şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 11 dakikalik chris cornell soleni. ozellikle bitime son 2 dakika kala oha denir. temple of the dog'dan.

  i had a dream the other night
  you were in a bar in the corner on a chair
  wearing a long white leather coat
  purple glasses and glitter in your hair
  and you said hey this is where i'm gonna sit
  and buy you a drink someday
  you were going to the dog shows
  but you kinda lost your way
  you say now i got all this room
  and no money to decorate it, so some
  local customer put me in touch with the man
  upstairs, he said little man you got no
  business gettin' frustrated, you gotta rest
  you gotta rest you gotta reach down

  and pick the crowd up
  carry back in your hands
  to the promised land

  now i had some angel shine my wings, she said
  nothin' but the best for the golden boy
  she made me promise not to tell i had her under
  a spell singing golden words in a broken voice
  and i caught some blessing on the wind i'm
  feeling lighter than a whisper from a dove
  i've got no hands to tie behind my back
  and i'm sparking like a heart attack, now i've got
  room to spread my wings and my messages of
  love, yes love was my drug, but that's not
  what i died of, so don't think of me
  crying louder than some billion dollar baby
  cause i gotta rest i gotta rest i gotta

  reach down and pick the
  crowd up, carry back in my
  hand to the promised land
 • duyduğum en güzel gitar sololarına sahip olan şarkılardan biri. sözlerin bariz bir andrew wood tribute olmasının yanında chris cornellın vokaline gerçekten oha denir bu şarkıda. ayrıca bu şarkıyı temple of the dog adlı başyapıtın içindeki şaheser olarak nitelendirmek kesinlikle adil birşeydir.
 • bu şarkı, mike mccready'nin ilerde pearl jam'i oluşturacak stone gossard, jeff ament ile yapmış olduğu ilk kayıttır. bir nevi grup pearl jam'i oluşturmadan önce bu albümde mike'ı solo gitarist olarak denemiştir.

  iyi sonuçlar alınmıştır.
 • mike mccready'nin hayatinda onemli bir donum noktasidir cunku hayatinda yaptigi ilk album kaydinin ilk sarkisidir. sarkida gecen o efsanevi guzellikteki soloyu mikey 1 seferde atmistir. kendisi de sarkiyi calmayi bitirdikten sonra ambale oldugunu ifade etmektedir zaten.
 • solosunun bir yerlerinde this is shangrila'nin main riff'i calinir, gonderme yapilir.
 • bir demo kaydı dolaşır p2p ortamlarda. chris cornell'in sesi, muhtemelen onun çaldığı bir ritm gitar, yine muhtemelen onun çaldığı, "işte burada solo olacak" mahiyetinde bir kaç fill çalan çok basit bir solo gitar ve bateriden oluşan bir kanal kaydıdır (bateriyi de kendisi çalmış olabilr, zaten vokalist olmadan önce bateristti).

  ama bu kaydın doğruluğu kimse tarafından onaylanamıyor. o yüzden hala gerçek olup olmadığı, bir fan tarafından bile kaydedilip kaydedilmediği kesin değil. ancak reach down ve say hello to heaven, chriscornell'in temple of the dog için bestelediği ilk iki şarkıdır ve bu besteleri kalan takıma dinletince bir araya gelip bir kaç şarkı üretip kaydetme fikri doğar. yani bir kayıt yapıp onlara götürmüş olması ihtimali kuvvetlidir, ve bu kayıt o olabilir de.
 • temple of the dog albümünde, chris cornell'in, andrew wood için yazdığı ve albümün oluşması fikrinin ortaya çıkmasına sebep olan iki şarkıdan biridir, diğeri için:
  (bkz: say hello to heaven)
 • matt cameron'un bir roportajda anlattigina gore, sarkinin kaydi esnasinda, solonun tam ortasinda mike mccready'nin kulakligi firlamis ve kendisi solonun geri kalan kismini monitoru duyamadan calmak zorunda kalmistir.
 • gitar solosunun bizi cikardigi orgazmik zirvenin hemen akabinde chris cornell'in* ve koronun girmesi bir istem disi gevseme ani yasatir. bir de tum enstrumanlarin susmasiyla o koro garip bir sekilde (kasten mi yapilmis bilmiyorum) adeta gospel atmosferi yaratir. oyle ki, ne zaman dinlesem sanki andrew wood'u sarkilar soylerek cennete ugurluyorlarmis hissini uyandirir.
 • ayrica da gitar solosu deyip gecmemek lazim, cunku neredeyse grup tumden bir dogaclamaya girismistir. ama ozellikle iki gitarin birbirleri ile adeta konustuklari, birbirlerine cevap verdikleri, laflarini tamamladiklari yerler oyle guzeldir ki dinleyene "bu kimyayi yakalamis iki gitaristin bir daha ayri calmasi dunyaya ihanet olurdu" dedirtir.