şükela:  tümü | bugün
 • kendisi için açık kaynaklı bir ide'de hazırlanıyor. http://nuclide.io/
 • rakiplerine göre, şu ana kadar gördüğüm en sade ve anlaşılabilir dökümantasyona sahip, native uygulama geliştirme aracı. şimdiden birçok yerde insanlar hakkında baya bir şey karalamış, biraz daha ilerleyince daha detaylı gözlemimi yazabilirim.
 • xcode, homebrew, io.js, npm ve watchman kurulu olmalı.

  yukarıdakileri kurduktan sonra iki komut ile react native projenizi hazır hale getirebilirsiniz.

  sudo npm install -g react-native-cli (bunu sadece bir kez yapacaksınız)

  aşağıdaki komut ile sahaneprojem adında xcode projesini oluşturabilirsiniz.

  react-native init sahaneprojem
 • nuclide kenarda dururken, soyle bisi cikarmislar benim cok hosuma gitti:
  https://www.decosoftware.com/
  (bkz: deco ide)
 • hakkında konuşmak için henüz çok erken olsa da.
  ilerleyen günlerde mobil app. development alanında baya bir şeyleri değiştireceğine inanıyorum.

  javascript artık her alana girmeye başladı. front-end, back-end derken mobile de el attılar... tek dil ile isomorphic app. geliştirmek sektörde köklü değişikliklere sebep olabilir.
 • ciddi manada türkçe kaynak yoklugu olan facebook hizmeti. bir kac kaynak okuma, deneme yanilma ile arayuz cok kolay tasarlanmakta mobil icin lakin bir mysql baglantisi, php apisi icin yazi, turkce ornek bulmak cok zor.
 • hiçbir bilgimin olmadığı ancak ufaktan da olsa bilglenmek istediğim teknoloji.

  hiç bilgim yok derken ciddiyim; örneğin backend işlemleri direkt bu arkadaşı öğrenerek yapılabiliyor mu? php bir projeyi react'e taşımak istesek olur mu kısaca? php'ye alternatif olarak kullanabiliyor muyuz web projelerinde yoksa yalnızca front end geliştirirken mi işimize yarar vs.
 • efendim buna sayfa yonlendirmesi yapmak icin bir ek zimbirti yapmislardi. react-native-router-flux diye. heh versiyonlar degistiginden eline almis durumda. o yuzden bir saatimi yedi namussuz.
  yukleyecekseniz, bu zimbirtiyi kullanacaksaniz sayet gitgub'i iyi takip edin. ozellikle issues kismini dikkatli okuyun. yasemin bacimiz sayesinde ben fittirmaktan dondum. siz kendinize mukayet olun.

  github ogrenme, okuma konusunda faydali olmus facebook seysi.
 • altında bu kadar az entry olmasına üzüldüğüm framework. kendi bildiklerimi sıralayayım:

  1-facebook tarafından geliştirilmektedir.

  2-facebook, instagram'ın bir kısmı f8 ve facebook groups uygulamalarının tamamı bununla geliştirilmekte.

  3- react isimli gene facebook tarafından geliştirilen javascript kütüphanesi üzerine kurulu.

  4-asıl mantığı şu: siz kodlarınızı javascript (react) ile yazıyorsunuz. react de sizin kodunuzu alıp native elementler oluşturuyor. bu nedenle de neredeyse native uygulamalara yakın performans elde edebiliyorsunuz. özellikle çok performans isteyen bir uygulama yapmıyorsanız (mesela bir oyun) aradaki performans farkını kullanıcı fark etmeyecektir bile.

  5- burası önemli: hybrid uygulama kategorisine kesinlikle girmiyor. hybird dediğimiz şey, mesela cordova vs de aslında bir website yazıyorsunuz. o da kodlarınızı alıp bir webview içinde gösteriyor. yani özünde siz sadece sizin kodlarınızı çalıştıran bir tarayıcı oluşturmuş oluyorsunuz. aradaki frameworklerin tek asıl olayı native işlevleri sizin için javascript fonksiyonlarına bağlamış olmaları. yoksa yazdığınız kod tamamen css, javascript. bu nedenle de hem hızlı değil hem de kullanıcıya native hissiyatı vermiyor. en basitinden bir scroll yapınca bile çok rahatlıkla anlaşılabilir webview olduğu. bu nedenle native mi, hybird mi? sorusu artık eksik bir soru. react native ikisinin tam ortasında. hatta bence native'e de daha yakın.

  6- cross platform bir şey. yani aynı kodu alıp ios uygulaması da yazabilirsiniz. tabi yüzde yüz aynı değil. gerçek native elementleri kullandığı için bazı özel kodları yazmanız gerekir. bu da bir yerde okudum, sanırım %20'den daha az. çok karışık bir uygulama yazmıyorsanız muhtemelen yüzde yüz aynı olacaktır kodlar.

  7- native uygulamaya nazaran kodu test etmek çok basit. canlı önizleme olayı var. tıpkı css yazmak gibi, web hızında kod yazabilirsiniz.

  8- türkçe doküman çok az. ingilizce bilen ve javascript az buçuk bilen biri ise 2 haftada basit bir app yazabilir.

  9- windows ile de kolaylıkla geliştirebilirsiniz. ide olarak da herhangi bir javascript idesi kullanabilirsiniz. benim önerim webstorm.

  10- hürriyet haber ve milliyet emlak uygulamaları tamamen bununla yazıldı. milliyet emlak geliştiricileri 1 ayda uygulamayı bununla yaptıklarını belirttiler. (kaynak)

  11- çok aktif facebook grubu: https://www.facebook.com/…native.community/?fref=nf

  aklıma geldikçe madde eklerim. şu anda bunları biliyorum genel olarak.