şükela:  tümü | bugün
 • açılımı ''reactor bolshoy moshchnosty kanalny'' (high-power channel reactor) olan, çernobilde de kullanımış rus yapımı nükleer reaktör tipi.
  (bkz: çernobil faciası)

  genel değerlendirme:
  işletme yönünden karmaşık olup operatöre fazla iş düşer. nominal çalışma gücünün % 20 ve altındaki değerlerde kararsızlık ve kontrol edilme zorlukları vardır. kontrol çubukları hız ve reaktivite yönünden tüm kaza senaryolarını önleyebilecek şekilde tasarımlanmamıştır. bilgisayardan gelen bilgileri kullanıp değerlendiren ve insan müdahalesini en aza indiren bir otomatik reaktivite kontrol sistemi yoktur. rusların güvenlik felsefesinde insan faktörü, otomasyona nazaran daha ön plana alınmıştır. bu durum, insan-makina etkileşmesini arttırmakta ve buna bağlı olarak insani hataların fazlalaşmasına yol açmaktadır.
  kaynak : türkiye atom enerjisi kurumu

  bulunduğu ülkeler:
  11 adet rusya - aktif
  1 adet litvanya - aktif
  1 adet ukrayna - kapandı
 • hbo chernobyl'den geldik.
 • rbmk reaktörleri, sovyetler birliğine has bir reaktördür. eski bir reaktör tasarımıdır. bildiğiniz üzere, bu reaktör tipi, çernobil nükleer santralinde kullanılmıştır (rbmk-1000 tipi). çağdaş güvelik önlemlerine uymazlar. rus kaynar su reaktörleri adı ile bilinirler. adından anlaşılacağı üzere, su ile soğutulurlar. soğutucu (hafif su), yakıt kanallarına çekirdeğin tabanından girer. giriş basıncı ve sıcaklık sırasıyla 8,2 megapaskal (mpa) ve 270 c'dir. kanaldan geçerken su basıncı yaklaşık 7 mpa'ya düşer ve çekirdek çıkışında sıcaklık 284.5 derece'ye çıkar. sıcaklığın artması ve basıncın düşmesi suyun kaynamasına neden olur. çekirdeğin çıkışında, buhar içeriği ağırlıkça % 14.5'e ulaşır. bu buhar-su karışımı, doymuş buhar ve suyun birbirinden ayrıldığı buhar ayırıcılara (buhar separatörü) akar. ayrılan buhar daha sonra türbinlere akar ve buradan, suya yoğunlaştırıldığı yer olan kondansatörlere gider. bu su (besleme suyu) daha sonra elektrikli besleme suyu pompaları tarafından buhar ayırıcılara pompalanır. burada besleme ve ayrılan su birlikte karıştırılır. bu şekilde ayrılan suyun sıcaklığı 270 dereceye düşer.

  bu tip reaktörlerde nötronları yavaşlatmak için grafitler kullanılır. normalde fisyon reaksiyonunu yavaşlatmak için bu grafitten yapılma çubuklar kullanılır ve uranyum-235 (u-235) 'in tepkime hızını kontrol ederler. çernobilde ise patlayan 4 numaralı reaktördeki nükleer yakıt ve reaktörün çevresinde yer alan grafit ateş almıştır. chernobyl dizisinde de jared harris tarafından canlandırılan valery legasov, etrafa yayılan bu radyoaktif grafitlerden (yaklaşık 700 ton) sıkça bahseder. yangına ilk müdahale eden itfaiyeciler, deyim yerindeyse bu grafitlerin üzerinde cirit atmışlardır.

  normalde uygun bir yavaşlatıcı, ucuz ve bol olmalı bunun yanında kararlı olmalıdır. karbon atomlarının hegzagonal halkalar oluşturduğu grafit, bu özellikleri taşıdığı için rbmk tipi reaktörlerde yavaşlatıcı olarak kullanılmıştır.

  daha fazla bilgi için:
  http://www.rri.kyoto-u.ac.jp/…79/kr79pdf/malko1.pdf

  http://www.taek.gov.tr/…inin-temel-prensipleri.html

  http://www.nukleer.web.tr/…al_turleri/rbmk_ana.html
 • an itibariyle 10 adet aktif, 7 adet devre dışı bırakılmış, 9 adet iptal edilmiş ve 3 adet de aktif halde ufak versiyonu bulunmakta olan rus usulü nükleer reaktördür. rbmk-1000 modeli reaktörlerden birine sahip olan leningrad-1, 45 yıl hizmet verdikten sonra 21 aralık 2018 günü kapatılmıştır. rusya'nın, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülke genelindeki rbmk reaktörlerini kapatma planı var.

  fotoğrafta çernobil nükleer santrali'nin infilak edip çatıyı delip geçerek olduğu yere düşen 4 numaralı reaktörünün başı ve kontrol çubukları görülebilir.
 • sovyetler birliği yapımı su soğutmalı nükleer enerji reaktörleri serisi, bilinen en eski reaktör tasarımıdır. (bkz: reaktor bolşoy moşçnosti kanalni) (bkz: çernobil)

hesabın var mı? giriş yap