şükela:  tümü | bugün
 • son gunlerde birbiri ardina cikan skandallardan biri. hos gerci son 17 senedir, dunya rekorlar kitabinda yer alacak sayiya yukseldiler ...

  bu skandal da ravza kavakçı kan icin medyada yer almis .

  akp istanbul milletvekili ravza kavakçı'nın 2008'de istanbul büyükşehir belediyesi'nde işe alındığı ve işe alındığı gün doktora için abd'ye gönderildiği ortaya çıkmıştı. milletvekili olmasına rağmen halen ibb kadrosunda görünen kavakçı skandalı ile ilgili cumhuriyet'ten miyase ilknur, çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

  ravza kavakçı'nın skandal ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösteren ilknur, kavakçı'nın ibb'de çalışmadığını, ibb'yi kendine sponsor yaptığını belirterek, "2013’te doktoranızı tamamlayıp dönmüşsünüz ve maaşınızı almışsınız. peki gerçekten doktora dönüşü ibb’de çalıştınız mı?

  merak ediyorum. iş arkadaşlarınız, aynı bölümde çalışan personel sizi bir gün bile iş başında görmemiş. acaba iş başında çalışırken ya da birlikte görev yaptığınız personelle, ne bileyim bir fotoğraf kareniz var mıdır?

  bankamatik çalışanı mıydınız metro aş’de, yoksa gerçekten mühendis olarak mesai yaptınız mı?" sorularını yöneltti.

  miyase ilknur'un "sözde mühendislik ve vekillik yapan kavakçı’ya sorular" başlıklı köşe yazısı şöyle:

  "gazetemizin hafta içinde akp istanbul milletvekili ravza kavakçı kan’ın hâlâ ibb iştiraki metro aş’nin kadrolu personeli olduğuna ilişkin manşetimiz epey ses getirdi. ibb’de kadrolu görünmesine karşın maaş alıp almadığı sorgulanan haberimize ilişkin ravza kavakçı sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

  yanıtı aynen şöyle:'sözde habercilik yapan cumhuriyet gazetesi yine şaşırtmadı. yalan habere ‘iddia’ demiş, üzerinden algı üretiyor. milletvekilliği öncesinde çalıştığım şirket metro istanbul doktora bursu sonrası mecburi hizmetimi milletvekilliği sonrası tamamlamam için 2015’te sözleşmemi askıya aldı. miletvekilliği sonrasında maaş aldığım iftira ve yalandır. haberi yapan ve yayımlayanlar anlaşılan istanbul belediyesi’ne ulaşamamışlar. metro aş’nin ve ibb’nin telefonlarını veriyorum.'

  şimdi biz de sözde ibb’de mühendislik yapan ve milletvekiliği etik yasasına aykırı olarak kadrosu hâlâ metro aş’de görünen bu sözde vekile birkaç söz söylemek ve bazı sorularak yöneltmek istiyoruz.

  sayın kavakçı, siz ibb’ye bağlı metro aş’de işe girdikten bir gün sonra abd’ye doktora bursuna gönderiliyorsunuz. insan bir günde masasını, düzenini dahi kuramaz. iş arkadaşları ve amirleriyle bile tanışma fırsatını bulamadan doktora için yurtdışına gittiğinize göre siz ibb’de çalışmamış, sadece ibb’yi kendinize sponsor yapmışsınız.hiç mesai yaptınız mı?

  2013’te doktoranızı tamamlayıp dönmüşsünüz ve maaşınızı almışsınız. peki gerçekten doktora dönüşü ibb’de çalıştınız mı?merak ediyorum. iş arkadaşlarınız, aynı bölümde çalışan personel sizi bir gün bile iş başında görmemiş. acaba iş başında çalışırken ya da birlikte görev yaptığınız personelle, ne bileyim bir fotoğraf kareniz var mıdır?
  bankamatik çalışanı mıydınız metro aş’de, yoksa gerçekten mühendis olarak mesai yaptınız mı?

