şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyarbakır merkezli rawest araştırma şirketinin, 24 haziran 2018 seçimleri için 5 - 6 mayıs 2018 tarihleri arasında ağrı, batman, bingöl, bitlis, diyarbakır, hakkari, kars, mardin, muş, siirt, tunceli, urfa ve van illerinde yaptığı kamuoyu yoklaması sonuçları.
  kararsızlar dağıtıldıktan sonra genel oy oranları: hdp: 47,1 cumhur ittifakı: 38,7 millet ittifakı: 9,4 hüdapar: 2,9
  ilk tur tahminleri: demirtaş: 49,5 erdoğan: 40,5 ince: 5 akşener: 3,3 karamollaoğlu: 1,7
  ikinci tura kalırsa erdoğan karşısında kazanma şansı en yüksek aday: ince: 38,5 demirtaş: 22 akşener: 15,7 karamollaoğlu: 9 karasızım/fikrim yok: 14,8
  sonuçlara göre selahattin demirtaş hdp'den fazla oy potansiyeline sahip. seçimlerin ikinci tura kalması halinde muharrem ince'nin meral akşener'e göre bölgede açık ara önde gittiği görülüyor. ayrıca %26,5 oranıyla fox tv en çok izlenen kanal.
  https://twitter.com/…arch/status/995740819616423937 https://rawest.com.tr/rawestsunumbasin.pdf
 • dostum anket demissin ama bu dilek kuyusu cikmis. anket dedigin biraz sonucu tahmin eder, %30 hata payli anket olur mu...

  edit: sadece dogu illerinde yapildiginin ben de farkindayim. ama demirtas'in ikinci tura kalamayacaginin da herkes farkinda. soruyu dogru sormamislar, ve bu haliyle %40'in tayyibe verecegi (aman ne supriz, su anki butun anketlere ters dusen bir sonuc(!)) ikinci turda ise aksener'e vermeyecegi (hadi be, yikildi kadin muhtemelen hic beklemiyordu!!!) haric hicbir sonuc cikmaz.

  eger "ikinci turda demistas olmazsa kime verirsin oyunu diye sorsalardi mantikli bir sonuc cikardi. "ikinci turda kimin sansi yuksek" cok dogru bir sonuc degil, hala 22% demirtas cikiyor sanki kalabilecekmis gibi.
 • anlamlı ve örneklemini açıkça belirttiği için tutarlı bir anket,

  türkiye genelini değil, doğu illerinin nabzını tuttuklarını açıklamışlar zaten.
 • cumhur ittifakı yüzde 38.7
  cumhurbaşkanlığında kime oy vereceksiniz yüzde 40 erdoğan

  kürt kardeşlerimin kahir ekserisinde hala s*ke sürülecek akıl olmadığını gösteren ankettir.
  lan oğlum, uludere'de ananızı ağlattılar, 80'li 90'lı yıllardan beri kürt ağalarla, şıhlarla bir olup marabanın iliğini kemiğini sömürüyorlar siz haka sağ partilere hala oy veriyorsunuz.
  deveye diken demişler.
 • kapsamlı ve doğu da olup biteni anlamak için yararlı bir anket diye düşünüyorum. erdoğan’ın oy oranı falan can sıkıcı olsa da, değerlendirilmesi gereken bir anket...
 • adamlar bölgedeki kürt seçmeninin nabzını tutmuşlar
  iyi de yapmışlar

  zira bu anket sonucu büyük partiler için önemli
  anket sonuçlarını okumak ve iyice değerlendirmek gerek.

  bu insanlar kürt milliyetçisi,
  bu insanlar muhafazakar,
  bu insanlar eğitim istiyor,
  bu insanlar bu hakları elde edebilmek için ya kendisi gibi birisini (selahattin demirtaş) ya da sol eğimli birisini (muharrem ince) başta görmek istiyor.

  bu insanların hepsi terörist değil
  bu insanlara göre temel sorun işsizlik
  bu insanların oy tercihi ekonominin durumuna göre değişebilr, zira öncelikleri ekonomi
  bu insanların sayısı az değil
  bizi görün diyorlar adeta
  iyi okuyun.

  edit. "iyi okuyun" dememe rağmen, mal mal cevaplar geliyor. düşük zekalı oxfordlular için açıklama farz oldu: bu insanların dışlanmaması gerek, istekleri çok da farklı değil, hepsini terörist olarak görmeyin, içlerine kapanmışlar ve kürt milliyetçisi olmalarına rağmen muhafazakar türk sağcılarından medet ummuşlar, o yüzden dinleyin bunları. eğitin!...daha nasıl anlaşılır yazalım bilmem ki.
 • ikinci turda önemli rol oynayacak oyların çıkacağı illere göre yapılmış anketlerdir.

  yanlış bir anket yapılmıştır. ikinci tura "rte-akşener" kalırsa ya da "rte-ince" kalırsa kime oy verirdiniz diye sorsalardı anket muazzam olurdu. o illerdeki insanların oyları 2.turda çok önem arz ediyor.
 • yukarıda arkadaşın biri bu insanların derdi eğitim bu insanların derdi işsizlik vs vs diye zırvalamış da amk yerinde bizim derdimiz ne sanki biz oxford bitirdik parayı sokacak yer bulamıyoruz şimdi.
 • türkiye nüfusunun %20'sinden azını ilgilendiren bir çalışma. buna rağmen ince-akşener farkı %20 çıkmış. %20'nin %20'si, ölse chp adayına oy vermeyecek anadolu seçmeni düşünüldüğünde feda edilebilir bir oran.

  konsensus anketiyle beraber değerlendirildiğinde akşener'in ikinci tura kalmasının muhalefet için en hayırlı 25 haziran sonucu olduğunu görüyoruz.
 • adamlar hdpnin tüm yöneticilerini içeri atmışlar..

  yanlarına mhp'yi almışlar..

  daha hala %40 cumhur ittifakı, tayyip cumhurbaşkanı olsun öyle mi?

  e yuh olsun size daha ne diyim..

  ölene kadar mokoko olsun size !