şükela:  tümü | bugün
 • ing. okunabilme durumu. tipografide fontlarin kullanim sekli sonucu ortaya cikan veya cikamayan durum. (bkz: legibility)
 • kendilerine arc90 adını uygun gören birileri tarafından geliştirilmiş bir webapp.

  internet tarayıcınıza eklediğinizde okuduğunuz sayfayı reklamlardan ve gereksiz bütün kalabalıktan arındıran bir link butonu.

  webde genellikle makale okurken odaklanma sorunlarınıza ilaç olup hayatı kolaylaştıran son derece faydalı bir eser.

  en aşağıdaki adresten bu webapp'ın sayfasındaki (büyük harfli, çerçeveli) "readability" butonunu tarayıcınızın araç çubuğundaki boş bir yere (linklerin bulunduğu çıbığa) sürükleyip bırakıyorsunuz, yani bir nevi bookmarklama işlemi yapıyorsunuz. ondan sonracığıma, mesela bir gazetedeki köşe yazarının makalesini açtıktan sonra bu butona tıkladığınızda işbu makale bir word belgesine benzer hal alıyor. yani sayfadaki bütün fazlalıklardan kurtulup okumak istediğiniz esas metinle baş başa kalıyorsunuz.

  ara not. eğer ikoncanın yanıdibindeki açıklayıcı metniyle birlikte çok yer tuttuğunu düşünüyorsanız, araç çubuğunuzda üstüne gelip sağ mouse ile butona ait properties/özellikler satırına gelin; name/isim satırında bütün endamıyla "readability" yazan kutucukta tek bir harf mesela "r" bırakınız; ok/tamam deyiniz. bu işlemle tarayıcınızın link çubuğunda sadece bir buton ve yanıdibinde r harfi kalır ve böylece çubuk üzerindeki kıymetli arsa payından tasarruf edebilirsiniz.

  readability denen webapp, aynı zamanda birtakım ayarlar yapmanıza da cevaz veriyor: mesela;

  stili seçebiliyorsunuz.
  1. newspaper, 2. roman, 3. e-kitap, 4. bilgisiyar terminali

  size/ebat seçebiliyorsunuz.
  1.küçük, 2.orta, 3.büyük, 4.çok büyük

  sayfa marjlarını seçebiliyorsunuz.
  1.dar 2.orta 3.geniş 4.çok geniş
  (bu ayarın mantığı ters işliyor, yani çok geniş marj, okuduğunuz makale sütünunun dar/ince olması anlamına geliyor.)

  readability butonunu araç çubuğunuza sürüklemeden -->önce<--, ayarlarla dilediğiniz gibi oynayıp metnin neye benzeyeceğini verilen örnek üzerinde anında görebiliyorsunuz. mesela ben en rahat okuma ayarımı 2,2,2 kombinezonunda buldum, yani novel stili, medium ebat, medium marj. içinize sinen ayarı bulduktan -->sonra<-- sürükleme işlemine geçebilirsiniz. butonu araç çubuğuna yerleştirdikten sonra fikrinizi değiştirirseniz, readability'nin ana sayfasına dönüyorsunuz. o arada araç çubuğundaki linki delete ediyorsunuz ve paşa keyfinize göre yeni ayarlarınıza karar verip yeni bir sürükleme/bookmarklama işlemi yapıyorsunuz.

  readability modu, web sayfasındaki bütün kalabalığı ortadan kaldırırken sadece en gerekli üç beş küçük özelliği bırakıyor. birinci özellik kümesi, sol üst köşede refresh/f5leme, e-postayla birine yollama ve yazdırma işlevlerini barındırıyor. ikinci küme ise sayfanın en altında readability'nin ana sayfa linki ve tivitle takip butonundan oluşuyor. sayfanın özgün haline dönmek için f5lemek veya readability'nin tazeleme işlevine basmak yeterli.

  ikametgahı: http://lab.arc90.com/experiments/readability/
 • internetteki gelmiş geçmiş en faydalı fasilite olmaya aday bookmarklet.