  sosyal medya hesabınızdan verdiğiniz yanıtta belediyenin ve şirketin numaralarını vererek “haberi yapan ve yayımlayanlar anlaşılan istanbul belediyesi’ne ulaşamamışlar” diyorsunuz. bu ne özgüven böyle. yoksa ibb’den bazı kişilerle zımni bir anlaşmanız mı vardı durumunuzun ortaya çıkmayacağına dair. merak etmeyin ibb’nin yönetimine de ulaşabilirim en alttaki çalışanlarına da... nitekim elimde sizinle ilgili pek çok döküman ve evrak var. ibb cevap verse ne olur, vermese ne olur?
  gerçeğin er geç günyüzüne çıkma huyu vardır.“sözleşmem milletvekilliğimden sonra askıya alındı” diyorsunuz. kendinizi zeki, karşınızdakileri de aptal yerine koymaktan vazgeçiniz.
  ne siz sandığınız kadar zeki ne bizler sandığınız kadar aptalız. sözleşmesi askıya alınan bir personelin aktif çalışanlar listesinde ne işi var o halde?
  sözleşmeniz dondurulmuş olsaydı isminiz karşısında bunun belirtilmiş olması gerekirdi. nitekim askere gidenlerin durumu isminin karşısında belirtilmiş.maaş yoksa angaryadıraktif çalışanlar listesinde adı olan birinin maaş almaması diye bir durum olamaz.
  bir personel hâlâ aktif çalışan olarak görünüyor ve maaş almıyorsa bu angaryaya girer ve angarya yasalarımıza göre suçtur. mecburi hizmet borcunuzu neden milletvekili maaşınızla ödeme yolunu seçmiyor da daha dolambaçlı işlere girişiyorsunuz?
  yoksa maaşınız bursunuza mahsuben mi kesiliyor?eğer borcunuza mahsuben ibb’deki maaşınız kesiliyorsa bu maaş almadığınız anlamına gelmez.mecburi hizmetinizden kaynaklı borcunuz nedeniyle kadronuzun askıya alınması ve milletvekilliğinden sonra gelip ibb’de mühendis olarak çalışmaya gerçekten devam edeceğinize inanmamızı beklemiyorsunuz herhalde?

  vekil olmadan önce işe gelmeyen birinin eski milletvekili sıfatıyla gelip metro aş’de mühendis olarak çalışması karizmasını çizdirmeyeceğini ikimiz de biliyoruz.diyelim ki, gerçekten milletvekilliğinden sonra gelip mühendis kadrosuyla çalışıp borcunuzu ödeyecektiniz. o zaman hadi ibb hakkında suç duyurusunda bulunun. zira sizi hâlâ kadrolu olarak göstermişler ve aktif çalışanlar listesinde maaşınız, ıban numaranız olduğu gibi duruyor.

  sayın kavakçı, ibb’yi kendinize sponsor, devlet kurumlarını da ailenize arpalık olarak kullanmakta beis görmüyor olabilirsiniz ama gazeteciliğimize de laf söylemeniz için o makamları ablanızın türbanının altına saklanarak değil bileğinizin hakkıyla elde edeceksiniz. bilmem anlatabildim mi?

  (bkz: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…mis-244993h.htm)

  (bkz: metro aş'de ik uzmanının siyaset doktorası yapması)
 • (bkz: https://twitter.com/…mtr/status/1159375917573128192)

  "istanbul büyükşehir belediyesi (ibb) personeli ve akp milletvekili ravza kavakçı’nın, 2008’de işe girdiği gün abd’ye gönderildiği ortaya çıktı. bilgisayar mezunu kavakçı’ya siyaset doktorası yapması için burs verilmiş. chp’li özgür özel, “en makul çözüm, burs tutarını, istanbul büyükşehir belediyesi hesaplarına yatırmasıdır” çağrısında bulundu.

  ibb kaynaklarına göre ravza kavakçı kan, 16 aralık 2008’de metro aş’de insan kaynakları uzmanı oldu. bilgisayar mezunu kavakçı, işe girdiği gün abd’ye “siyaset doktorası eğitimine” gönderildi. ibb ile sözleşmesine göre 6 yıl 8 ay mecburi hizmet yapma şartı getirilen kavakçı, 2 eylül 2013’te döndü, iki yıl sonra da milletvekili seçildi. beş yıllık doktora süresince ravza kavakçı kan’a asgari ücretin bir buçuk katı maaş ödendiği belirtildi.

  chp: bursu iade etsin
  chp grup başkanvekili özgür özel, akp istanbul milletvekili ravza kavakçı kan’ın hem milletvekili hem de istanbul büyükşehir belediyesi personeli olarak görülmesi ve abd’ye burslu olarak eğitime gönderilmesi haberleri ile ilgili, “en makul çözüm, burs tutarını, istanbul büyükşehir belediyesi hesaplarına yatırmasıdır” dedi. chp’li özel, son olayla etik kriterlerin gözetildiği greco ve ab standartları çerçevesinde hazırlayıp tbmm başkanlığı’na sundukları siyasi etik yasası’na ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, “bu çerçevede, tbmm başkanlığı’na sunduğumuz kanun teklifinin yeni yasama döneminde bir an önce ele alınması çağrısını bir kez daha yapıyoruz” diye konuştu.

  istanbulluların sırtından doktorasını yapan, zorunlu hizmeti tamamlanmadan milletvekili olması nedeniyle yaşanmış olan bu duruma ilişkin, kavakçı’nın ‘maaş almıyorum’ açıklaması konunun özünden uzaktır” diyen özel, şu ifadeleri kullandı:

  “metro aş, bir öğrenciye burs verecekse bunun ulaşım alanında çalışma yapacak ve daha sonra hizmetinden faydalanacağı biri olması beklenir. nice fakir öğrenci burs alamazken, buna kolaylıkla erişebilecek birine geçmişte burs verilmesi de ayrıca manidardır. bu durum siyaset lansmanı merve kavakçı üzerinden yapılan ravza kavakçı’nın siyasete finansmanının da metro aş üzerinden yapıldığını göstermektedir. her geçen gün istanbul büyükşehir belediyesi’nde yeni bir bilgiye ulaşılmaktadır. en makul çözüm, zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmediği için metro aş’ye dolayısıyla tüm istanbullulara borçlu olan ravza kavakçı’nın metro aş’den aldığı burs tutarını, istanbul büyükşehir belediyesi hesaplarına yatırmasıdır.”

