şükela:  tümü | bugün soru sor
 • facebook'un gelistirdigi view javascript framework. bu frameworkte angular js'in aksine temelde ogrenilmesi gereken sadece 2 kavram var: component ve state. angular ile karsilastirildiginda render hizinin daha fazla oldugu soyleniyor. opsiyonel olarak javascript yazarken html kullanabiliyorsunuz (cok hosuma gitmese de), buna da jsx diyorlar. eger ui'inizi guzel bir sekilde tekrar kullanilabilir parcalara* ayirabilirseniz react'i kullanma amaciniza ulasmis oluyorsunuz.

  angular'dan en onemli farklarinin bir tanesi de one-way data binding kullanmasi. two-way isteniyorsa state'leri kullanarak ekstradan bu destegi vermelisiniz.

  budut: evet sadece view'i temsilen kullanilabilir.
 • sadece bir kütüphane olmasından ve framework olmamasından mütevellit angularjs ile kıyaslanmamalıdır.
 • angularjs ile heryerde karsilastirilan javascript seysi. halbusim uzaktan yakindan alakasi yoktur. ikisi cok farkli seylerdir ve farkli ihtiyaclara hizmet ederler.

  reactjs de html icine javascript yazmak yerine javascript icinde html yaziyorsunuz, yani viewlarin html lerini javascript componentinden hazir doldurulmus donduruyor. angularjs ye artisi component modelini barindirmasi ki bu angular2 de geliyor.

  birisi koca framework digeri library gibin bisey.
 • angularjs ile karşılaştırılması doğrudur, birbirleriyle benzerdirler.
  jquery ya da lodash gibi library'ler ile alakaları yoktur derseniz olur ama angular vs. react alakasızdır derseniz biraz komik olur.
  angularjs, react, ember, backbone benzer framework'lerdir.

  her ikisi de web application'lar (genellikle single page) üretmek için kullanılan javascript framework'lerdir. (library diye tanımlamışlar bence daha fazlası).

  diğer frameworklerden alışkanlık reactjs de deniyor ama aslında sadece react.

  https://docs.angularjs.org/guide/introduction
  https://facebook.github.io/react/

  edit: bir de extjs var ama onun kafa bambaşka yerlerde geziyor. extjs'de kendisinin hazır component'lerini kullanmanız gerekiyor. ama tam anlamıyla mvc pattern'nini veren denediğim tek framework de extjs.
 • (bkz: react)
 • (bkz: angularjs)
 • component yapısıyla çok hızlı çalışmaktadır. webpack, flux veya redux ile birlikte öğrenilmesi önerilir.
 • visual studio, windows için nasıl bir nimet ise buda facebook tarafından çok kapsamlı internet siteleri için bir nimettir.

  acayip şekilde nodejs kardeşliği bulunmakta. jsx standarttı ile yazıp, babel ile transpile (çevirme) işlemi sonrasında bir geliştirici için orgazm yaşatır.
 • angular ile kıyaslanması gayet doğrudur. ikisi de sonuç olarak web uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuştur. yüzeysel olarak aynı amaca hizmet ederler fakat; angular, mvc'nin 3 harfini de tam olarak size bir paket halinde sunarken react sadece olayın v kısmıyla ilgilenir. m ve c için siz kendi tekniğinizi geliştirirsiniz, ya da redux gibi kütüphaneleri kullanırsınız.
 • codecademy ile giriş aşamasında güzelce öğrenilebilecek javascript kütüphanesi.

  bir de benim gibi yeni başlayıp node.js falan nedir bilmeyenler kurulumu yabancılayabilir. kurulum için çok döküman gördüm fakat en iyi anlatan yine codecademy olmuş. şimdi vereceğim link 4 sayfadan oluşuyor. ama adım adım anlattığı için. zaten son sayfada kendileri de söylüyor:
  " çok şey yapmışız gibi görünüyor.bunun sebebi adım adım tarif ettiğimiz için.yoksa şu şekilde yapıp şu kodları yapıştırın desek ahan da şu kadar tutuyor " deyip toplam yarım sayfaya sığdırmışlar *.

  tabi bu bahsettiğim kurulum codecademy kursu bittikten sonra anlatılıyor. zaten orda etkileşimli bir şekilde yapıyorsunuz. önce kursu alın yani. ama eğer direk kurulum istiyorsanız:

  (bkz: https://www.codecademy.com/articles/react-setup-i)

  çok sonra gelen edit: yukarıdaki kurulum aşamaları kalktı gibi. create-react-app npm paketini kurduktan sonra tek komutla minimum gereksinimleri karşılayan bir react app sini hazır oluşturabilirsiniz. google'a sormanız yeterli. (bkz: https://github.com/facebook/create-react-app)