şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #59462167)
 • dünyanın en büyük hedge fonunun* kurucusu. karmaşık ekonomik olayları ya da insan ilişkilerini basite indirgeyerek açıklayabilen prensipleriyle aykırı düşünme biçimine sahip agnostik bir adam. 2008 krizini önceden tahmin etmiş ve buna göre pozisyon almıştır.

  üniversite yıllarında finans dersleri alana kadar çalışmayı sevmeyen kötü bir öğrenciymiş. sevdiği derslerin de olduğunun ayırdına varınca harvard business school'da yüksek lisans yapmış. burada emtia ticareti yapma fırsatı bulmuş. bu sayede mezun olduktan sonra ilk işi emtia futurelarının brokerlığını yapan bir şirkette çalışmak olmuş. ancak patronuyla birlikte içmeye gittikleri bir gün onu tartaklayınca kovulmuş. o da işten tanıdığı eski müşterilerinden bazılarını ikna ederek küçük bir dairede kendi yatırım danışmanlığı şirketini kurmuş. işte 40 yıl önce kurulan bu şirket şimdi dünyanın en büyük ve en çok para kazanan hedge fonu.

  ray dalio, 1982'deki latin amerika krizini de tahmin etmiş. ancak bu krizin sonuçlarını yanlış tahmin etmiş. örneğin onun beklentisinin aksine kriz ertesi dow jones yükselişe geçmiş. bu olayda çok para kaybederek batma noktasına gelmiş. hatta o dönemler babasından 4.000 dolar borç almak zorunda kalmış. bu olaydan sonra bir konuda akıllanmış. kendine mutlaka haklı olduğu konusunda o kadar da çok güvenmemesi gerektiğini, çevresinde ona hatalı olduğu zaman bunu hatırlatabilecek, kendi eksik yönlerini kapatabilecek kişiler bulundurmaya karar vermiş.

  kurucusu olduğu şirketi bridgewater associates'in bugünkü şirket kültürü de buna dayanmaktadır. radikal şeffaflığın, can yakacak kadar açıksözlülüğün var olduğu, dedikodunun yasaklandığı bir şirket.
 • (bkz: principles)
 • (bkz: principles.com)

  lessons from the financial crisis

  kendisi 1.5-2 yıl içerisinde amerikan dolarında %30'a varan değer kaybı ile sonuçlanacak bir kriz beklemektedir.

  ayrıca principles.com adresine kayıt olarak, son çıkardığı kitabını [a template for understanding big debt crises by ray dalio a template for understanding big debt crises by ray dalio]pdf formatında bedava download edebilirsiniz.

  ilk 60 sayfasında krizlerin nasıl tekrarladığını anlattığını söylüyor, ray dalio'nun yalancısıyım.
 • mevzuyu çözmüş adamdır. şöyle diyor:

  "ın a nutshell, poor education, a poor culture (one that impedes people from operating effectively together), poor infrastructure, and too much debt cause bad economic results. the best results come when there is more rather than less of: a) equal opportunity in education and in work, b) good family or family-like upbringing through the high school years, c) civilized behavior within a system that most people believe is fair, and d) free and well-regulated markets for goods, services, labor, and capital that provide incentives, savings, and financing opportunities to most people. "

  düşük egitim, düşük kültür, düşük altyapı ve çok fazla borç, kötü ekonomik sonuçlar doğurur. ama, çalışma ve eğitimde eşit imkanlar olursa, üniversite yıllarına kadar iyi bir aile hayatı olursa, çoğu insanın adil olduğunu düşündüğü kaliteli bir sistem varsa; serbest ama adam gibi kontrol edilen bir ticaret (genelledim) varsa; o zaman en iyi sonuçlar gelir diyor.

  zaten hepsini boşverelim ilk cümle her şeyi bitirmiş.

  linki verelim yazı uzun - adam zevkine bilimsel makale yazıyor nerdeyse;
  https://www.linkedin.com/…needs-reformed-ray-dalio/
 • yarın reddit de ama yapacak kişi.
  (ama: ask me anything)
 • "everyone fails. anyone you see succeeding is only succeeding at the things you’re paying attention to—ı guarantee they are also failing at lots of other things. the people ı respect most are those who fail well. ı respect them even more than those who succeed. that is because failing is a painful experience while succeeding is a joyous one, so it requires much more character to fail, change, and then succeed than to just succeed. people who are just succeeding must not be pushing their limits. of course the worst are those who fail and don’t recognize it and don’t change."

  diye buyurmuş üstad. yani diyor ki başarısızlık başarıdan daha değerlidir. başarılı olan kişiler siz onların başarılı olduğu yönlere baktığınız için öyledirler. başka çoğu konuda başarısızlık yaşarlar aslında. güzel şekilde başarısız olan biri bundan ders çıkarıp kendini geliştirebilir diyor kısaca. kimsesizlerin kimi, gariplerin dostu adam gibi adam dalio'ların ray*.
 • "cash is trash" dediği ocak 2020 röportajını paylaşmakta fayda var.

  https://www.cnbc.com/…ts-in-on-the-2020-market.html

  dalio zaten big debt crises kitabı da dahil amerika'daki olası eksi faizin paradigma değişikliğinde önemli bir mihenk taşı olduğunu da sürekli söylüyordu.
 • amcamiz ted 'e interview vermis. biraz altin biraz stock diyor.

  link

  edit: bunun disinda konusurken kafasini sallamasi, akillara acaba parkinson yolcusu mu sorusunu akla getiriyor. bunun nedeni asiri doz coco olabilir :). dayimin oglu wall street'te calisiyor ordan biliyorum.