  imamoğlu: takipteyiz
  istanbul büyükşehir belediye başkanı ekrem imamoğlu, “milletvekili ravza kavakçı’nın ibb metro istanbul personeli olması ve ibb’nin bursuyla amerika’da eğitim alması” konusundaki soruya, “hâlâ kadroda görünüyor. maaş almadığı doğru. milletvekili seçildiği an itibarıyla maaşının kesildiği doğru. ama bir gerçeklik var ki 2008’de işe girmiş ve bilgisayar mühendisliği bölümü mezunuyken abd’ye siyaset bilimi doktorası yapması için burs verilerek gönderilmiş. 5 yıllık eğitim sonrasında da 4 yıl 11 ay mecburi hizmet süresi tanımlanmış. yani böyle bir mecburi hizmet süresi varken, bunu tamamlayamamış. tamamlamadan milletvekili olmuş. dolayısıyla aslında kuruma bu anlamda bir borcu var” cevabını verdi.

  imamoğlu, “işe giriş tarihi ve abd’ye gittiği o kısa tarihe bakıldığında sizin aklınızda da bir soru işareti oluşuyor mu” şeklindeki soruya ise “yani elbette anlamlı değil. bu kurumlar kişilerin kendi inisiyatifiyle yön verebilecekleri ya da yakınlarına dönük birtakım imkânlar tanıyacakları alanlar değil. hele hele üst kadrolarla ilgili tasarruflarda tümüyle ilgili şeffaflık ve liyakatle yol yürünmesi gereken kamu alanlarıdır. bunu yapmadığınız takdirde toplumdaki adalet duygusunu ortadan kaldırırsınız, yıkarsınız. benim için tabii dikkat çekici. kim olursa olsun, bize gelen her bilgiyi, hangi makamda olursa olsun incelemek bizim sorumluluğumuz dahilinde. varsa hukuki olarak sürdürülmesi gereken bir takip, onu da yapacağız” şeklinde yanıt verdi."
 • öğretmenlerin, işçilerin, çöpçülerin vergileriyle alanı olmayan bir disiplinde bursla gönderilmiş.

  haram mı? evet.
  suç mu? evet.

  yapılması gerekenler gönderenler hakkın suç duyurusunda bulunmak.
  hanımefendi kendisine verilen hakkı kullanmış.
  suçu verdiği sözü yerine getirmemek.
 • eyy karaoğlan ne büyük bir adammışsın değerin bilinmedi şu memlekette. bu günleri o günden gördün ama sadece bu ailenin bir ferdinin meclisteki şovunu engellemeye ömrün yetti. o gün baş örtüsü diye taktığı maske bu gün ortaya çıktı ve aslında memleketin gerdek çarşafı gibi kullanıldı. bugün bütün ülkeyi ele geçirdiler hemde o gün seni harcayan bahçeli'nin desteğiyle. ben ve benim gibi salaklarda o gün baş örtüsüne zulüm ediyorsun zannettik asıl zulüm o maskenin arkasında bizi bekliyormuş.
 • kadında nasıl bir cevher varsa işe mühendis olarak başladığı gün sen siyaset doktorası! yapmalısın denilip ertesi gün amerika'ya yolluyorlar.

  emine akçay'ın vebali üzerinizde... allah belanızı versin...
 • kabbak gibi cikti ortaya. devaminin gelmesini, hukuki islem gormesini, unutulmamasini diliyoruz!
 • öncelikle ellerine sağlık @anshar.

  sözlükte yer alan skandal başlıkları içinde ilk üçe kesinlikle girebilecek bir başlık açmış.

  başörtüsü üzerinden mağduriyet edebiyatı yapan dinci kesimin gerçek yüzünü görmemizi sağlayan bir olay.
 • ayrıca up
 • "ya istifa etsin ya da borcunu ödesin" iyi de, borcu odeyince, islenen suc, sadakatsizlik, riya dolandiricilik ne oluyor ?

  oh ne ala memleket1111! turban yuz kizartici suclari 0'liyor oyle mi ?

  "ibb çalışanlarıyla saraçhane’deki binanın bahçesinde bayramlaşan başkan ekrem imamoğlu, içeride de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. imamoğlu, "ravza kavakçı ile ilgili bir kampanya başlatıldı 'ya istifa etsin ya da borcunu ödesin' şeklinde. yine buna benzer isimler var mıdır, geçmiş dönemde belediye kaynaklarıyla veya bankamatik memuru olan?" sorusuna,

  "bu kuruma borcu var. buna hukukçu arkadaşlarım bakıyorlar. idari müfettişler bakıyorlar" diye yanıt verdi."

  (bkz: http://www.cumhuriyet.com.tr/…ci_ya_kotu_haber.html)