şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1964'te ilk kez cenevre'de toplanan birleşmiş milletler ticaret ve kalkınma konferansı unctad'in genel sekreterliğini yapmıştır.
  bir diger önemli icraatı için; (bkz: singer prebisch tezi)
 • arjantinli iktisatci. eclanin bu zaman kadarki en önemli direktörlerinden biri.
  az gelişmiş ülkeler üzerine yoğun çalışmalar yapmıştır. ona göre serbest ticaret gelişmiş ülkelerle 3. dünya ülkeleri arasındaki dengesizliği gidermek yerine gelişmişlik-azgelişmişlik farkını büyütmektedir.
 • latin amerika'ya altın dönemlerini yaşatan efsane iktisatçı. şili’de santiago’da olan
  ve 1950’den 1963’e kadar başkanlık yaptığı birleşmiş milletler latin amerika ekonomik komisyonu'nda , prebisch, iktisatçılar ekibine kalkınmacı teori eğitimi veriyor ve onları kıta çapında hükümetlere politika danışmanlığı yapmak üzere gönderiyordu. arjantin’in juan peron’u gibi milliyetçi politikacılar düşüncelerini intikam duygusuyla uygulamaya koyuyor, otoyollar ve çelik fabrikaları gibi altyapı projelerine su gibi para harcıyor, yeni fabrikalar kurmaları, otomobil ve çamaşır makineleri üretmeleri için yerel düzeydeki işyerlerine cömertçe teşvikler sunuyor ve korkunç derecede yüksek tarifeli yabancı ithal mallarından uzak duruyorlardı.

  güney koni bu baş döndürücü genişleme dönemi sırasında, latin amerika ya da üçüncü dünya’nın geri kalan bölgelerinden ziyade avrupa ve kuzey amerika’yı andırmaya başlamıştı. yeni açılan fabrikalarda çalışan işçiler orta sınıf düzeyinde ücret pazarlıkları yapan güçlü sendikalar oluşturuyorlardı ve onların çocuklan yeni kurulan kamu üniversitelerinde eğitim görüyordu. bölgenin ‘polo-club’ elitiyle köylü kitleleri arasında var olan büyük uçurum daralmaya başlamıştı. 1950’lerde arjantin, kıta üzerindeki en büyük orta sınıfa sahipti ve yakın komşusu uruguay’da okuma yazma oranı yüzde 95’ti; uruguay bütün vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti veriyordu.

  kalkınmacılık, latin amerika’nın güney koni’sinin dünyanın dört bir yanındaki yoksul ülkeler lehine güçlü bir sembol haline geldiği zamanda büyük başarı kazanmıştı. bu nokta, girişken bir şekilde hayata geçirilen ve akıllıca oluşturulmuş, uygulanabilir politikalar sayesinde birinci ve üçüncü dünya arasındaki sınıf farkının gerçekten kapanabildiğinin bir kanıtıdır.

  en büyük rakibi için (bkz: milton friedman)