu.

  sierra maestra'daki gerilla savaşında gösterdiği üstün başarı nedeniyle 27 şubat 1958'de fidel tarafından komutanlığa yükseltilen raul castro'ya bir grup gerillayı oriente vilayetinden geçirerek frank pais'te doğu cephesini açma görevi verildi.

  devrim'in 1 ocak 1959'daki zaferinden sonra oriente vilayeti askeri komutanlığına atanan raul castro, daha sonra ekim 1959'da kurulan devrimci silahlı kuvvetler bakanlığı'nın başına getirildi ve bugüne kadar bu görevde kaldı.

  birleşik devrimci örgütler'in ve küba sosyalist devrimi birleşik partisi'nin ulusal liderliğine üye olan raul castro, daha sonra ekim 1965 yılında kurulan küba komünist partisi'nin merkez komite üyesi ve ikinci sekreteri oldu.

  halk iktidarı ulusal meclisi'nin kurulduğu 1976 yılından itibaren milletvekili olan raul castro, aynı yıl devlet konseyi ve bakanlar kurulu birinci devlet başkan yardımcısı seçildi.

  15 kasım 1976'da ülkenin en yüksek rütbeli generali olan raul castro, isyan ordusu komutanlığına getirilmesinin 40'ıncı yıldönümünde, 27 şubat 1998'de çin halk cumhuriyeti kahramanı ödülüne ve birinci dereceden maximo gomez nişanına layık görüldü. söz konusu madalyalar kendisine üstün devrimci kariyeri ve fedakarlığı nedeniyle verildi.

  ordu generali raul castro ruz, siyasi lider, devlet adamı ve askeri lider olarak devrim'e önemli katkılarda bulundu.

  devrimci silahlı kuvvetler bakanı olarak ülkenin savunma hazırlıklarında ve topyekun halk savaşı kavramının uygulanmasında üstün başarılar elde etti.
 • kuba devriminin tum kirilma noktalarinda che guevera ve fidel castro ile birlikte bulunmus 3 comandante'den biri, yani fidel'in kardesinden cok daha fazlasi, dusler ulkesinin yeni devlet baskani..
 • üniformayla gezmektedir. zira emperyalizm dünya sathında yenilmedikçe savaş bitmez.