• erkin koray'in 1983 tarihinde uzelli plak'tan cikan gaddar adli albumunun a yuzunun kapanis parcasi. tamami erkin koray'in akustik gitari ve vokali ile olusturulmuştur. soz ve muzigin kime ait oldugu album kartonetinde yazmamaktadir.

arabeske ve/veya turk halk muzigine pas veren sozleri ve ezgisi, gecislerde baglama etkisi yaratan akustik gitar motifleri ile erkin koray'in yine kendine has eserleri arasindadir. dinleyenlere "bu is burada boyle yapilir" dedirtir (bkz: erdir zat).

sozleri ise soyledir :

bilirim bir uzun yoldur asilmaz
    varilmaz yanina tastan arkadas
    bunu bile bile bak yine bu yaz
    vuruldum ben yeni bastan arkadas

yolum inat etsin cikmasin duze
    ne cikar karissa gecem gunduze
    raziyim ben yalniz o guler yuze
    vazgectim kirpikten kastan arkadas
  • "yolum inat etsin cikmasin duze
    ne cikar karissa gecem gunduze
    raziyim ben yalniz o guler yuze
    vazgectim kirpikten kastan arkadas"

gibi katiksiz ve karsiliksiz aski anlatan, birine degil aska olan sevdayi dile getiren erkin koray sarkisi... melodisi en akli basinda insani dahi delirtebilecekken, neden bilinmez; en arka planda kalan sarkilarindan biri oldu. kanimca bir basyapittir.
  • erkin koray'in 80'lerde yaptigi en guzel sarki.. sefil yurt koselerinde, yagmurlu ve issiz ortakoy gecelerinde, dostlarla beraber soylenmisligi ve irdelenilmisligi de vardir..*
  • yüzyüzeyken konuşuruzun coverladığı erkin koray şarkısı. kıyaslamak gibi olmasın ama gayet güzel seslendirmiş kaan boşnak. diline sağlık.

linkini de verelim tam olsun;

http://www.youtube.com/watch?v=phgpni-1zjq
  • az bilindiğine delicesine sevindiğim bir şarkıdır.
  • erkin baba'nın az bilinen, bilinince çok sevilen bir şarkısıdır.
  • ne güzel çalanlar gördüm; zaten yoktular.

bunu bile bile bak yine bu yaz,
    vuruldum ben yeni baştan arkadaş.

çok bilinmemesi sanki bir ödüldür.
  • gec tanissam da beni benden alan sarkilar ekolune girebilecek bir erkin koray sarkisi.. bir b side i.. gozden kacmis eseri.. her ne kadar sarkinin hadisesi yavaslatilmis hababam sinifi muziginin huzunlu olmasi gibi unut sevme adli sarkinin yavas calinmasi ile huzunlu olmasindan mutaber ise de sozleri inanilmaz etkilidir.. erkin koray in kendini bildi bileli aranjman konusundaki ustaliginin zirve noktalarindan biridir..

özellikle sarkinin basindaki bas sese inme hadisesi cocuk olsam beni korkuturdu.. cocukken seni baskasindan aldik dediklerinde de korkuordum gerci ben..
  • şaheser.

neyse ki müzik var. neyse ki bazı cümlelerin daha güzel kurulmuşu, demek isteyip beceremediklerimizin daha bir demek istediğimiz gibi söylenmişi var. neyse ki hislerin böylesine tercüme edilmişliği var.
  • 1986 yilinda uzelli plak tan muzikseverlerle bulusan 10 sarkilik gaddar albumunun a5 parcasidir. introsu dahil yalin bir ezgiye sahip eserin akillara zarar sozleri erkin koray' in dehasini bir kez daha ortaya koymaktadir. ayrica boyle bir saheserin cok kisi tarafindan bilinmemesi ayri bir konudur.
hesabın var mı? giriş yap