şükela:  tümü | bugün
 • bu kasabaya çıkan yol o kadar virajlı ve o kadar dar ki arada yaklaşık 1 km lik kısmı dönüşümlü olarak tek yön kullanılıyor.
  dolayısı ile yoldaki bir kırmızı ışıkta 10 dakika beklemek mümkün.
  muhteşem güzellikte bahçeleri olan, süper dinlendirici bir yer.
 • rivayete göre yerli halkın gelen turistlere mutlaka gidip görün dediği yer. denizden oldukça yüksekte olan dolayısıyla da süper bir manzaraya sahip, amalfi coast'ta positano'dan sonra iki numaraya koyduğum şirin kasaba. okuduğumuzu yanlış anlamadıysak eğer wagner ara ara buraya gelir ve aldığı ilhamla beste yaparmış. buna ithafen her sene kasabadaki en güzel binalardan biri olan villa rufolo'nun bahçesinde toplanan senfoni orkestrası wagner'in eserlerini icra ediyormuş. amalfi'ye kadar gitmiş olanlar üşenmeyip bir otobüse atlasınlar ve gitsinler derim. insan yolu görünce otobüs şoförlerine saygı duyuyor ister istemez. amerikalı turistlerden biri "being a bus driver here is hardwork" diyerek durumu özetlemişti, biz de kendisine hak veriyoruz.
 • korkunc pahali olan karsiliginda manzara haric hicbir sey sunmayan italyan kasabasi. hepi topu 2500 kisi yasiyor ve gelen zengin amerikali ve avrupali turistleri yolma konusunda kendilerini gelistirmisler. fiyatlar hemen asagidaki kasabaya gore 3 kat daha pahali. tamam etraf yesil, bag bahce dolu ama bir gunden fazla durulmaz burada.

  bir baska sey de esnafin surekli para ustunu ''yanlis'' vermesi. bir iki derken esnafin bu isi surekli hale getirdigini kesfettim. italyan bir arkadasa durumu anlatinca alisveris yaparken bir turist olarak turkiye'de oldugunu dusun dedi.
 • italya'nın campania bölgesinde salerno'ya bağlı şirin bir kasabadır. amalfi sahiline tepeden bakar, şahane panoramik manzaraya sahiptir. amalfi'den 4 km uzaklıkta olsa da tek şeritli yolu nedeni ile zorlu bir ulaşımı vardır. trafik ışıklarına mutlaka uyun. 1996 yılında unesco'nun dünya mirasları listesine girmiştir. her yıl yaz aylarında ravello festivaline konukluk eder. villa rufolo'da mutlaka bir konsere gidilmelidir. dünyanın en güzel açık hava konser alanıdır. sahne amalfi sahilinin önüne kurulduğundan şahane bir manzaraya karşı keyifli bir müzik ziyafeti çekersiniz. italyanlar çok şık kıyafetleri ile arz-ı endam ederler bu konserlere. meydanı müthiştir. konser sonrasında sanatçılar o meydandan geçer. çok kalabalık bir yer olmadığından muhabbet etme, fotoğraf çektirme imkanı bulabilirsiniz. cumpo cosimo'yu yemek için tercih edebilirsiniz. kuzu ızgara favorileri.
 • napoli'den amalfi'ye giderken kullanılan bir güzergahın geçtiği inanılmaz dar ve virajlı, çift yönlü yolların sahibi, kendisinden çok daha küçük la scala kasabasına yakın, çok güzel bahçeleri
  olan bir kasaba.

  girilen bahçelerde, müze şatolarda harika bir deniz manzarası eşliğinde süper bir peyzaj izleyip, klasik müzik dinleyebiliyorsunuz açık havada dolaşırken...cennet böyle bir yer olabilir mi diye aklınızdan geçebiliyor.

  ancak yollara gerçekten dikkat...italyan sürücüler o daracık yollarda bile oldukça hızlı araba kullanıp, yılan gibi kıvrılan virajlarda arabanızla temkinli giderken, kornaya basarak taciz edebiliyorlar ufak arabalarıyla. bir de o dar yolda sağa sola parkeden arabalar var ki evlere şenlik, ortada ip gibi ince bir yol kalıyor çift yöne açık.

  ravello bizim için de dünyada ilk trafik kazamızı yaptığımız yer ünvanını aldı karanlıkta ilerlerken. ancak halk o kadar alışık ki bu duruma gayet rahatlar, gülümsüyorlar bildiğiniz, hatta ya beni de şuraya bıraksanız fln diyorlar 10 dk sonunda* yeter ki çat patta olsa ingilizce konuşacak italyan bulun kendinize ortamda*.

  eğer amalfi'ye gidecekseniz alternatif yolu kullanarak en azından bu kasabanın yollarını pas geçebilirsiniz napoli'den. amalfi'den kalkan otobüslerle gelmek hem daha az riskli, hem yolu izlemek için daha keyifli olabilir.