şükela:  tümü | bugün
 • facebook'un gelistirdigi view javascript framework. bu frameworkte angular js'in aksine temelde ogrenilmesi gereken sadece 2 kavram var: component ve state. angular ile karsilastirildiginda render hizinin daha fazla oldugu soyleniyor. opsiyonel olarak javascript yazarken html kullanabiliyorsunuz (cok hosuma gitmese de), buna da jsx diyorlar. eger ui'inizi guzel bir sekilde tekrar kullanilabilir parcalara* ayirabilirseniz react'i kullanma amaciniza ulasmis oluyorsunuz.

  angular'dan en onemli farklarinin bir tanesi de one-way data binding kullanmasi. two-way isteniyorsa state'leri kullanarak ekstradan bu destegi vermelisiniz.

  budut: evet sadece view'i temsilen kullanilabilir.
 • sadece bir kütüphane olmasından ve framework olmamasından mütevellit angularjs ile kıyaslanmamalıdır.
 • angularjs ile heryerde karsilastirilan javascript seysi. halbusim uzaktan yakindan alakasi yoktur. ikisi cok farkli seylerdir ve farkli ihtiyaclara hizmet ederler.

  reactjs de html icine javascript yazmak yerine javascript icinde html yaziyorsunuz, yani viewlarin html lerini javascript componentinden hazir doldurulmus donduruyor. angularjs ye artisi component modelini barindirmasi ki bu angular2 de geliyor.

  birisi koca framework digeri library gibin bisey.
 • angularjs ile karşılaştırılması doğrudur, birbirleriyle benzerdirler.
  jquery ya da lodash gibi library'ler ile alakaları yoktur derseniz olur ama angular vs. react alakasızdır derseniz biraz komik olur.
  angularjs, react, ember, backbone benzer framework'lerdir.

  her ikisi de web application'lar (genellikle single page) üretmek için kullanılan javascript framework'lerdir. (library diye tanımlamışlar bence daha fazlası).

  diğer frameworklerden alışkanlık reactjs de deniyor ama aslında sadece react.

  https://docs.angularjs.org/guide/introduction
  https://facebook.github.io/react/

  edit: bir de extjs var ama onun kafa bambaşka yerlerde geziyor. extjs'de kendisinin hazır component'lerini kullanmanız gerekiyor. ama tam anlamıyla mvc pattern'nini veren denediğim tek framework de extjs.
 • (bkz: react)
 • (bkz: angularjs)
 • visual studio, windows için nasıl bir nimet ise buda facebook tarafından çok kapsamlı internet siteleri için bir nimettir.

  acayip şekilde nodejs kardeşliği bulunmakta. jsx standarttı ile yazıp, babel ile transpile (çevirme) işlemi sonrasında bir geliştirici için orgazm yaşatır.
 • angular ile kıyaslanması gayet doğrudur. ikisi de sonuç olarak web uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuştur. yüzeysel olarak aynı amaca hizmet ederler fakat; angular, mvc'nin 3 harfini de tam olarak size bir paket halinde sunarken react sadece olayın v kısmıyla ilgilenir. m ve c için siz kendi tekniğinizi geliştirirsiniz, ya da redux gibi kütüphaneleri kullanırsınız.
 • codecademy ile giriş aşamasında güzelce öğrenilebilecek javascript kütüphanesi.

  bir de benim gibi yeni başlayıp node.js falan nedir bilmeyenler kurulumu yabancılayabilir. kurulum için çok döküman gördüm fakat en iyi anlatan yine codecademy olmuş. şimdi vereceğim link 4 sayfadan oluşuyor. ama adım adım anlattığı için. zaten son sayfada kendileri de söylüyor:
  " çok şey yapmışız gibi görünüyor.bunun sebebi adım adım tarif ettiğimiz için.yoksa şu şekilde yapıp şu kodları yapıştırın desek ahan da şu kadar tutuyor " deyip toplam yarım sayfaya sığdırmışlar *.

  tabi bu bahsettiğim kurulum codecademy kursu bittikten sonra anlatılıyor. zaten orda etkileşimli bir şekilde yapıyorsunuz. önce kursu alın yani. ama eğer direk kurulum istiyorsanız:

  (bkz: https://www.codecademy.com/articles/react-setup-i)
 • kullanım bakımından değil, öğrenme bakımından "angular2" ile kıyaslayacak olursak kesinlikle react ile başlamanızı öneririm.

  öncelikle sürekli google'da "react vs angular" şeklinde aramalar yaparak "bu yeni web düzeninde neler oluyor?" diye soruşturduğunuza eminim. daha sonra muhakkak ki "why i should learn react?" ya da "why i should learn angular?" şeklinde de aratmışsınızdır. eğer ki "what i should learn after javascript" şeklinde arattıysanız eğer muhtemelen "angular" ve "react" arasında bir seçim yapmanızı öneren quora cevaplarınıza da denk gelmişsinizdir.

  internette bu kadar çok bilgi varken "angular" ile "react" arasındaki farkları saymak istemiyorum. artık her sitede bu konu hakkında bilgi var.

  buraya "abi internette herkes 'codecademy' sitesinden javascripti öğren, gerisi gelir dedi. baktım gelmiyor." diyenler için bu metni yazıyorum. eğer codecademy sitesinden öğrendiğiniz javascript ile işe kalkışıyorsanız angular size göre değil. aksine, sizi paklayacak ve bir şeyler yapabildiğinizi hissettirecek olan framework react'tır.

  öncelikle codecademy'den javascript öğreniniz. daha sonra yine codecademy'den react ile işe başlayınız. codecademy'de işleri öğrenirken göreceksiniz ki aslında react o kadar da zor bir şey değil. angular2 kadar zorlamıyor. öğrenebilmek için bir sistemi var, önce required ile başlayıp createclass'a geliyorsunuz işte. fakat angular2'nin öğrenme sistemi çok farklı, o kadar çok kavram var ki kendinizi boğuluyor gibi hissedebilirsiniz.

  codecademy'den aldığınız bilgi yetersiz gelebilir. ben codecademy'den sonra udemy'den bir ders satın aldım. adı the complete react web app developer course

  eğer ki ingilizceniz varsa, udemy'de bu dersi satın alabilirsiniz. aman diyeyim öyle hemen atılmayın, internette "udemy coupon" şeklinde aratıp kupon bulun. verdiğim paketi 15$'a satın alabilirsiniz, yüksek ücret ödemenize gerek yok. ha eğer ki "ben eğitimime para harcamak istemiyorum, ücretsiz olanı yok mu?" bunun derseniz malum ortamlarda kursun torrenti de var. ismini aratmanız yeterli.

  verdiğim adresteki adam konuyu bilal'e anlatır gibi anlatıyor ve inanın bana hiç zorlanmayacaksınız.