şükela:  tümü | bugün
 • isigin frekansinin 4. kuvvetiyle orantili olan sacilimdir. bu yuzden mavi isik atmosferde daha cok sacilir ve de gokyuzu mavi gorunur. mor renk daha yuksek frekansa sahip olsa da gokyuzu mor gorunmez cunku oncelikle gunesten cok fazla mor renkli isik gelmez ve ek olarak insan gozunun bu frekansa hassasligi cok dusuktur.
  dalga boyuna pek bagli olmayan sacilimlar da vardir. (bkz: mie saçılması)
 • ışığın ya da daha genel kapsamda elektromanyetik dalgaların, hareket halindeyken dalga boylarına ve dolayısıyla frekanslarına bağlı olarak doğrultularında meydana gelen bozulmaları anlatır.

  frekans^4 ya da baska bir deyisle 1/(dalgaboyu^4) ile doğru orantılı olarak değişir. bu yüzdendir ki, beyaz renk içindeki en küçük dalga boyuna sahip olan mavi renk en çok rayleigh saçılımına maruz kaldığı için gökyüzü gündüzleri mavi olarak görülür.

  konuyla ilgili bir başka örnek verelim. bir adet 10 km'lik bir fiber kablo, bir adet de 10 m lik bir fiber alalım ve ikisinin de girişine beyaz ışık uygulayalım. 10 m lik kablomuz rayleigh saçılımını gözlemlemek için kısa olduğu için bu fiberin çıkışında tekrardan beyaz ışığı elde ederiz. ancak 10 km lik kablomuzun için ise durum biraz farklı. beyaz ışığı oluşturan 3 temel rengin dalgaboylarına göre sıralaması
  kırmızı(700-750 nm) > yeşil (500-550 nm)> mavi (300-350 nm) olduğu için kablo içerinde mavi ışığın çoğu, yeşil ışık mavi ışığa göre daha az, kırmızı ise en az saçılıma uğradığı için 10 km lik kablomuzun çıkışında kırmızıya çok daha yakın bir renk elde ederiz.
 • dark king rayleighin shabondy adasında marinelere kafa göz dalmasının ardından mavi beyazlı askerlerin adanın yüzeyinde gerçekleştirmiş olduğu dağılımı açıklayan terim.
  edit piaff: prince değilmiş kingmiş
 • gökyüzünün gündüzleri mavi olmasının yanında gün doğumunda ve batımında da neden kırmızı olduğunu açıklayan saçılımdır. güneş ışınları gün doğumunda ve batımında atmosferde daha çok mesafe kat ettiklerinden dolayı dalga boyu en yüksek olan kırmızı tonları dışındaki renkler saçılmış olur. bu yüzden gördüğümüz ışık kırmızı-turuncu tonlarında olur.

  bulutlu havalarda da bütün tonlar aşağı yukarı eşit miktarlarda saçıldığı için de gökyüzü gri tonlarında görünür diye duymuştum.

  why are sunsets and sunrises red?
 • rakıya mavimsi beyaz rengini veren hadise. tabii anasonun suyla olan münasebeti de olayın kimyasal boyutu.
 • güneş ışınlarının havadaki moleküllerle dansının ritmine göre gökyüzünün renklenmesi.
 • burası mühendislerin mıntıkası anlaşıldı... herkes vermiş bilgiyi.
 • ses ve ışığı da kapsayan elektromanyetik dalgaların, hareket halindeyken dalga boylarına ve dolayısıyla frekanslarına bağlı olarak izledikleri doğrultularda meydana gelen bozulmalardır. rayleigh saçılımı formülüne göre en küçük dalgaboyuna sahip renk en fazla saçılıma uğrar. rayleigh saçılımı, ışık sıvı ve saydam olan katı maddelerden* geçerken gözlemlenebilir ancak etkisini en fazla gösterdiği yer gazlardır.

  gökyüzünü mavi olarak görmemizin nedeni de rayleigh saçılımıdır. beyaz renk içinde en küçük dalga boyuna sahip renk en fazla saçılıma uğrar dedim, ama beyaz rengi ayrıştırdığımızda ortaya çıkan gökkuşağı renklerinden dalga boyu en küçük olanı aslında mavi değil mordur. ancak hem güneşten gelen ışık çok az miktarda mor renk içerir, hem de morötesi spektrumuna en yakın olan dalga boyları atmosfer tarafından emilir. bu yüzden geriye, dalga boyu en küçük olan ve dolayısıyla da en fazla saçılıma uğrayan renk olarak mavi renk kalmaktadır.

  güneşe direkt olarak baktığımızda, saçılıma uğramayan, en büyük dalga boyuna sahip renkler sarı ve kırmızı mevcuttur, bu yüzden güneş tepedeyken sarı, ufka yaklaştığında ise oluşturduğu açı nedeniyle gözümüze ulaşan güneş ışınları atmosferde daha uzun bir yolculuk yapıp sadece en büyük dalga boyuna sahip kırmızı ışık bizlere ulaşabildiğinden, güneş kırmızı olarak görünmektedir. oysa atmosferin dışına çıkıp uzaydan bakan biri güneşi beyaz, etrafı da siyah olarak görür.

  çok büyük yanardağ patlamaları olduğunda, günbatımında gökyüzünün çok canlı renklere bürünmesinin nedeni de atmosfere dağılan toz partiküllerinin, atmosferi değiştirerek rayleigh saçılımına doğrudan etki etmesidir.

  (bkz: lord rayleigh)
 • dünya atmosferinden doğal olarak daha kalın atmosfere sahip olan venüs gezegeninde etkilerinin çok daha fazla gerçekleştiği saçılım.
  dünya'da, gün batımı ve gün doğumunda güneş ışınları atmosferde daha fazla yol aldığı için, sürekli saçılıp duran ufak dalga boyuna sahip mavi ışığın etkisi azalırken, yoluna istikrarlı bir şekilde devam eden büyük dalga boyuna sahip olan kırmızı ışık ufukta turuncu-kırmızı bir görünüme neden olur.
  aynı mantıkla venüs'ün kalın atmosferinden geçen güneş ışığının tüm renkleri atmosferde çok daha fazla dağıtılır. öyle ki her yanını kaplayan bulutlar olmasa bile üstten bakılarak venüs'ün toprağını görünür ışıkta gözlemek mümkün olmayacaktır. aynı şekilde erimeyi hesaba katmazsak venüs'ün yüzeyinden de güneş ışığını görmek mümkün olmaz.
  neyse, dalga boyu aşırı küçük olan mor, mavi ışıklarının görünümü imkansıza yakın olurken, atmosferde daha az dağılıma uğrayan uzun dalga boylu ışık (turuncu-kırmızı arası) yüzeyde turuncu bir görünüme neden olur.
  saçılımın etkisine aksi bir örnek olarak, ay'ın olmayan atmosferi sebebiyle, yüzeyinden bakıldığında göğün siyah gözükmesini verebiliriz.