şükela:  tümü | bugün
 • kendisi için açık kaynaklı bir ide'de hazırlanıyor. http://nuclide.io/
 • rakiplerine göre, şu ana kadar gördüğüm en sade ve anlaşılabilir dökümantasyona sahip, native uygulama geliştirme aracı. şimdiden birçok yerde insanlar hakkında baya bir şey karalamış, biraz daha ilerleyince daha detaylı gözlemimi yazabilirim.
 • xcode, homebrew, io.js, npm ve watchman kurulu olmalı.

  yukarıdakileri kurduktan sonra iki komut ile react native projenizi hazır hale getirebilirsiniz.

  sudo npm install -g react-native-cli (bunu sadece bir kez yapacaksınız)

  aşağıdaki komut ile sahaneprojem adında xcode projesini oluşturabilirsiniz.

  react-native init sahaneprojem
 • nuclide kenarda dururken, soyle bisi cikarmislar benim cok hosuma gitti:
  https://www.decosoftware.com/
  (bkz: deco ide)
 • hakkında konuşmak için henüz çok erken olsa da.
  ilerleyen günlerde mobil app. development alanında baya bir şeyleri değiştireceğine inanıyorum.

  javascript artık her alana girmeye başladı. front-end, back-end derken mobile de el attılar... tek dil ile isomorphic app. geliştirmek sektörde köklü değişikliklere sebep olabilir.
 • windows'a kurulumu tam bir vazgeçme nedeni olabilmektedir. ancak bu sabrı gösterenler ve biraz olsun javascript bilenler için harika kolaylıkta bir development ortamı sunuyor.

  react'ın kullanım kolaylığı ve hızı mobile konusunda native uygulamalar kadar stabil çalışan ve hızlı uygulamalar yapabilmenizi sağlıyor. şuan da dünya zaten native uygulama yazmaktansa react native'in daha mantıklı olduğunu konuşuyor. ancak kaynak olarak documentation'u iyice yalayıp yutmanız lazım çünkü başka bir kaynak bulamayabilirsiniz. sorunlarınızı bırakın stackoverflow'da bulmayı bazen çince sitelerden bulup translate etmek zorunda bile kalabilirsiniz.
 • bu konudaki 2. entrymi yazıyorum çünkü kullandıkça aşık oluyorum. web ve mobil uygulamalar yapan bir ofiste backend olarak çalışan php yazan bir adamım ama bırakın android studio'yu xcode bile development ortamında bu kadar hızlı olmuyor. şuanda production'a çıkmış bir ürünüm olmadığı için kullanıcı tarafındaki sorunlarını bilemiyorum ancak development aşamasında oldukça hızlı.

  autolayout mantığında bir geliştirme düşünemediğim için seviyorum belkide. atomumu ve iterm'i açıp uğraşmak daha güzel geliyor bana. kısaca özetlemem gerekirse mac kullanmama rağmen (windows'da bunlara +20 zorluk ekleyebilirsiniz) ;

  1-) kurulumu aşırı sıkıntılı olmuş daha otomatize edilebilir diye düşünüyorum yani pathleri bile biz düzenliyoruz bunun için bir installer koymak yeni başlayanların işini kolaylaştırır bence. en azından hataları biraz daha net göstermeleri ve şunu yapıcaksın diye documentation'da belirtmeleri kolaylık olabilir. sonuçta herkes android sdk api 23'ü kurduktan sonra bide react'e bakıyım demiyor.

  2-) development aşaması autolayout sever değilseniz yani tutup sürükleyip iş yapmayı değilde css ile onu yerleştirmeyi severlerdenseniz react native sizin için harika bence. ek olarak cmd+r ile çat diye uygulamayı refresh edebilmesi harika. bu cmd+r olayı xcode'da da var ancak aradaki hız farkını kimse karşılaştıramaz react native çok aşırı fazla hızlı çünkü sadece yaptığınız değişikliği uygulamanıza yansıtıyor swift ise tekrar uygulamayı rebuild edip size çıkartıyor ve buda biraz daha yavaş olmasını sağlıyor. android studio karşılaştırması yapmıyorum bende mi öyle bilmem ama çok yavaş bu meret abicim ya emulatorude yavaş kendiside yavaş bide console'da react-native run-ios yazıyosun çat diye açılıyo emulator . androidde öyle mi ? react-native run-android yazman hiçbirşey getirmiyor karşına öncelikle bir android studio'yu aç sonra orda bir emulator'u çalıştır sonra gel react-native run-android yaz he şimdi bekle gelicek o bir 5 dk ya ...

  3-) kötü taraflarından biri çoğu şeyi başkalarının github repolarından topluyorsunuz her programlama dilinin olmazsa olmazı awesome reposundan oldukça faydalanıcaksınız. ancak react native'de işler biraz daha farklı şöyle söyleyeyim örneğin bir mapview var react native'in componenti olarak gir documentation'a adamlar diyorki sen reis bizimkini kullanma al bak bu adamınki daha güzelmiş bunu kullan diyorlar ve direk github reposuna yönlendiriyorlar seni. aslında open source için güzel birşey sizde böylece yenilikler ekleyip o repoya destek verebiliyorsunuz ama bana çokta mantıklı gelmiyor açıkçası.
 • umarım facebook bu projeyi de yarım bırakmaz
 • ciddi manada türkçe kaynak yoklugu olan facebook hizmeti. bir kac kaynak okuma, deneme yanilma ile arayuz cok kolay tasarlanmakta mobil icin lakin bir mysql baglantisi, php apisi icin yazi, turkce ornek bulmak cok zor.

hesabın var mı? giriş yap