şükela:  tümü | bugün
 • sırasıyla çıkarmış olduğu ızdırap, sert ünsüzler ve mekanı cehennem albümleriyle türkçe rap camiasında saygın bir yere oturan, süregelen zaman içerisinde piyasa içerisindeki çeşitli isimlerle ortak şarkıların altına imzasını atan yanı sıra edebiyatla yakından ilgilenip çeşitli şiir ve denemeleri kaleme alan, beatmaker, rap'çi ve hatta kelime simyageri olarak da adlandırılabilecek müzik adamı. ek olarak şunu da görelim.

  http://www.lastfm.com.tr/music/raziel nisroc
 • uzun zamandan beri sesi soluğu çıkmayan rapper. kendisi rap alemine yakışmayan bir kişiliğe sahiptir. şu sebeple tabii ki yanlış anlaşılmasın: inanılmaz temiz ve saftır. kötü alışkanlıkları yoktur, okumayı ve dinlemeyi sever. genel kültürünü geliştirmeye yönelik her aktivitenin içinde yer alır. zaten bu yüzdendir ki diğer rapperlardan lirikal olarak daha farklı bir anlatıma sahiptir.
 • zamanla adını daha çok duyacağımızı tahmin ettiğim güzel işler yapan eleman.
 • son olarak hiphoplife mixtapes'te* görülmüştür. mixtape için kaydettiği şarkının ismiyse indir filikamı. şarkı, mc'mizin paslanmadığını cümle aleme göstermesi açısından önemliydi. bu anlamda beklentileri karşıladığını söylemek mümkün. kimi official takipçilerinin "sesi mi değişmiş bu adamın yahu" demelerine rağmen, değişen bir şey yoktur aslında. ama özellikle son albümünden bu yana, müziği ve müzik görüsü adına gelişen çok şey vardır. bunu kendisi de hissediyordur zaten. ayrıca son solo albümünü 2006 yılında çıkarmış birisi olarak dinleyicilerini pek bir üzmüştür, halen daha üzmektedir belki. tam bu esnada radyodan mazhar abi duyulmaktadır, tüm üzülenlerin adına mırıldanmaktadır, frekansımı seveyim.

  (bkz: benim hala umudum var)
 • son albümü ritüel ep ile yine kulaklarımızın pasını silmiştir. 3,5 yılı aşkın süredir herhangi bir albüm yapmayan ve sadece düet çalışmalarıyla ortalarda görünen raziel'in dönüşü bir kont şıklığında olmuştur. az ve öz bir albüm demek de doğru olabilir ritüel için. raziel'in kafasındaki müziğe dair kırıntıları net şekilde görebiliyoruz; şiirsel anlatımlar, storytelling yaklaşımları, farklı olsa da denenmiş ama buralarda pek uygulanmamış altyapılar, modern vokal anlayışının çeşitliliği, lirikal bazda doyuruculuk ve katıksız içtenlik. bence çok şey sunuyor bu ep, el üstünde tutulması gereken abstract denizi, mavilikler böyle buram buram.

  yine aynı zamanda resmi web sitesinin ve myspace sayfasının tasarımları da yenilenmiş ve servis edilmiştir. bakmakta yarar var. albümün şarkı listesi şöyle:

  01. suikast notları
  02. jargon
  03. uzaylı
  04. esperanza
  05. fünye
  06. raylar

  albümü indirip yorumlayabileceğiniz adresler ise şu şekilde:

  http://www.razielnisroc.com/…ielnisroc.rituelep.rar
  http://www.razielnisroc.com/…430;topicseen#msg38430
  http://www.hiphoplife.com.tr/…iew&id=4019&itemid=34
  http://www.lastfm.com.tr/…c/raziel nisroc/ritüel ep
 • (bkz: raylar)
 • http://www.hiphoplife.com.tr/…ew&id=335060&catid=42

  hepimiz aynı galaksinin evlatlarıyız.
 • türkçe rap'e -ki haz etmediği terimler zinciridir bu- alternatif şeyler sunma derdinde olan ender adamlardan. elde avuçta bir o var. kendi kendime adam bıktı bıkacak bu işlerden derken, duydum ve işittim ki haberler iyi. (bkz: haberler iyi)

  belki bir gün ininden çıkıp fısıldar şarkılarını...
 • çok iyi müzik zevkine sahip bir rapçi. gerçi kendisiyle diyaloğa girip enerjisini ve düşüncelerini dinledikçe ve türkiye'deki rap ortamının seviyesini düşününce kendisi için "rapçi" demek biraz acımasız kaçıyor olabilir ama rapçi işte en nihayetinde. piyasada çok farklı bir konumu var. iyi bir söz yazarı olmasına rağmen özellikle toyluk dönemlerinde sıklıkla kullandığı "armoni" kelimesi yüzünden alt seviye rap ortamlarında dalga konusu olan bir şahsiyettir ayrıca kendisi. ancak kim siklesin zaten o ortamları, raylar gibi bir şarkıyı yapmış/yapabilmiş bir adam karşımızdaki.

  insanlığı güzel, ses tonu şahane, müzik zevki ve bilgisi çok yerinde. kendisini en başta bu sebeplerden ötürü sahalarda görmek istiyorum.