şükela:  tümü | bugün
 • pek çok insan tarafından damla modeli rayban olarak da bilinen gözlük. pek çok cam rengi, çerçeve rengi mevcut.
 • nedense daha çok bu gözlükleri takan kişilerin kamyoncu olduğu hissini veren bi modeldir.
 • evveliyatında ve moda oldugu günden beri şekilsizligiyle nefret ettirmiş gözlük modelidir. mustafa sandal başlatmıştır modayı.
 • sırf jack bauer yüzünden hafiften sempati duymaya başladığım gözlük modeli.
 • kaynak gözlüğünün bir boy küçüğüdür. yüzün çoğunu kapattığı için ya tanınmak istemeyen ünlüler ya da tipsizliklerini gizlemek isteyen kişiler kullanır çoğu zaman. gene aynı kişilerin kız ise 2 parmak fondöten, erkekse kirli sakal kullandığı görülmüştür benzer sebeplerle. ha bir de moda olsun çamurdan olsun diyenler de var elbette. belki ben zevksizim ama daha takıp da yakıştıranı görmedim bu kamyoncu gözlüğünü...

  (bkz: sokakta kaynak gozlugu takmak)
 • ray-ban firmasının ürettiği ilk gözlük modelidir ve birçok insanın da ray ban denince ilk akla gelen modeldir. zaman zaman moda olur ve ortalık bu gözlükle dolup taşar. mesela 80'lerde top gun filminde oynayan tom cruise taktıktan sonra çok gözde bir model haline gelmiştir. moda olduğu başka zaman olarak 2004-2008 arası diyebilirim. o sıralarda televizyonda bir ünlü gördüğümüzde gözünde genellikle ray- ban aviator oluyordu. hele söz konusu görüntüler ünlü cenazesindense cem yılmaz'ın dediği gibi "acımız büyük, gözlükte büyük" gibi bir görüntü karşımızda oluyordu.

  bana göre bu gözlüğü takıp takmamaya modaya göre karar verilmemeli. çünkü ray-ban aviator yakıştığı birini oldukça karizmatik bir hava verebilirken, yakışmadığı insana da bir o kadar itici bir hava verebiliyor. yani, size yakışıyorsa takmaya devam edin ama yakışmıyorsa hiç zorlamayın.
 • ozel harekatci gozlugu (bkz: pala)(bkz: korkut eken)
 • bu yıl tam 20 yaşına basan gözlüğüm. 91 yazında eskişehir'de bir gözlükçüden almıştım. o zamanın parası ile tam 300 bin liraydı. pazarlık etmeye kalkıp "abi bik bik olmaz mı?" dediğimde gayet asık bir suratla elimden çekip almıştı gözlüğü iyi hatırlıyorum.
  bu kadar yıldan sonra hakkını verdiğini rahatça söylerim. arabacı ağzı ile konuşursam, değişeni yok diyemem. burna yaslanan o iki tuhaf plastik parça ile, sapların ucundaki plastikleri değişti. mamafih onlar bile epey eskidi, ne zaman değiştirdim hatırlamıyorum. üzerindeki altın kaplama ise görülmeye değer. çok az yerinde açılmalar var. onun dışında hala ilkgünkü gibi. camlarındaki yazısı aynen durmakta. asıl kaliteyi kanıtlayan ise camlar. çizik yok denecek kadar az. hani derler ya "bir defa alınır" bu da öyle birşeymiş bunu anladım. kaybolmaz, kırılmaz etmezse daha uzuun süre yanımda olacak.
 • takanı rezil de edebilir vezir de edebilir bu aksesuar. kimi bünyelere çok yakışırken kimi bünyelerde de epey eğreti duran gözlük, gözlüğüm. bende mi nasıl duruyor? please...

  zöge: kötüleyen arkadaşım, zoruna mı gitti?