  read it later'i keşfedince sevinçten ağlayan bünyem bunu görünce nasıl tepki verdi söylemeyeyim bile.
 • rock your firefox teması ile piyasaya duyurulan firefox eklentisi.
 • artık paralı bir servis olmuştur.

  aylık ücreti minimum 5$'dır. ve verdiğiniz paranın 70%i yazarlar verilmektedir, şöyle ki.

  siz readability'e her sayfa eklediğinizde, o domain'e gezdiğiniz sayfa sayısı oranında para aktarılıyor. yani eklediğim 50 sayfanın 10'u eksisozluk.com ise 20$ ödüyorsam aylık, her ay 20*0,7*10/50 = 2,8 $ lık para eksisozluk.com'a aktarılıyor. daha sonra da eksisozluk.com sahibi gidip bu site benim derse paranın tamamını alıyor.

  bunun dışında apple'ın kardeşim sistemin paralı üyelik olmadan çalışmıyor, olacaksa üyeliği aplikasyon içerisinden yaparsın ve her paranın 30% unu bize verirsin dediği için ios app'ı çıkamamıştır. zat-ı muhteremler de "30% u yazarlara dağıtacaksan cebimden veririm ulan o parayı, hodri meydan!" deyip mükemmel bir web app tasarlamıştır. açıkcası readability.com a herhangi bir smartphone ile girerseniz aplikasyon mu sayfa mı olduğunu anlayamazsınız bile. offline reading bile var.
 • paraliya gectigini duyunca uzuldugum bookmarklet. gidin readable kullanin veya safari'nin icinde gelen otomatik ozellikten faydalanin diyorum.
 • normal haliyle dikkatiniz dagilmadan okumakta gucluk cektiginiz fakat okumaya deger olabilecegini dusundugunuz yazilari/sayfalari/girdileri rahat rahat okuyabilmenizi saglayan muthis eklenti.

  atiyorum onemli bir haber veya ilginc bir makale okumak istedigniz, ancak sayfanin orasindaki burasindaki abuk subuk reklamlar, konuyla ilgisi olmayan "ilgili yazilar", ve hatta "resimleri icin tiklayiniz" gazeteciligi urunu resimler dikkatinizi dagitiyor, ya da is yerinde oldugunuz icin sayfayi bile acamiyor musunuz? yukleyin readability'yi, kurtulun bu iskenceden.

  bunlarin hicbirinden sikayetci degilseniz dahi, sirf butun yazilari size gore bir font, boyut ve yerlesim ile okuyabilmek icin bile deger.

  parali olma hususunu da anlayamadim tam. ben bes kurus vermeden aylardir kullaniyorum bu guzelligi. ha kindle'a gonder vs. gibi ek fonksiyonlari paraliysa bilemem tabi.
 • bunu kullanınca ekşi sözlük'ün arka planının neden gri olduğunu anlıyorsunuz. en rahat okuma performansı böyle ortaya çıkıyor. readability'de ben arka plan olarak ebook seçiyorum misal. o da griye yakın bir renk tonu koyuyor. normal ebook'un yerini tutamasa da gözünüze gözünüze beyaz led tutmalarından iyidir.
 • yeni nesil bookmarkletleri sayesinde readable hale getirilen makaleleri tek tikla kindle'iniza gonderebilen uber hizmet. http://www.readability.com/bookmarklets

  ayrica gectigimiz 1,5 sene icinde kendilerini cok iyi gelistirdiler ve safari tarayicisinin safari reader ozelliginden iyi is cikardigi zamanlar artmaya basladi.
 • internet uzerinden okumak istediginiz uzun metinleri, makaleleri rahatca okuyabilmenizi saglayan ve size reklam olmadan, istediginiz boyutta, istediginiz arka planda gozu yormadan keyifli bir sekilde okuma firsati veren mukemmel sey... bu eklentiyi kim yaptiysa, kimin aklina geldiyse binlerce kez tesekkur etmek boynumun borcudur. mutlaka kullanin.